על רקע המצב הכלכלי והאנרגטי החמור בלבנון, החל מאתמול (חמישי) מבצע חלוקת הדלק האירני ברחבי המדינה. ביום שני הודיע מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כי מכלית הנפט האירנית "פקסון" עגנה בנמל בניאס שבסוריה כבר ביום ראשון, ופרקה כ-33 אלף טונות של נפט אירני. לדבריו, הסיבה לעגינת המכלית בחופי סוריה ולא לבנון היא החשש מפני סנקציות אמריקניות ואירופיות.

לצד המכלית הראשונה שהגיעה, עוד שלוש מכליות אירניות צפויות להגיע לסוריה בימים הקרובים, ומשם ללבנון – במטרה להניע מחדש את תחנות הכוח ומשק האנרגיה במדינה. במקביל, בימים האחרונים החלו להגיע ללבנון גם משלוחי נפט מעירק.

בצל מבצע חלוקת הנפט, בימים האחרונים החליטו בישראל, על רקע המערכה הימית הנמשכת בין ישראל ואירן, שלא לפגוע בשיירות משאיות הנפט שמגיעות מסוריה ללבנון. ההבנה כאן היא שפגיעה במשלוחי הדלק ללבנון, מעבר לאפשרות העלאת גובה הלהבות מול אירן וחיזבאללה, היא כי פעולה כזאת עלולה להצטייר בעולם כניסיון חבלה ישראלי במאמצי השיקום ההומניטריים בלבנון. בשל כך, ההחלטה בשלב זה היא שלא לפגוע במשלוחי הנפט האירניים.

תומכי חיזבאללה מקבלים את משלוחי הדלק בלבנון (צילום: reuters)
תומכי חיזבאללה מקבלים את משלוחי הדלק בלבנון | צילום: reuters

משלוחי הדלק הראשונים, שחולקו באמצעות 2 שיירות של 40 משאיות שנפרקו בסוריה, הגיעו ללבנון אתמול בשעות הצוהריים. בהמשך, נכנסו ללבנון עוד 104 משאיות עמוסות נפט. אחד המקומות הראשונים בלבנון שזכה לקבל את משלוח הנפט היה העיר בעלבכ, מעוז תמיכה חשוב של חיזבאללה באזור בקעת הלבנון, המשופע באוכלוסייה שיעית.

בנאומו השבוע הסביר נסראללה שאספקת הנפט האירני היא תרומה למוסדות ציבור כמו בתי חולים, ארגון הצלב האדום הלבנוני, מערך ההגנה האזרחית ובתי יתומים. לצד זאת, הבהיר, בתי חולים פרטיים, מאפיות, מפעלים המייצרים תרופות ומוסדות נוספים יוכלו לרכוש את הנפט במחיר נמוך. מזכ"ל חיזבאללה אמר כי המחיר הסופי טרם נקבע, אך הוא מעריך שהוא יהיה נגיש מאוד ולא יימכר למטרות רווח.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

ברשתות החברתיות פורסמו אתמול גילויי שמחה רבים מצד אזרחים לבנונים על הגעת משלוחי הנפט למדינה המצויה במשבר כלכלי ואנרגטי חמור. בין היתר תועדו פעילי חיזבאללה חמושים, היורים לאות שמחה בכלי נשק לא שגרתיים כמו מטול טילים RPG ועוד.

תומכי חיזבאללה מקבלים את משלוחי הדלק בלבנון (צילום: reuters)
תומכי חיזבאללה מקבלים את משלוחי הדלק בלבנון | צילום: reuters

כזכור, ביום שישי הושבעה בלבנון ממשלה חדשה, לאחר 13 חודשים שבהם הייתה רק ממשלת מעבר בלבד. לצד תקוות רבות לגבי התחלה חדשה, רבים במדינה מטילים ספקות גדולים ביכולתה של הממשלה החדשה להביא לשינוי של ממש במצוקת החיים והמצב הכלכלי הקשה. יחד עם זאת, הממשלה החדשה ומשלוחי הדלק הרבים שהגיעו מציגים השפעה ראשונית חיובית על המצב הכלכלי, עם התייצבות יחסית של הלירה הלבנונית, לפחות לעומת מצבה בחודשים האחרונים.

במקביל לדיווחים המגיעים מלבנון, אתמול אירעה תקרית ביטחונית קלה בגבול, כאשר אזרח לבנוני חצה את הגדר ונמצא קרוב לבתי היישוב מטולה. הוא נתפס על ידי אחראי הביטחון ביישוב וכוח צה"ל. ההנחה היא כי הוא לא הגיע במטרה לבצע פיגוע, אלא מתוך תקווה לנסות ולחפש עתיד טוב יותר הרחק ממדינתו.