המשבר בלבנון: משלחת בכירים לבנונית הגיעה היום (שבת) לביקור רשמי בדמשק בירת סוריה שכנתה. את השיחות ניהלה סגנית ראש הממשלה הלבנונית המכהנת גם כשרת ההגנה וכממלאת מקום שר החוץ. הבכירים משתי המדינות סיכמו על ייבוא גז טבעי ממצרים דרך סוריה ללבנון, שסובלת ממשבר אנרגיה חריף.

 בסוריה בירכו על המהלך ואישרו את העברת הגז הטבעי המצרי דרך שטחה ללבנון. ״אנו בסוריה מקבלים בברכה את הבקשה הלבנונית ונכונים לסייע״, אמר מזכ"ל המועצה העליונה בסוריה בהצהרה משותפת של המשלחות טרם נכנסו לשיחות. שיתוף הפעולה ביו שתי המדינות השכנות נתמך על ידי ממשל ארה״ב, שניסתה לסייע במגעים כדי למנוע את משלוחי הנפט של חיזבאללה מאירן.

 

שר החוץ הסורי פייסל אל מקדד, מטייל עם שר החוץ וההג (צילום: רויטרס)
שר החוץ הסורי עם עמיתתו הלבנונית | צילום: רויטרס

כחלק מהתוכנית האמריקנית סוריה הייתה אמורה לספק חשמל שייוצר בירדן דרך התשתית הסורית אל לבנון. מסלול זה הכרחי כדי להימנע מסנקציות אמריקניות המופעלות על דמשק ומונעות ייצוא ישיר של אנרגיה מהמדינה.

מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה לפני כעשור, הממשל הלבנוני נמנע מלפתח יחסים עם סוריה השכנה, זאת כחלק ממדיניות לבנונית הנמנעת מלהכניס עצמה לקונפליקטים אזוריים. זאת למרות המעורבות הגדולה שלקח ארגון חיזבאללה בלחימה בסוריה.

 

שר החוץ הסורי פייסל אל מקדד, מטייל עם שר החוץ וההג (צילום: רויטרס)
מפגש המשלחות הסורית והלבנונית | צילום: רויטרס

רק לפני יומיים משלוח הנפט האירני הראשון שארגן חיזבאללה נכנס לגבולות לבנון במשאיות דרך סוריה, זאת כדרך להימנע מהסנקציות הרבות המופעלות על יבוא וייצוא נפט אירני.