גם ההסכם החדש להעברת הכסף מקטר לעזה לא מרגיע את הרוחות: אלפים הגיעו היום (שבת) לצעדת מחאה, במרחק של כקילומטר מהגבול עם ישראל. מאות התעמתו חיבלו בגדר והתעמתו עם כוחות הביטחון, צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות. במהלך העימותים נורה לוחם מג"ב מיחידת המסתערבים ונפצע באורח אנוש. הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה, שם עבר ניתוח חירום כתוצאה מחבלה קשה בראשו. נסיבות האירוע בבדיקה. 

ככל הנראה בחמאס ניסו לקיים את העצרת במרחק של קילומטר מהגדר, אולם איבד שליטה על האירוע. משרד הבריאות בעזה מדווח על כ-40 פצועים - מהם אחד לפחות במצב קשה וכ-10 ילדים. כמה פלסטינים אף ניסו לחטוף נשק מחייל: המקרה תועד ועורר סערה. בצה"ל מבהירים כי הלוחם נאבק, והצליח למנוע מהם לחטוף את כלי הנשק. 

"לא נרפה עד שנפענח את הפשעים ונגיע לכל אותם העבריינים", מסר מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתאי. "לא נרפה את ידנו ונמשיך לפעול בתקיפות ובכל העוצמה אל מול אלה שרוצים לפגוע בנו ובביטחון אזרחי ישראל שלמענם אנו פועלים".

מדובר בעצרת לציון 52 שנה לשרפת מסגד אל-אקצא, לצד מחאה על המצב הקשה ברצועה. הפלגים בעזה הודיעו על קיום העצרת ביום רביעי, לפני שפורסם כי הושג סיכום על חידוש העברת המענק הקטרי. צה"ל נערך מראש באזור וגם פרש צלפים כדי למנוע פגיעה בגדר הגבול. גורמים ישראלים מעריכים כי "חמאס רוצים שחרור אסירים עם דם על הידיים. הם לא מבינים שישראל שינתה את הפרדיגמה - לא ישוחררו רוצחי ישראלים".

עימותים בגבול עזה
עימותים בגבול עזה, היום

עוד לפני העצרת, חמאס פרסם הודעה ובה הצהיר כי מסגד אל-אקצא הוא "קו אדום" - והבהיר כי כל מתקפה על המסגד "תיתקל בהתנגדות". בהודעה שפורסמה לציון 52 שנה להצתת המסגד, נכתב: "הקרב על חרבה של אל-קודס עדיין נערך, ההתנגדות מוכנה להגיב לפשעים של הכיבוש - ולא ניתן לאש הזו להתפשט שוב".

עימותים בגבול עזה
פצועים בעימותים עם צה"ל

העימותים פרצו על רקע הודעת שר הביטחון בני גנץ ביום חמישי כי הגיע לסיכום על חידוש העברת הכסף הקטרי לרצועת עזה. מדובר בפעם הראשונה שיעבור כסף קטרי מאז הקמת ממשלת בנט. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים בין ישראל, קטר והאו"ם, והשר גנץ אף אישר שהוא שוחח עם גורמים רשמיים בקטר.

עימותים בגבול עזה
עימותים בגבול עזה
עימותים בגבול עזה
עימותים בגבול עזה

הכסף צפוי לעבור החל מהשבוע הבא, כשלושה חודשים מאז הפעם האחרונה שהגיע כסף קטרי לרצועה. לפי הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, הכסף יועבר עד סוף החודש והוא יחולק במהלך ספטמבר. עוד צוין בהודעת הוועדה שכמאה אלף משפחות יקבלו 100 דולר כל אחת.

השלב הבא בדיונים בין ישראל לחמאס היה צפוי לעסוק בשיקום הרצועה תמורת פתרון נושא השבויים והנעדרים. המשא ומתן מתקיים בתיווך מצרי, אולם עדיין יש חוסר הסכמות בין ישראל לחמאס על זהות וכמות האסירים שישוחררו. אם הסוגיה לא תיפתר, המצב עלול להגיע להסלמה. 

ביום שני מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה ששוגרה מהרצועה לעבר יישובי עוטף הזה. בעקבות השיגור, אזעקות צבע אדום נשמעו בכמה יישובים בעוטף, בהם ניר עם, איבים ובשדרות. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. צה"ל עדיין לא הגיב לירי הרקטה.