ההבהרה של לשכת ראש הממשלה: לאחר הפרסום מוקדם יותר היום (ראשון) ב-N12 לפיו ישראל בוחנת להחזיר את מתווה העברת הכסף במזוודות לרצועת עזה, הבהירו בלשכת ראש הממשלה כי המתווה הזה לא יחזור על עצמו. בהודעה שיצאה מטעם לשכת בנט נכתב: "כפי שפורסם באופן רשמי, המענק הקטרי לנזקקים ברצועת עזה הוסדר ע"י מנגנון בשיתוף עם האו"ם, כאשר המענק מועבר בתלושים ולא במזוודות עם כסף מזומן כפי שקרה בעבר". 

עוד הובהר בהודעה כי "בנוגע לחלק השלישי במענק, נבחנות אלטרנטיבות שונות על ידי מערכת הביטחון. לכשיימצא מתווה ראוי שמבטיח שהכסף לא יגיע לפעילות טרור, הוא יוצג על ידי שר הביטחון לראש הממשלה" וצוין במפורש כי "המתווה הקודם לא יחזור על עצמו" וכי "ראש הממשלה יגבש עמדה לאחר שיוצגו לו האפשרויות השונות".  

מוקדם יותר פרסמנו כי בחינת החזרה למתווה העברת הכסף במזוודות שוב על הפרק, זאת לאחר שראש הממשלה בנט קיים דיונים בעניין בשעות האחרונות והבין שלא ניתן למצוא פתרון להעברת כסף חלופי, שכן נראה כי כל הניסיונות עד כה לא צולחים.

מזוודות הכסף שהועברו לחמאס (צילום: חדשות)
מזוודות הכסף שהועברו לחמאס. תמונת ארכיון | צילום: חדשות

למרות שבנט בעצמו אמר לפני כחודשיים, כי "מזוודות הדולרים לעזה צריכות לעבור מהעולם - דברים ישתנו" - נראה שעשויים לחזור לשיטה הישנה שבה השליח הקטרי מעביר כסף מזומן במזוודות לתוך הרצועה. במערכת הביטחון ניסו למצוא פתרון חלופי באמצעות העברת כסף לנזקקים על ידי בנק של האו"ם, אך כאשר ישראל התעקשה שגם הכסף של הפקידים יעבור במנגנון חדש באמצעות בנקים אמריקניים והרשות הפלסטינית - הדבר נתקע.

בסוף השבוע: קטר הודיעה על ביטול ההסכם שהושג להעברת הכסף 

ביום שישי האחרון, פרסמנו לראשונה כי המענק הקטרי לא יעבור לפקידי חמאס, למרות ההסכם שגובש בין קטר לרשות הפלסטינית. אף על פי שהכסף היה אמור לעבור בימים הקרובים, השגריר הקטרי הודיע על ביטול ההסכם - מחשש לתביעות על סיוע לטרור.

בהודעה שהגיעה דרך הבנקים של רשות המטבע הפלסטינית בעזה, נמסר כי הרשות הפלסטינית החליטה לסגת מההסכם לחלוקת המשכורת לפקידי חמאס ברצועה כחלק מהמענק הקטרי. השגריר אל-עמאדי הדגיש כי הרשות הפלסטינית הודיעה לו על החלטתה - למרות ההבנות האחרונות: "הצדקות הרשות לביטול ההסכם הן חשש מפני העמדה לדין משפטי והאשמת הבנקים ב'תמיכה בטרור'". 

בחודש אוגוסט האחרון הודיע שר הביטחון בני גנץ כי הגיע לסיכום על חידוש העברת הכסף הקטרי לרצועת עזה - לאחר דיונים בין ישראל, קטר והאו"ם, והשר גנץ אף אישר שהוא שוחח עם גורמים רשמיים בקטר. על פי ההסכם, המענק החודשי בסך 20 מיליון שקלים אמור לעבור לאו"ם בהעברה בנקאית ולא במזומן - והוא ינפיק כרטיסים נטענים למשיכת כסף מזומן מהבנקים ברצועת עזה.

המענק הקטרי כולל כמה חלקים: החלק הראשון הוא בסך 10 מיליון דולר לתשלום הדלק לתחנות הכוח ברצועה, החלק השני בסך 10 מיליון דולר מיועד למשפחות הנזקקות והחלק השלישי - תשלום המשכורות לפקידי חמאס - החלק הבעייתי שחמאס לא מוכן להתפשר עליו ולוחץ על ישראל כדי שהכסף יעבור שוב במזוודות.