סוף לסאגת מזוודות הדולרים? ראש הממשלה נפתלי בנט כינס היום (ראשון) ישיבת ממשלה שבה התייחס בין היתר לתקיפת צה"ל בעזה ולסוגיית העברת מזוודות הכסף הקטרי לרצועה. "אתמול בלילה צה"ל תקף בעזה בתגובה לבלוני תבערה", אמר בנט בפתח הישיבה. "אני מבהיר - דברים ישתנו. אנחנו מעוניינים בשקט, אבל אלימות, צעדות וכו' ייענו בתגובה חריפה".

בהמשך דבריו אישר בנט את הפרסום באולפן שישי, לפיו בימים אלה עובדים על פתרון לסוגיית הסיוע ההומניטרי בעזה ללא העברת מזוודות הדולרים. "מזוודות הדולרים לעזה זה דבר שקיבלנו בירושה והוא צריך לעבור מהעולם"‎, אמר.

כעת מסתמן שבמקום נוהל העברת הכסף הקיים, יקודם מנגנון חלופי שינוהל דרך קרן של האו"ם. כיום, אחת לכמה שבועות מגיעה מכונית מלאה במזוודות כסף לרצועת עזה - ללא פיקוח מסודר. המנגנון המסתמן צפוי לאפשר למדינת ישראל לפקח על היעד שאליו מגיעים הכספים בפועל, זאת בשונה מהמצב הנוכחי.

הכסף הקטרי שמוזרם לרצועת עזה (צילום: רויטרס)
הכסף הקטרי שמוזרם לעזה, אילוסטרציה | צילום: רויטרס

ממשלת בנט-לפיד חותרת לסיום בהקדם את הנוהל הקיים ופועלת כאמור לטובת כינון מנגנון העברות מטעם האו"ם. נדגיש כי בשלושת החודשים האחרונים לא הועברו כספים לרצועת עזה - זאת בשל ההתעקשות הישראלית על כינון מנגנון העברת כספים מפוקח ומסודר.

דובר החמאס, פאוזי ברהום, גינה מצידו את תקיפת צה"ל אמש בעזה. "ההפצצה הישראלית על עזה אינה אלא ניסיונות ציוניים אומללים לכפות משוואות חדשות על ההתנגדות", טען. מדובר צה"ל נמסר אמש: "מטוסי קרב תקפו אתר לייצור אמל"ח של ארגון הטרור חמאס ועמדת שיגור רקטות בתגובה להמשך הפרחת בלוני התבערה לשטח ישראל. צה"ל ימשיך ויגיב בתקיפות כנגד המשך ניסיונות הטרור מרצועת עזה".