בצה"ל ממשיכים בתחקור התקרית הקשה בגדר רצועת עזה שבה נפצע באורח אנוש סמ"ר בראל חדריה שמואלי. התחקיר הראשוני שביצע צה"ל מעלה כי תקלות בתפקוד של הכוחות בשטח הובילו לאירוע פציעתו של הלוחם. בתוך כך, בישראל מעריכים כי חמאס מנסה להבעיר את השטח, אך מנסה להימנע ממלחמה.

התחקיר הצה"לי הצביע על שתי תקלות: התקלה הראשונה - היה צריך לפעול בתקיפות ואגרסיביות הרבה יותר גדולה, גם במחיר של נפגעים פלסטינים בצד השני, ולמנוע את ההתקרבות שלהם אל הגדר.

עימותים בגבול עזה
עימותים בגבול עזה
עימותים בגבול עזה
העימותים בגדר

התקלה השנייה נוגעת במיקום כוח הצלפים בשטח. התחקיר מעלה כי במצב שנוצר לא היה צריך יותר להשאיר אותם שם, יעילותם כבר לא הייתה נחוצה והם היו תחת איום.

בישראל מעריכים: סינוואר מתחיל לאבד קשר למציאות

ישראל נמצאת עכשיו בדילמה: מצד אחד יש רצון לשמר את ההסדר להעברת הכסף הקטרי לרצועה ומעדיפים שלא להגיע להסלמה. מצד שני, יש הבנה והערכה בישראל כי מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר "מתחיל לאבד קשר למציאות", לא מבין נכון את הכוונות של ישראל ואנחנו הולכים ומתקרבים לעימות משמעותי ברצועה. ישראל בשלב הזה רוצה לבחור את העיתוי לכך, כדי שאפקטיביות הפעולה תהיה הגבוהה ביותר.

בין המתפרעים בגדר היו לא מעט אנשי חמאס, כולל אנשי הזרוע הצבאית של הארגון. יש כל מני אינדיקציות לכך שהיורה עצמו היה איש חמאס והוא היום זוכה לכבוד מלכים והופך להיות גיבור ברשתות החברתיות הפלסטיניות.

עימותים בגבול עזה
עימותים בגבול עזה
_OBJ

בתיעוד שהופץ ברשתות משניות לאחר הירי לעבר החיילים, היורה נראה מוקף ביותר ממאה איש שמריעים לו ונושאים אותו על כפיים. כמובן שהפנים של אותו יורה מטושטשות מחשש שישראל תגלה את זהותו. התמונות הללו מגיעות גם לגדה ובישראל חוששים שאנשים ינסו לחקות את מעשי הצעיר היורה.

ראינו אתמול למעשה משא ומתן מזרח תיכון על המענק הקטרי. לפני 3 ימים בלבד התבשרנו שמרבית המענק הקטרי יועבר לעזה, אבל לא במזומן. ארגון חמאס יצא כשחצי תאוותו בידו. אז מה נותר לחמאס לעשות? להסלים את השטח, אבל בעדינות. אתמול זה הצליח להם יותר מדי. חמאס לא רוצים מלחמה, אבל ללא ספק הם משחקים באש.