ברקע תקיפת הספינה במפרץ עומאן: ראש הממשלה בנט שיגר היום (שלישי) מסר מאיים לאירן: "לשבת בשלווה בטהרן ולהצית משם את כל המזרח התיכון - הדבר הזה נגמר. אנחנו פועלים לרתום את העולם, אבל במקביל יודעים גם לפעול לבד". את הדברים אמר בנט במהלך ביקור בפיקוד הצפון עם הרמטכ"ל אביב כוכבי. בביקור הוא שמע סקירה מפי מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, וקיבל עדכון על המוכנות של צה"ל בגזרה ועל המצב בלבנון ובסוריה.

ראש הממשלה התייחס לתקיפת הספינה שבבעלות ישראלית במפרץ עומאן ואמר: "מיד אחרי התקיפה האירנית של הספינה, שיתפנו את המודיעין שלנו עם ידידינו בארצות הברית, בבריטניה ובמקומות אחרים. לאף אחד אין ספק מי עומד מאחורי האירוע, אבל אנחנו סיפקנו גם ראיות קשיחות ליתר ביטחון".

ראש הממשלה בנט והרמטכ"ל כוכבי בביקור בפיקוד הצפון‎ (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
ראש הממשלה בנט והרמטכ"ל כוכבי בביקור בפיקוד הצפון‎ | צילום: קובי גדעון / לע"מ

היום פרסמנו כי שר החוץ יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ צפויים להעביר מחר בצוהריים תדרוך מדיני-ביטחוני לשגרירי מועצת הביטחון של האו"ם, כחלק מהמאמצים הישראליים לגייס את מדינות העולם לגינויים וסנקציות כלפי אירן.

ההזמנה התקבלה בשגרירויות השונות ועל פי כמה גורמים דיפלומטיים ששוחחו עם N12, יציגו לפיד וגנץ בתדרוך חומרים מודיעיניים שמוכיחים כי אירן היא זו שעומדת מאחורי תקיפת הספינה "מרסר סטריט" בחופי עומאן, שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני. במשרד החוץ אישרו שאכן יצאה הזמנה כזו אבל הוסיפו שהם לא מתייחסים כרגע מעבר לזה, כך גם בלשכות לפיד וגנץ.

מאמץ מדיני מתואם

דבריו של בנט מגיעים זמן קצר, וככל הנראה גם בתיאום, לאחר הודעות רשמיות מוושינגטון ולונדון המטילות את האחריות לתקיפה, שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני, על אירן. השבוע הודיעו מזכיר המדינה האמריקני בלינקן וראש הממשלה הבריטי ג'ונסון כי אין כל ספק שאירן היא האחראית והבטיחו שתבוא על כך תגובה.

בהצהרה שנשא אמש הזהיר בלינקן, את השלטונות באירן לאחר תקיפת הספינה סמוך לחופי עומאן כי צפויה תגובה לפעולה - וכי היא תהיה מתואמת. "ארצות הברית בטוחה שאירן היא זו שביצעה את המתקפה על כלי השיט שמנוהל על ידי ישראלים באמצעות מל"ט", אמר בלינקן, "אנחנו בקשר עם בריטניה ורומניה (שאזרחיהן נהרגו במתקפה), בקשר עם ישראל ועם מדינות נוספות - ותהיה תגובה על התקיפה", הבהיר. 

מוקדם יותר אתמול, הזהיר ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, כי על אירן יהיה לשלם מחיר: "אירן מוכרחה לשאת בתוצאות על התקיפה השערורייתית. מדובר בתקיפה בלתי מתקבלת על הדעת". עוד הוסיף ג'ונסון בדבריו: "אזרח בריטי מת והכרחי לחלוטין שאירן וכל מדינה אחרת יכבדו את החופש לנווט מסביב לעולם - ובריטניה תמשיך להתעקש על כך". 

 

בנט התייחס גם לגידול המשמעותי בתקציב הביטחון ואמר: "התקציב, שהעברנו רק השבוע - משקף את זה. מול אירן נאומים לא מספיקים - צריך צה"ל חזק ובשביל זה צריך להשקיע הרבה משאבים, ואת זה אנחנו עושים".