נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, התייחס הערב (שישי) לירי הרקטות לעבר ישראל בתחילת היום. "הירי הוא תגובה לתוקפנות", אמר לערוץ אל-מיאדין הלבנוני, "ישראל צריכה להישאר מורתעת". במקביל, רשת אל-מנאר המזוהה עם חיזבאללה פרסמה הערב את תיעוד ירי הרקטות לעבר הר דב. שעות אחרי הירי לצפון - התחממות גם בגזרה הדרומית: 4 שרפות שנגרמו מבלוני תבערה פרצו בעוטף עזה.

קאסם הוסיף כי "הכיבוש הישראלי חייב להבין שלבנון איננה זירה פתוחה לחיסול חשבונות. מה שחיזבאללה עשה הוא תגובה לתוקפנות. כל העולם ראה את ההתקפה הזו ולא יכולנו לשתוק עליה. האם זה יסלים? נראה בימים הקרובים, איננו מאמינים שהדברים הולכים לקראת הסלמה. למרות זאת, חיזבאללה מוכן בשטח - ויגיב בנחישות לכל פעולה. הודענו שוב ושוב כי אנו מוכנים בכל רגע אם תהיה תוקפנות כלשהי מצד ישראל".

נעים קאסם, סגנו של נסראללה (צילום: רויטרס‎, חדשות)
סגן מזכ"ל החיזבאללה נעים קאסם‎ | צילום: רויטרס‎, חדשות

גורם ביטחוני: "מכינים תגובה"

בצל מתקפת הרקטות של חיזבאללה, גורם ביטחוני אמר בשעות הצהריים: "צה"ל פועל בימים האחרונים בתקיפות נרחבות בלבנון, לרבות ירי ארטילרי ותקיפות תשתית באמצעות מטוסי קרב, כפי שלא בוצע שנים. מערכת הביטחון מכינה אופציות נוספות לתגובה באמצעים שונים, גלויים וסמויים, בהתאם להתפתחויות. המשך הפעולות יהיה בהתאם לצרכים המבצעיים, ולוחות הזמנים שנוחים לישראל".

בצה"ל אמרו כי הם "מצפים מממשלת לבנון לגלות משילות בדרום לבנון". בהודעת חיזבאללה נאמר כי הירי בא "לסגור חשבון" על מות שני פעילים בשנה האחרונה. עוד אמרו כי לוחמי תותחנים ירו עשרות פגזים לשטח לבנון, אך הוסיפו כי מבחינת ישראל "אין כוונה לדרדר את המצב". לטענת צה"ל, הירי של חיזבאללה בוצע כיוון ששלשום בתגובת צה"ל נפגעו גם תשתיות המשמשות את הארגון. עוד טען דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב: "לא הופתענו מהירי, ונערכו פעולות שונות במערך כיפת ברזל".

ירי מלבנון לעבר רמת הגולן (צילום: מיכל שטרנברג)
ירי מלבנון לעבר רמת הגולן | צילום: מיכל שטרנברג

בעקבות האירוע נרשמה תקרית מביכה עבור חיזבאללה בלבנון, כאשר המשאית שממנה שוגרו הטילים לעבר ישראל התגלתה בסמוך ליישובים אזרחיים. בתיעוד מהמדינה נראית המשאית, שאותרה סמוך לעיירה חאצביא בדרום לבנון שמרבית אזרחיה דרוזיים, כשעליה יותר מ-30 טילים שהיו מוכנים לשיגור - מהם נורו בפועל כ-20. תושבי האזור "החרימו" את המשאית, ובתיעוד הם נשמעים כשהם זועמים על כך שהירי בוצע מאזור מגוריהם.

המשאית ממנה בוצע הירי
המשאית שממנה בוצע הירי לישראל