האם אירן מכשירה בחשאי את לוחמי הקומנדו הימי שלה בים התיכון? ממידע שהגיע לידי N12, לפני כמה חודשים התקיים אימון ייחודי של קבוצת צוללנים אירנים במועדון צלילה מוכר באי מלטה. הקבוצה, שמנתה כ-10 חברים, שמרה על דיסקרטיות ולמדה לצלול באמצעות מערכות נשימה "סגורות", שמשמשות בעיקר צוללנים מקצועיים וצבאיים. החשד: מדובר בלוחמי הקומנדו הימי, שעל פי ההערכות אחראים לשורת מתקפות שהתבצעו בחודשים האחרונים נגד כלי שיט בבעלות ישראלית.

צוללני הקומנדו הימי של אירן באימון
קבוצת הצוללנים באימון

הצלילה במערכות סגורות, שממחזרות נשימה, הקדימה למעשה את המערכת הפתוחה שבה משתמשים הצוללנים הספורטיביים. ניתן לצלול עמה עד 6 שעות ברציפות, כתלות בצריכת האוויר של הצוללן. היא משמשת כאמור בעיקר לצלילות צבאיות, ובעשור האחרון גם בצלילות טכניות עמוקות כחלופה למכלי חמצן עם תערובות שונות. ניתן לשער שהאירנים שהגיעו למלטה מכוונים לשימוש צבאי וליכולת לצלול זמן רב, ללא הוצאת בועות החוצה - וללא הסכנה להיחשף לגורמים עוינים.

מהמידע שהתקבל עולה כי הקבוצה פעלה בשונה מהצוללנים האחרים שהגיעו להכשרה ולא התערבבה איתם, תוך שחבריה התנהלו בסודיות. ההערכה היא שהאירנים בחרו במלטה כמקום האימון בשל העובדה שמערכות הצלילה המתקדמות מיוצרות באיטליה, ומלטה נמצאת סמוך אליה. יתרה מזאת, מדובר באי פסטורלי ולא מחשיד, שקל להגיע אליו ולצלול בו. את ההכשרות על המערכת העבירה החברה שייצרה אותן.

צוללני הקומנדו הימי של אירן באימון
צוללן אירני באימון
צוללני הקומנדו הימי של אירן באימון
צוללן אירני באימון
צוללני הקומנדו הימי של אירן באימון
לוחמי ה"ספאה" של אירן באימון

הקומנדו הימי של משמרות המהפכה של אירן, ספאה (Sepah), נחשב למקצועי מאוד ומתבסס על תורת הלחימה הרוסית. על פי ההערכות, היחידה מונה כמה מאות לוחמים, שאף מעורבים בלחימה בסוריה ובתימן כחלק מפעילות משמרות המהפכה.

הלוחמים מתמיינים למחלקות שונות, שכל אחת מהן מתמחה בתחום ייעודי - פשיטה חשאית מהים ליבשה, צלילה, פשיטות מהאוויר ועוד. הלוחמים עוברים הכשרה מתקדמת בסיור ובמודיעין, בצליפה ובחבלה - כולל חבלה ימית. הם אף מאומנים לתקוף מסופי נפט ונמלים, ולהצמיד מוקשים לכלים ולתשתיות בים.

צוללני הקומנדו הימי של אירן באימון
הצוללנים במלטה

לוחמי היחידה היו מעורבים לאחרונה בכמה אירועים, וביניהם תקיפות של ספינות בבעלות ישראלית, ואף הטרדות ועימותים עם ספינות מלחמה אמריקניות ובריטיות במפרץ הפרסי. בישראל עוקבים בדריכות אחר הפעילות הימית הזו. על פי החשד, בחלק מהתקיפות נגד כלי השיט הוצמדו מוקשים ימיים לדפנות הכלים, ומי שעשו זאת הם לוחמי הקומנדו הימי של אירן.

על פי פרסומים זרים, ישראל הגיבה לאותן תקיפות באמצעות פגיעה בספינות אירניות. אחת מהן הייתה ה"סאביז", שככל הנראה שימשה כבסיס קדמי של משמרות המהפכה בים האדום, שממנו התבצעו פעולות ריגול ומעקב.