ראשי המועצות האזוריות הסמוכות לרצועת עזה הביעו הערב (חמישי) את הסתייגותם מהפסקת האש שאושרה והבהירו כי הם מצפים לשקט שיימשך לאורך זמן. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "ממשלת ישראל לא באמת רוצים להכריע את החמאס".

"הפסקת האש שהוסכמה בין ישראל לארגוני הטרור בעזה בתיווך המצרים ללא תנאים, מוכיחה שלמרות הגיבוי ואורך הרוח והגבורה שתושבי הדרום מגלים זה 20 שנה, כנראה שנתניהו וממשלת ישראל לא באמת רוצים להכריע את החמאס", מסר דוידי לאחר שהקבינט אישר את הפסקת האש. "לצערנו מי שישלמו שוב את המחיר הם תושבי העוטף ושדרות", הוסיף.

ראש העיר אמר כי בממשלה "מעדיפים שקט זמני לתושבי המרכז על חשבונם של תושבי עוטף עזה והדרום, שימשיכו לסבול מהטרור". מעבר לכך, דוידי הבהיר כי "אם ישוגרו בזמן הקרוב רקטות לעברנו ותימשך מדיניות 'ההכלה', נתניהו ייזכר כמי שיצר במשך שנים שתי מדינות - מדינת ישראל ומדינת עוטף עזה והדרום, שבה דמם של התושבים מופקר לחסדי החמאס".

כיפת ברזל מיירטת רקטות בעוטף עזה (צילום: רויטרס_)
"לא נקבל את מציאות טפטופי הירי". יירוטים מעל שדרות | צילום: רויטרס_

גם ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, לא נשמע אופטימי במיוחד. "במשך 11 ימים תקף צה"ל ברצועה והביא הישגים מרשימים. ההישג האמיתי יבחן בתקופה הקרובה, אם השקט בעוטף ישמר", הבהיר ירקוני. ראש המועצה האזורית הסמוכה לרצועה, הוסיף כי "לא נקבל את מציאות טפטופי הירי, כפי שהיתה בעבר ואנו מצפים שאחרי מבצע שכזה יהיה שינוי עמוק ובעיקר אופק מדיני".

שעות בודדות לפני כניסת הפסקת האש לתוקף, נקראו תושבי היישובים בעוטף עזה במרחק של עד שבעה קילומטרים מגבול הרצועה להישאר בבתיהם ובקרבה למרחב מוגן עד להודעה חדשה. פיקוד העורף מסר כי חל איסור על כל תנועה ופעילות במרחב הפתוח באזור. הירי לעבר יישובי האזור נמשך לאורך הלילה.

אופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב, בירך על הפסקת האש ואמר: "אני סומך על כוחות הביטחון ועל צה"ל, שכל הסכמה על הפסקת אש תכלול בתוכה הבטחה לביטחון לטווח הארוך".

"נחזור לשגרת החיים שהייתה פה 20 שנה"

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, הביע אף הוא אכזבה מעצירת המבצע. "שמענו אמירות שיום אחרי המבצע הזה תהיה תגובה אחרת על ירי לעוטף עזה. אני לא מאמין", ציין עידאן בעצב. "אנחנו מכירים את האמירות האלה ממבצע למבצע, ממלחמה למלחמה. אני בטוח, ואני מקווה שאני אתבדה, שאנחנו שוב נחזור לשגרת החיים שהייתה פה 20 שנה".

"אנחנו קוראים מפה לראש הממשלה ולשר הביטחון - תסתכלו לנו בעיניים", המשיך ראש המועצה. "הבטחתם לנו הבטחות, אנחנו מבקשים שתקיימו אותן. אנחנו רוצים לראות תגובה לא מידתית על ירי רק לעוטף ישראל. תגובה שאומרת – יש מחירון חדש. זה צריך להיפסק, ואנחנו מצפים ודורשים שהדבר הזה ייגמר הפעם הזו".

במועצה האזורית שדות נגב חידדו את ההוראות לתושבים: "יש להמשיך ולהישאר בסמיכות למרחבים מוגנים עד הודעה חדשה". במועצה הבהירו כי "השעות הקרובות גורליות מאוד ועל פי ניסיון העבר, ירי הטילים לעבר אזורנו יגבר עד כניסת הפסקת האש לתוקף".

"אני מקווה שהמסר שאותו העברנו במהלך מבצע שומר החומות לפיו 'דין רקטה לעוטף ישראל כדין רקטה לירושלים' חלחל", מסר ראש המועצה האזורית חוף אשקלון איתמר רביבו. "אנו דורשים לממש את התחייבות הדרג המדיני לגביית מחיר ביד קשה בגין כל הפרה של שקט, בין אם מדובר בבלון תבערה ובין בירי תלול מסלול מכל סוג".