פרשת קצין המודיעין: הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס הבוקר (רביעי) לראשונה לאחת הפרשות הסודיות והמסקרנות במדינה. בנאום שנשא הרמטכ"ל במהלך הכנס השנתי של המרכז הבינתחומי הרצליה והמכללה לביטחון לאומי בנושא "צה"ל והחברה הישראלית", לזכרו של הרמטכ"ל רא"ל (מיל') אמנון ליפקין-שחק, אמר: "אני רוצה לומר בצורה הכי ברורה שהקצין מאמ"ן הוא חייל שלי, של כולנו, גם אם הוא עשה עבירה חמורה ביותר. הקצין מאמ"ן עשה עבירות חמורות ביותר. הוא עשה אותן במודע, הוא עשה אותן בכוונה מסיבות שאני לא יודע לתאר. צר לי מאוד כל כך".

עורך הדין בני קוזניץ, המייצג את משפחתו של הקצין, הגיב לדבריו של רא"ל כוכבי: "אנחנו מכבדים את הרמטכ"ל אבל צה"ל נכשל בליבת תפקידו - לשמור מכל משמר על חיי אדם במתקן צבאי שמור ומפוקח. המשפחה דורשת בדיקה יסודית, מעמיקה ושקופה על מנת להבין את פשר המחדל".

כוכבי התייחס לביקורת ולשיח הציבורי שנוצר סביב המקרה בימים האחרונים: "הקצין הזה לא דומה לאסיר X ולא לשום דבר שמנסים לתאר. הוא היה בשמו המלא מרגע שנעצר, ועוד לפני כמובן, בקשר עם משפחתו ועם סובבים אותו בבית הסוהר. כל מה שעשינו היה כדי לשמור על צנעתו ועל צנעת משפחתו מתוך יחס הוגן. רצינו לשמור עליו, רצינו לשמור על משפחתו וביחד עם זה לשמור על סוד גדול שהוא כמעט פגע בו. ובדקה ה-90 עצרנו את זה".

אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

"הקצין הזה הוא חייל שלי, הוא היה קצין מצוין, וצר לי מאוד על המקרה הזה. כך או כך - אסור היה שימות בכלא. ואת זה אנחנו צריכים לתחקר באופן נוקב, מעמיק, יסודי, בדיוק כמו שאנחנו עושים בכל תחקיר, מהיתקלות קצרה בקו הגבול ועד לאירועים מהסוג הזה. דוגמה מובהקת לרצון לשמור על ביטחון המדינה והסודות שלנו, ומצד שני לשמור על החיילים שלנו ולגלות יחס הוגן. רק מהטעם הזה עשינו את מה שעשינו ואני משוכנע שאנחנו גם נשמר את ביטחון המדינה בכך שנצליח שלא ייפגע הסוד הגדול וגם נגיע לחקר האמת ונטפל ונלמד ממה שאנחנו צריכים כתוצאה מהאירוע הזה".

כנגד הקצין, ששירת ביחידה טכנולוגית מסווגת בחיל המודיעין, הוגש כתב אישום שייחס לו עבירות ביטחוניות חמורות. על פי הודעת דובר צה"ל, המניע למעשיו היה אישי ולא כלכלי, לאומני או אידיאולוגי. מאז הוגש כתב האישום שהה הקצין במעצר, ובצה"ל מדגישים כי קיבל טיפול רפואי ונפשי לאורך כל מעצרו וכי הוא לא שהה בבידוד חברתי. בלילה שבין 16 ל-17 במאי הוא נמצא במצב רפואי קשה בתאו, ומותו נקבע זמן קצר לאחר מכן בבית החולים.

אמש פורסם לראשונה ב-N12 כי הקצין תועד בולע כדורים אך שומריו לא זיהו זאת בזמן אמת והבחינו בכך רק בדיעבד. עוד התברר כי התביעה התכוונה לדרוש את מעצרו ל-15 שנה, אך לאחרונה פתחה בהליך גישור מולו, שבמסגרתו הוא יודה בעבירות המיוחסות לו בתמורה להקלה משמעותית בעונש.

שומר החומות - "לא נתנו לחמאס לתפקד"

כוכבי התייחס בנאומו להישגים שצה"ל השיג במהלך הלחימה במבצע "שומר החומות": "המבצע לא נועד להכריע את רצועת עזה, אלא להפעיל עוצמה צבאית כזאת שתשלול יכולות רבות מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי ותייצר הרתעה. אני משאיר לזמן לשפוט עד כמה במבחן הזה עמדנו, אך ברור שמבחינת שלילת היכולת - הארגונים ברצועה ספגו פגיעה אנושה, לא פחות מזה".

הרמטכ"ל אביב כוכבי במבצע שומר החומות (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל אביב כוכבי במבצע שומר החומות | צילום: דובר צה"ל

"שלילת יכולות היא מושג מפתח", המשיך הרמטכ"ל. "במהלך 10 ימי המבצע זה מה שעשינו, ובהיקפים נרחבים ביותר: שללנו להם יכולות עצומות בתחום ייצור הטילים, הרקטות ואמצעים אחרים, ניטרלנו להם במידה רבה את ממד התת-קרקע, פגענו בבכירים, סיכלנו את הרוב המכריע של הפיגועים שהם ניסו להוציא, ובמובן הזה לא איפשרנו למערכת שלהם שהם בנו לתפקד".

עם זאת, רא"ל כוכבי הודה כי הוא ער ל"אפקט שעצם השיגור על העורף עשה" ולחותם שהוא הותיר. "אבל בסוף, במבחן הפגיעה של חמאס, הוא הצליח הרבה הרבה פחות ממה שהוא תכנן".