היום השלישי למבצע שומר החומות: סמוך לשעה 19:20 אמש (רביעי) שוגרו מטחי רקטות כבדים לגוש דן, יישובי המרכז, השפלה והדרום. מיד לאחר מכן, דווח על פצועים בשדרות בעקבות פגיעה ישירה בבניין, ובהם עידו אביגל, ילד בן 5, שנפצע אנוש לאחר שחלק מרקטה חדר לממ"ד שבו שהה, ומאוחר יותר נקבע מותו. כמו כן, זוהתה פגיעה ישירה בבית באשקלון - המבנה ספג נזק רב, בעיר נפגעו 18 בני אדם באורח קל עד בינוני. פיקוד העורף הנחה את תושבי אשקלון שלא לצאת מהמרחבים המוגנים עד להודעה חדשה.

לאחר שחמאס איים להרחיב את טווח הירי לאזורים נוספים, באזור חיפה ובאילת החליטו לפתוח מקלטים. בצה"ל לא שוללים כניסה קרקעית לעזה - אם יהיה בכך צורך. לאחר שכ-1,200 רקטות שוגרו לישראל, הקבינט המדיני-ביטחוני אישר עליית מדרגה בתקיפות צה"ל בעזה, שיכוון את האש לסמלי השלטון של חמאס במטרה לפגוע ביכולת שלו למשול. ראש הממשלה נתניהו העריך: הלחימה תימשך לפחות עוד שבוע.

ישראל תחת אש - עדכונים אחרונים:                                                                    
• חייל נהרג, חייל נוסף נפצע קשה וקצין נפצע קל מפגיעת טיל נ"ט ששוגר מעזה לשטח ישראל
• פיקוד העורף: הלימודים בוטלו עד לשבוע הבא מקו נתניה ודרומה; באילת ובקריית ביאליק הורו על פתיחת מקלטים
• במבצע מורכב של צה"ל ושב"כ: חוסלו בכירים בפורום המטכ"ל של חמאס
• דיווחים פלסטיניים: עד כה יש 65 הרוגים ו-356 פצועים ברצועת עזה

פגיעה ישירה בבית באשקלון (צילום: חדשות 12)
הפגיעה הישירה בבית באשקלון | צילום: חדשות 12

לאחר חידוש המטחים לעבר גוש דן, יישובי המרכז, השפלה והדרום זוהתה פגיעה ישירה בבניין בשדרות. חלק מרקטה חדר חלון ממ"ד באחד הבתים, מה שהביא לפציעתו באורח אנוש של ילד בן 6 ששהה שם, מאוחר יותר נקבע מותו. שניים נוספים נפצעו באורח קשה ובינוני ועוד 3 בני אדם נפצעו באורח קל. באשקלון נפגע חדר שבו שהה שניות ספורות לפני כן ילד, שרץ למרחב המוגן ובכך ניצלו חייו. לאחר מכן נמשכו המטחים לעבר יישובי עוטף עזה ויישובי הדרום.

לבית החולים ברזילי הגיעו 26 פצועים, 18 מהם באורח קל עד בינוני מהעיר אשקלון. 8 פצועים נוספים מהעיר שדרות בדרגות פציעה שונות: 4 מהפצועים הם ילדים ובהם בן ה-6 שנהרג. 5 מהפצועים הם בני משפחה אחת.

פגיעה בבניין בשדרות
הפגיעה הישירה בבניין בשדרות
פגיעה בבניין בשדרות
פגיעה בבניין בשדרות
טיל נ"ט שוגר לישראל (צילום: גיל תעסה)
זירת פגיעת טיל הנ"ט | צילום: גיל תעסה

במקביל לשיגורי הרקטות, תוקף צה"ל כל העת ברחבי רצועת עזה. על פי הדיווחים הפלסטיניים יש 2 הרוגים בחאן יונס, 4 הרוגים במחנה נוסייראת והרוג נוסף במחנה שג'אעיה, וכל זאת בתוך חצי שעה של הפצצות וסיכולים ממוקדים שמבצע צה"ל.

עוד לפני חידוש הירי למרכז הארץ, שוגרו מטחי רקטות כבדים לעבר יישובי עוטף עזה. במקביל הכריז אלוף פיקוד הדרום אליעזר טולדנו: "לא הופתענו מיכולת האש של החמאס - ואני בטוח שגם אזרחי ישראל לא. נעשה כל מה שצריך כדי לפגוע פגיעה קשה שתשיב את הביטחון לאזרחי ישראל". בשעות אחר הצוהריים תקף צה"ל בניין רב-קומות נוסף ברצועת עזה וחוליית משגרי נ"ט של הג'יהאד האיסלמי.

צה"ל עדכן כי בין השעות 06:00 בבוקר ועד לשעה 20:00 בערב זוהו כ-180 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. כ-40 שיגורים נפלו בשטח הרצועה. רוב השיגורים יורטו על ידי כיפת ברזל.

לוחם צה"ל נהרג; בכיר בחמאס: מוכנים להפסקת אש

אתמול בשעות הבוקר שוגר טיל נ"ט לעבר ג'יפ צבאי שהיה בגדר הגבול, בעת שכוח מגדוד נח"ל אבטח את קו הגדר סמוך ליישוב נתיב העשרה במסגרת משימת הגנת יישובים באזור שהיה מאוים מטילים. בעת שהכוח עלה לנקודת תצפית באמצעות ג'יפ ממוגן הוא נחשף - ונפגע מטיל הנ"ט. מיד לאחר מכן נורו מעזה פצצות מרגמות רבות במטרה להקשות על פינוי הנפגעים מהמקום. כתוצאה מהפגיעה נהרג לוחם חטיבת הנח"ל עומר טביב, חייל נוסף נפצע באורח קשה וקצין נפצע באורח קל.

רצועת עזה אחרי המתקפות (צילום: reuters)
רצועת עזה אחרי מתקפות צה"ל | צילום: reuters
גל התקיפות האחרון בעיר עזה ובחאן יונס
גל התקיפות האחרון בעיר עזה ובחאן יונס
בכירי ארגון הטרור חמאס שסוכלו בפעולה משותפת לצה"ל
בכירי ארגון הטרור חמאס שסוכלו בפעולה משותפת לצה"ל ושב"כ

בתקיפה נרחבת שביצע צה"ל ברצועה חוסלו מהאוויר שורת בכירים בארגון החמאס ובהם מח"ט העיר עזה באסם עיסא, ראש מערך הסייבר ומוביל פרויקט שיפור הטילים של חמאס ג'מעה טחלה, גמאל זבדה המהווה ראש מחלקת הפיתוח והפרויקטים במטה הייצור של חמאס וראש מחלקת המהנדסים במערך הייצור של חמאס ח'אזם חטיב. כמו כן, חוסלו 12 פעילים נוספים שהם גורמים מרכזיים במערך המחקר והפיתוח של הארגון. בנוסף, הותקפו סדרה של תשתיות של הארגון. מהשב"כ נמסר גם כי פעילים בכירים נוספים נהרגו בתקיפה וכי נהרס מתקן מחקר ופיתוח מרכזי של חמאס והושמד ציוד רב.

הריסות ברצועת עזה (צילום: ap)
הריסות ברצועת עזה | צילום: ap

הריסות ברצועת עזה (צילום: ap)
הריסות ברצועת עזה | צילום: ap
תקיפת ביתו של בכיר בחמאס (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת ביתו של בכיר בחמאס | צילום: דובר צה"ל

 

תקיפת הפעילים התבצעה בשני מקומות שונים ברצועת עזה: חאן יונס והעיר עזה בעת שפעילי הארגון התכנסו לטובת פיתוח יכולות הארגון ותכנון המשך הלחימה. כמו כן, צה"ל תקף בתים נוספים של מפקדי חמאס. בעקבות זאת, פעילי הארגון מסתתרים וחוששים מחיסול - מה שמקשה על צה"ל לאתר אותם. במקביל, תקף צה"ל 2 רבי-קומות ברצועה. ממה שידוע, ברשות ארגון החמאס יש כמות רקטות גדולה שיכולה להספיק לעוד ימי לחימה, ולשגר מטחים נוספים לישראל. צה"ל אחרי חיסול הבכירים: "להרבה אין לאן לחזור, הם מסתובבים כמו הומלסים". בכיר בחמאס אמר כי הם מוכנים להפסקת אש, בתנאי שהיא תהיה הדדית. ישראל דחתה כמה הצעות להפסקת אש שהגיעו ממצרים.

ראש הממשלה נתניהו בביקור בבית החולים וולפסון
ראש הממשלה נתניהו בביקור בבית החולים וולפסון

לאחר התקיפה של צה"ל, שוגר מטח כבד של רקטות לעבר ישראל. מיד לאחר השיגורים דווח על פגיעות ישירות באזור אשקלון ללא נפגעים בגוף ורסיסי כיפת ברזל גרמו לנזק ברכוש במפעל באשדוד. אזעקות נשמעו גם בבאר שבע וביישובים רבים בנגב. חמאס טען שלפחות 50 רקטות נורו לעבר אשדוד. עוד טענו בחמאס כי ירו 15 טילים לעבר דימונה, אך בפועל לא נשמעו אזעקות בעיר ולא דווח על נפילות.

ראש הממשלה נתניהו: "נכה בטרוריסטים"

בעת שביקר פצועים שהיו מאושפזים בבית החולים וולפסון, הכריז ראש הממשלה נתניהו: "אמרתי אתמול לטרוריסטים של החמאס והג'יהאד האסלאמי שדמם בראשם. לפני שעה קלה חיסלנו מפקדים בכירים במטה הכללי של החמאס, כולל את מח"ט עזה וגם מחבלים בכירים אחרים. זו רק ההתחלה - אנחנו נכה בהם מכות שהם לא חלמו עליהם".

שר הביטחון גנץ אמר בביקור באשקלון כי "בעזה - מגדלים נופלים, מפעלים קורסים, מנהרות מושמדות ומפקדים מסוכלים".

_OBJ

הוא הוסיף: "צה"ל מבצע בשעות האחרונות שורה של תקיפות משמעותיות, פגענו בחוליות מפקדים, בתשתיות משמעותיות של החמאס ונמשיך להגן על תושבי ישראל כולם. תקפנו מאות רבות של מטרות, כל האמצעים וכל האופציות על השולחן ויש עוד המון פעילות בבנק. יש אירועים מבצעיים במרחב הגבול וגם איתם אנחנו מתמודדים ומגנים על תושבי הדרום, גם במחיר של היפגעות כוחותינו לצערי".

באשר ליעדי המבצע אמר שר הביטחון כי "צה"ל ימשיך לתקוף ויביא לשקט מוחלט ולטווח רחוק. רק כשנשיג את היעד הזה נוכל לדבר על רגיעה. כרגע אין תאריך סיום. לא נקבל הטפות מוסר מאף ארגון או מוסד על זכותנו וחובתנו להגן על אזרחי ישראל".