לאחר לילה נוסף של מהומות בירושלים, הבוקר (ראשון) העימותים בהר הבית התחדשו ומאות צעירים יידו אבנים וזיקוקים. גורם בכיר במשטרה מסביר כי לכוחות בשטח ניתנה הנחיה ברורה להימנע עד כמה שאפשר מירי חי על מפגינים ומתפרעים. לטענתו של אותו גורם, הרוג או הרוגים פלסטינים במצב הנוכחי, יביאו להבערת השטח ויחריף באופן משמעותי את התגובות של כלל הצדדים הפלסטינים, מהגדה ומעזה כאחד.

הגורם הבכיר הסביר כי ההישג העיקרי שניתן להצביע עליו לאחר ההתפרעויות הקשות ביום שישי והעימותים בכלל בירושלים, זו העובדה שהם הסתיימו בלי הרוגים. הרוגים במזרח ירושלים, לבטח הרוגים בהר הבית, ישנו את פני הדברים וירחיבו את גזרת העימותים אל כל הגדה ורצועת עזה, ובכך ידרדרו את ישראל למצב קשה הרבה יותר מזה שבו היא נמצאת כעת.

לכוחות המשטרה ומג"ב שמוצבים בירושלים, בעיקר במזרח העיר ובעיר העתיקה, ניתנו הנחיות ברורות להימנע עד כמה שניתן מירי חי במפגינים ובמתפרעים. ורק במקרה של סכנת חיים ברורה, מוחשית ומיידית - רק אז לעשות שימוש בנשק.

בתוך כך, אמש התנהל דיון הערכת מצב בקריה בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו וגורמי מערכת הביטחון. אותם גורמים התריעו בפני הדרג המדיני כי חגיגות יום ירושלים וריקוד הדגלים המסורתי עלולים להביא לפוטנציאל להבערת השטח ולהסלמה נוספת.

ההחלטה שהתקבלה בדיונים הייתה שהמשטרה תבחן כמה אפשרויות - מקיום האירועים כרגיל ועד צמצומם או ביטולם לפי הערכות מצב. במשטרה מתכוונים לקיים הערכה כזאת כל כמה שעות, דבר שיותיר פתח לביטול של האירוע.

חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרצ קרא היום לבטל את ריקוד הדגלים: "צריך רק גפרור קטן כדי להצית תבערה גדולה. הגפרור הזה עלול להיות אישור הפגנת המתנחלים "ריקוד הדגלים" בבאב אל עמוד - שער שכם. אישור הפרובוקציה ערב עיד אל פיטר ובתקופה כה רגישה, עלול להפוך למחדל מירון השני. האסון כתוב על הקיר, קורא למשטרה להתעשת ולמנוע אותו. תבונה איננה חולשה".

עימותים בירושלים (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
העימותים בירושלים אמש | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
עשרות אלפים הגיעו לאל-אקצא לתפילת "לילת אל-קאדר" (צילום: כ'מאל עוואד, פלאש 90)
עשרות אלפים הגיעו לאל-אקצא לתפילת "לילת אל-קאדר" | צילום: כ'מאל עוואד, פלאש 90
פצועים בעימותים בירושלים (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
פצועים בעימותים בירושלים | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
חיילי מג"ב וכוחות המשטרה במהומות בהר הבית (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
כוחות המשטרה בעימותים בהר הבית | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
חיילי משמר הגבול במהומות בירושלים (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
חיילי משמר הגבול במהומות בירושלים | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

מוקדם יותר היום, בסיום תפילת הבוקר, שוב החלו עימותים לאחר שמאות בודדות של צעירים יידו אבנים וזיקוקים לעבר השוטרים. מרביתם של המתפרעים התפזרו, אך נותרו עדיין עשרות בני אדם שמדי פעם ממשיכים ליידות אבנים לעבר הכוחות. המשטרה מגיבה בעיקר ברימוני הלם אך מדובר בתקריות ספורות ונקודתיות.

אמש הגיעו לאזור הר הבית ושער שכם עשרות אלפי מתפללים לתפילת "לילת אל-קאדר", אחד הלילות הקדושים ביותר בשנה למוסלמים. בסיום התפילה ובדומה ללילות שקדמו לו, פרצו בחלק מהמוקדים מהומות נרחבות. בשער שכם יידו צעירים פלסטינים בקבוקי תבערה ורימוני הלם לעבר כוחות המשטרה, וצעירים העלו באש מחסומי משטרה במקום. הסהר האדום דיווח כי 64 פלסטינים נפצעו בעימותים, 11 מהם הועברו לטיפול בבתי החולים.

בעקבות החרפת המצב בשטח אמש, לעוטף עזה נורתה רקטה אחת מעזה שנפלה בשטח פתוח. בתגובה לירי, תקף צה"ל באמצעות כלי של חיל האוויר עמדה צבאית של חמאס. אמש בשעות הצוהריים הופרחו לכיוון יישובי העוטף בלוני תבערה שהבעירו 10 שריפות, אך לא נגרם נזק משמעותי ורוב השריפות שפרצו היו קטנות.