העימותים בהר הבית התחדשו הבוקר (ראשון) לאחר שמאות צעירים החלו ליידות אבנים וזיקוקים לעבר השוטרים במקום, בתום תפילת הבוקר. בהמשך, רבים מהם התפזרו, אך כמה עשרות ממשיכים ביידוי האבנים והחפצים. המשטרה מגיבה לאירועים בהשלכת רימוני הלם.

עשרות אלפי מתפללים הגיעו אמש לאזור הר הבית ושער שכם בירושלים, ובחלק מהמוקדים פרצו מהומות נרחבות. מחשש לאלימות, רחבת הכותל המערבי נסגרה למתפללים, ולאחר זמן קצר נפתחה שוב, והמתפללים לוו באבטחת כוחות משטרה. במקביל, בשער שכם יידו צעירים פלסטינים בקבוקי תבערה ורימוני הלם לעבר כוחות המשטרה, וצעירים העלו באש מחסומי משטרה בשער שכם. הסהר האדום דיווח כי נפצעו 64 אנשים בעימותים, 11 מהם הועברו לטיפול בבתי החולים. עדכונים שוטפים.

גם ברצועת עזה ובעוטף לא שקט. בשעות הלילה נורתה רקטה לכיוון יישובי עוטף עזה, שנפלה בשטח פתוח. בתגובה, תקף צה"ל מהאוויר עמדה צבאית של חמאס. לא היו נפגעים. לפני כן, במהלך היום, פרצו 10 שרפות כתוצאה מבלוני תבערה. לפי העדכון של שירותי כבאות והצלה, הושגה שליטה מלאה על כל השרפות, כשרובן היו קטנות. 

בעיצומם של העימותים, בפת"ח קראו להסלמת המצב בירושלים. בהודעה חריפה שפרסם הארגון, נכתב בין השאר: "ירושלים היא יסוד של הסכמה כללית ואחדות כלל פלסטינית וזירה של עימות. יש להמשיך בהתעוררות הציבורית ובמאבק נגד הכיבוש והמתנחלים. המשך המתקפות על המקומות הקדושים יוביל לעימות כולל".

המשטרה מסרה שבמהלך הפגנה הותקפו שוטרים, ובשל כך נעצרו שני חשודים שהועברו לחקירה. החל יידוי אבנים, שזלג לעבר השוטרים - ואחד מהם נפגע בפניו וטופל בשטח.

פקק בכביש 1 בעקבות חסימת האוטובוסים (צילום: בני פרייס)
תיעוד רחפן - חסימות בכביש 1 | צילום: בני פרייס

מתפללים רבים ניסו לעשות את דרכם לירושלים - הגיעו ברכבים ובאוטובוסים, ובשלב מסוים ירדו לכביש והחלו בצעדה לכיוון הבירה. כוחות המשטרה שהיו במקום ניסו למנוע מהם להגיע לירושלים. בצד השני של הכביש, הגיעו תושבי מזרח ירושלים בעשרות מכוניות במטרה לנסות ולסייע להם להגיע בכל זאת - מה שהוביל לחסימת הנתיב הנגדי של כביש 1 למשך שעות ארוכות.

חסימת כביש 1 (צילום: פלאש/90 )
העלייה הרגלית לירושלים | צילום: פלאש/90

מוקדם יותר אתמול, אוטובוסים רבים שעליהם מתפללים ערבים עשו את דרכם לבירה, וכוחות המשטרה שהיו בשטח עצרו את התנועה במטרה למנוע מהם את הכניסה לעיר. לאחר שעות של חסימת כביש 1, התנועה חזרה - אך זעם וביקורת רבים נשמעו כלפי התנהלות המשטרה באירוע. דוברות המשטרה מסרה שבכביש 443 נרשמו שיבושי תנועה בשני הכיוונים, בשל צעדה שהתקיימה במקום.

פלסטינים עולים לירושלים ברגל
לקראת אירועי הערב: פלסטינים עולים לירושלים ברגל

בדרך לבירה, החלה קטטה בין יהודים לערבים בצומת א-טור ואחד המעורבים מהצד היהודי ירה באוויר. שוטרים שניסו להפריד בין הצדדים נרגמו באבנים. שניים נעצרו והיורה עוכב לחקירה.

חסימת כביש 1 (צילום: פלאש/90 )
העלייה הרגלית לירושלים | צילום: פלאש/90

בעקבות החסימות, מרכז עדאללה דרש מהיועץ המשפטי לממשלה ומהמפכ"ל להורות למשטרה לחדול ממניעת הגעת המתפללים להר הבית. גם באגודה לזכויות האזרח הגיבו לאירועים בכביש 1: "למשטרה אין סמכות למנוע מקבוצת אזרחים לנסוע מעיר אחת לאחרת במדינת ישראל. הצעד מהווה פגיעה חמורה בזכות האדם לחופש תנועה".

ההסלמה בהר הבית - מה שצריך לדעת

- גם הערב צפויות מהומות והפרות סדר חמורות

- המשטרה עצרה עשרות במעצרי מנע והגבילה כניסת מוסלמים לירושלים

- רבים מערביי הצפון שהגיעו באוטובוסים החלו ללכת רגלית לעיר

- נתניהו בהערכת מצב: שומרים על פולחן הדת

- המפכ"ל: ננהג באפס סובלנות

חסימת כביש 1 (צילום: פלאש/90 )
החסימות בכביש 1 | צילום: פלאש/90

מפקד מחוז ירושלים: "גורמים אינטרסנטיים מבעירים את השטח"

לקראת היערכות המשטרה להפגנות אתמול, אמר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן: "אנו פועלים לאזן בין חופש הפולחן לבין האתגרים המבצעיים שעומדים בפנינו". הוא התייחס גם לאירועים החמורים ביום שישי, שבהם נרשמו עימותים חריגים בין המשטרה לבין עשרות אלפי מתפללים בהר הבית: "זה היה מצב מסוכן, שהובילה קבוצה של מפרי סדר". ההערכה במשטרה היא שהפרות הסדר והמהומות בהר הבית היו בהובלת תושבי יהודה ושומרון, וכן ערבים ישראלים מצפון הארץ. 

"כדי למנוע את הסיכון של מעבר המתפללים לעבר הכותל - המשטרה הפעילה אמצעים, אך גם במהלך ההפרות אפשרנו את המשך קיומה של התפילה", הוסיף ניצב תורג'מן. "המתפרעים הפעילו אמצעים שפגעו גם באנשים תמימים ולא מעורבים". 

פלסטינים עולים לירושלים ברגל
מתפללים עולים רגלית לירושלים

במענה לשאלת N12 באשר לסוגיית השימוש ברימוני הלם בתוך השטח הסגור של מסגד אל-אקצא, אמר: "אם נדרש שימוש באמצעים - משתמשים בהם בכל מקום. לא בוצע ירי כדורי ספוג או השלכת רימון הלם מכוון לעבר נשים וילדים". 

מפקד המחוז הסביר כי "הצבת הגדרות בשער שכם היא לא זו שהובילה למתיחות, אבל יש גורמים אינטרסנטים שמבעירים את השטח כמו למשל ביטול הבחירות ברשות הפלסטינית וגם להפגנת להב"ה הייתה תרומה משמעותית".

פקק בכביש 1 בעקבות חסימת האוטובוסים
פלסטינים עולים רגלית לירושלים

בריאיון לפגוש את העיתונות, אמר דובר המשטרה נצ"מ אלי לוי ביחס לחסימת כביש 1: "עצרנו אוטובוסים שהיו עליהם אנשים מסוימים שהיה עליהם מידע מודיעיני שהם בדרכם למהומות. אלו שהיו על האוטובוס שלא היה עליהם מידע מודיעיני - מאפשרים להם להמשיך עם האוטובוס לכיוון ירושלים". הוא הוסיף שהכוחות שבשטח עובדים בשעה זו בניסיון לשחרר את החסימות. 

סיקור המהומות בירושלים ב-N12: