דובר צבא אירן, גנרל אבו אל-פאדל שיקאראג'י, אמר היום (חמישי) לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק כי אירן מתכוונת להגיב על המתקרפה שאירעה השבוע על אוניית הריגול האירנית בים האדום. "נגיב ללא היסוס למתקפה על אניית הסאביז, מיד לאחר שנברר את זהות האחראים", הבהיר הקצין הבכיר. "לא נעבור על זה בשתיקה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"האצבע המאשימה נוטה לעבר האויבות הישירות שלנו - ישראל וארצות הברית", הוסיף שיקאראג'י. הוא הוסיף כי מדינתו בוחנת מעורבות של בנות ברית שלהן במרחב, אך הבהיר כי מדינתו אינה מאשימה אף אחד ממדינות המפרץ במעורבות באירוע.

ביום שלישי דווח כי אניית המשא "סאביז", השייכת למשמרות המהפכה, הותקפה מול חופי אריתראה בים האדום, באמצעות מטען שהוצמד לדופנה. בעיתון ה"ניו יורק טיימס" צוטט בכיר אמריקני שטען שישראל עדכנה את ארה"ב כי היא האחראית לתקיפה, ואמרה כי מדובר בתגובה לתקיפה האירנית את האנייה הישראלית במרחב עומאן לפני כחודש.

אוניה בבעלות ישראלית שהאירנים שיגרו לעברה טיל
הנזק שנגרם לאונייה האירנית בים האדום

מדוח מודיעיני של‎ חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International – ISI) עולה שהספינה מוכרת לגורמי ביון במערב ככזו המשמשת את משמרות המהפכה האירניים לריגול ולמעקב אלקטרוני, ושהיא למעשה מהווה "בסיס קדמי ימי" של הארגון.

מהניתוח שבוצע עולה כי אופי פעילותה של הספינה אינו ברור - והחשדות שמדובר בספינה שמהווה למעשה "בסיס על פני המים" מתחזקים עקב כך שלובשי מדים נצפו על סיפונה. בנוסף, על הספינה אותרו משגרים מסוג "בוסטון וולר" שמזוהים עם כלי שיט בהם המשטר האירני עושה שימוש.

ניתוח תמונות הלוויין של הספינה מגלה שבשנתיים האחרונות, היא כמעט שלא זזה ממקומה - מה שמחזק את הטענה שלפיה מדובר בכלי שיט שמטרתו לעקוב אחר הפעילות והתנועה הימית בגזרה האסטרטגית של מיצרי באב אל-מנדב בים האדום.