נהוג להעניק לממשלות חדשות 100 ימי חסד, אך הממשלה החדשה תקבל הרבה פחות: שורת אירועים קרובים עלולה לאיים על היציבות הביטחונית ולאתגר את ממשלת בנט-לפיד כבר בימיה הראשונים. בראשם: צעדת הדגלים שנדחתה ותצא לדרך כבר בעוד יומיים, וועידה ביוזמת מצרים להסדרה בין ישראל לחמאס. וגם - כיצד ישפיע פינוי מאחז אביתר בשומרון על המתיחות בשטח?

מצעד הדגלים

כבר בעוד יומיים ייצא לדרך מצעד הדגלים שנדחה מיום חמישי האחרון. המצעד יתחיל ברחוב הנביאים בבירה וימשיך דרך רחוב סולטאן סולימאן עד שער שכם, ושם ברחבת השער, תתקיים הרקדה המונית עם דגלי ישראל. משם ימשיכו הצועדים לכיכר צה"ל דרך שער יפו וייכנסו אל הכותל המערבי, חלקם דרך הרובע המוסלמי והיתר דרך הרובע היהודי - מסיבות של בטיחות וכדי למנוע צפיפות יתר.

מצעד הדגלים בירושלים (צילום: AP)
מצעד הדגלים בירושלים. ארכיון | צילום: AP

בשבוע שעבר הזהירו גורמי הביטחון כי קיום האירוע עלול להצית מחדש את האזור, זאת על רקע איומי חמאס על כך שהוא עוקב באדיקות על המתרחש בירושלים וכי הוא לא יאפשר "פגיעה באל-אקצא". כהיערכות לכך שארגון הטרור יחדש את הירי לעבר ישראל בעקבות קיום המצעד, אישר שר הביטחון גנץ בנק של מטרות, כמה מאות מטרות חדשות שנאספו אחרי המבצע האחרון בעזה. בנוסף, אישר גנץ שורה של כמה מדרגות תגובה במקרה שהאירוע מסתבך וישראל נכנסת לעימות מחודש.

יחיא סינוואר (צילום: פלאש 90, reuters)
כיצד יגיב לצעדת הדגלים. מנהיג החמאס יחיא סינוואר | צילום: פלאש 90, reuters

הוועידה המצרית

במקביל, על ישראל להשיב בימים אלה להצעה המצרית לוועידה מרובעת בקהיר בהשתתפות ישראל, חמאס, מצרים וארה"ב במטרה להגיע להסדרה מוסכמת בין ישראל לחמאס. חשוב לציין בהקשר זה שחמאס לא זכה לשום הקלה ברצועה מאז תום מבצע "שומר החומות", גם לא בנושא מרחב דיג שצומצם ואף הקלה נוספת. כל אלה עלולים להביא לבעבוע ותסיסה בקרב תושבי הרצועה שילחצו על ההנהגה של חמאס.

בנימין נתניהו וסמח שוכרי (צילום: רויטרס)
נתניהו והמתווך המצרי סמח שוכרי | צילום: רויטרס

פינוי מאחז אביתר

ברקע נמצא גם פינוי מאחז אביתר שעלול להיתקל בהתנגדות קשה בשטח. המאחז היה אמור להיות מפונה כבר בשבוע שעבר, אך ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו הורה לדחות את הפינוי בשבוע ליום חמישי הקרוב. קיימת אפשרות שעתירה לבג"ץ בנושא תדחה את הפינוי מעט, אך לא תבטל אותו.

עימותים סמוך למאחז אביתר
מוחמד חמאיל שנהרג בעימותים ביהודה ושומרון

בינתיים, בשטח נמצאים עשרות תושבים עם מבני קבע שכבר חיברו את המאחז לחשמל ולמים. אם לא תושג מולם הסכמה, פינויים ייאלץ להיעשות בכוח. האירוע הזה מייצר מתח גדול מאוד ביהודה ושומרון. רק בסוף השבוע האחרון התרחשו עימותים והפגנות גדולות בסמוך למאחז, שבמהלכן נהרג מפגין פלסטיני בן 15.

האירועים הקרובים עלולים להוות אתגר ביטחוני משמעותי לממשלה החדשה, ויכולים להעיד במידה רבה כיצד היא תתנהל מול האתגרים הבאים שיבואו לפתחה.