אחרי לילה סוער שבו התפרעו ערביי ישראל במוקדים רבים, מנסים ברחבי הארץ לחזור לשגרה. בלוד, שבה יהודי ירה למוות בצעיר ערבי בטענה להגנה עצמית וצעירים ערבים התפרעו והציתו בית כנסת וישיבה, מנסים להתאושש מאירועי הלילה. החשוד בירי סיפר על הרגעים הדרמטיים: "הרגשתי סכנת חיים, הייתי חייב לפעול. כשירינו לאוויר האירוע רק הסלים והסלים. פחדנו לחיינו, היינו חייבים לירות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החשוד, כבן 34, תושב העיר לוד ואב ל-4, הוסיף: "בהיעדר נוכחות משטרתית הייתה סכנת חיים ממשית. היינו חייבים לפתוח בירי". עורך דינו עדי קידר מסר: "מרשי נאלץ הלילה לירות מנשקו האישי אשר מחזיק ברישיון, בכדי להניס פורעים רעולי פנים אשר תקפו קבוצה גדולה של תושבים ובתים באמצעות אבנים, אלות ובקבוקי תבערה".

כתבות נוספות ב-N12:

הסלמה בדרום: ירי רקטות מעזה לעבר ירושלים ואשקלון

עימותים בהר הבית: כוחות הביטחון פרצו למסגד אל-אקצא

ירי רקטות כבד מעזה לכיוון אשדוד ואשקלון

ההרוג מוסא מאלק חסונה‎
ההרוג בלוד מוסא מאלק חסונה

ההרוג הוא מוסא מאלק חסונה, בן 25 שלקח חלק בהפגנה. אביו, מאליכ חסונה, סיפר בדמעות: "הילדים שלו עוד לא יודעים כלום. אמא שלו בלי הכרה. כואב לי על הבן שלי. אני לא יודע איך אני אספר לילדים".

במהלך הפרעות הציתו צעירים ערבים בית כנסת וישיבה בלוד. תושב המקום סיפר: "אנחנו מפחדים לישון בלילה, הורדתי את המזוזה בלילה מחשש שיתקפו אותי". ראש העיר לוד יאיר רביבו התייחס לאירועים: "זה בוקר עצוב לכולנו, 70 שנות דו-קיום וחיים משותפים נרמסו במחי יד על ידי פורעים ערבים ברצף אירועי פוגרום בליל פרעות שהביא לפציעתם של שוטרים ותושבים שמצאו עצמם נצורים".

רביבו הוסיף: "אין ספק שנחצה קו אדום, לא היה דבר שהצדיק מעשי שנאה כה חמורים. לצערנו, בלהט האירועים נורה צעיר תושב העיר למוות והמשטרה בודקת את נסיבות המקרה. העיר לוד נמצאת בשעות אלו באחד הרגעים המאתגרים שלה. לפנות בוקר הנחתי לסדר ולשקם את כל הנזקים שנגרמו, כדי להעביר מסר ברור לפורעים הקיצוניים, שלא נאפשר להם לשבש את חיינו".

הבוקר של אחריי בלוד
הבוקר שאחרי בלוד

פצועים בפרעות ברמלה ובלוד פונו למרכז הרפואי אסף הרופא, ושם התפרעו עשרות צעירים ערבים ברחבת המיון, זרקו אבנים, השחיתו ציוד, ואיימו על הצוותים הרפואיים. הפורעים איימו על בני מיעוטים שעובדים במרכז הרפואי על כך שהם ממשיכים לעבוד בבית החולים בתקופה הזו, וחלק מהצוותים הרפואיים נאלצו להסתתר ולהסתגר במבנה. כוחות אכיפת החוק שהוזעקו למקום פיזרו את המתפרעים באמצעות רימוני הלם.

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מסר כי: "שבועות של מדיניות דיכוי אלימה ומתסיסה של ממשלת נתניהו והבערת השטח בירושלים, התפוצצו הלילה לכולנו בפנים. אין הצדקה לפגיעה באזרחים חפים מפשע. אין הצדקה לפגיעה באף אזרח. במיוחד בימים כאלה עלינו לפעול יחד, ערבים ויהודים, נגד ההסתה והאלימות, המצור והכיבוש, ולמען שלום וביטחון לכולם".

ח"כ סמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת כינה את אירוע הירי בלוד "רצח בדם קר", והתייחס לאירועי הלילה: "יש את אלה שהסיתו נגד תושבי לוד בגלל ההפגנה שבה מחו על מה שקורה בירושלים ואל אקצא, ונתנו יד לרצח המזעזע הזה. שאלתם איפה המשטרה? מתנכלת למשפחות בכניסה למיון עם רימוני הלם".

מנגד, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהציונות הדתית ביקר את התנהלות המשטרה וגיבה את התושבים: "תושבי לוד הערבים מבצעים פרעות ליל הבדולח בתושבי העיר היהודים. המשטרה בקושי נותנת מענה והאזרחים נדרשים להגן על עצמם. זכות ההגנה העצמית היא המינימום שמדינה מתוקנת חייבת לאפשר לאזרחיה. כל אחד מהמתפרעים חייב לדעת שדמו בראשו". ח"כ איילת שקד מימינה ביקרה את ראש הממשלה נתניהו: "12 שנים של התקפלויות, מגנונטרים, פחדנות בנגב וכניעה לחמאס. ימי נתניהו". 

 

גם בצפון הרגישו את הפרעות, בשדרות בן גוריון שבחיפה עשרות מפגינים התפרעו, הבעירו צמיגים, חסמו כבישים ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. שוטר נפצע קל כתוצאה מאירוע. לאחר שההפגנה הוכרזה כלא חוקית, פיזרו השוטרים את המפגינים ועצרו 15 מפגינים בחשד ליידוי אבנים והפרות סדר.

המהומות בלוד (עיבוד: חדשות 12/עיבוד)
המהומות בלוד | עיבוד: חדשות 12/עיבוד

ראש העיר חיפה עינת קליש רותם הגיבה לאירוע: "זכות ההפגנה עומדת לכל אזרח בישראל, כל זמן שהיא נעשית באישור המשטרה ואין בה שימוש באלימות. לצערי, ההפגנות במושבה הגרמנית אתמול ושלשום אינן חוקיות והפכו אלימות. המפגינים, שמגיעים ברובם המוחלט מחוץ לחיפה, מאיימים לפגוע במרקם החיים המשותפים בעיר. אני קוראת לתושבי חיפה להוקיע הפגנות אלימות, ולמשטרת ישראל אבקש שלא לאפשר לכל אלימות מאורגנת להיכנס לעיר".