הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ביום ראשון הקרוב, לראשונה בעידן ראש הממשלה נפתלי בנט, והדיון אמור לעסוק בין היתר בשינוי הגישה כלפי הפרחת בלוני הנפץ מעזה. היום התקיים דיון של הערכת מצב, שבו הוחלט על תגובה צבאית לשיגורים ואף שורטטו מטרות לתקיפה בעזה.

במערכת הביטחון הוסכם כי טרור הבלונים "ייענה בתגובה אלימה וקשה". גורם צבאי בכיר הוסיף כי "אנחנו סופרים גם את הבלונים שכבר שוגרו בימים האחרונים והתגובה תיקח גם אותם בחשבון".

בשיחות שמתקיימות בין ישראל לחמאס, באמצעות מתווכים, חמאס טוען שמדובר ב"טרור עממי", אך ישראל אינה מקבלת זאת ואומרת שלא מדובר בהפגנה עממית, אלא בטרור לכל דבר. ישראל מעוניינת להעביר את הדילמה לחמאס בעזה - האם שווה להם להפריח בלונים ובתמורה לראות הרבה מטוסים מפציצים אתרים בתוך רצועת עזה?

טרור בלוני התבערה
תיעוד: פיצוץ בלון נפץ באחד מיישובי העוטף

בתוך כך, גורם שאמור לצנן את השטח הוא העברת הכסף הקטרי וכספים נוספים שאמורים להיכנס בשבוע הבא לרצועת עזה. הפעם נמצא מנגנון שיעביר את הכספים דרך האו"ם לעזה - לא במזוודות כפי שהיה עד כה.

משעות הבוקר נרשמו שמונה שרפות בעוטף עזה בגלל בלוני תבערה. מדובר ביום השלישי ברציפות שבה מופרחים הבלונים. בתיעוד של פיצוץ בלון נפץ ממולכד ביישוב בעוטף עזה - ניתן לראות עד כמה העניין מסוכן. על פניו הבלון נראה תמים, אך בשלב מסוים הוא מתפוצץ באוויר בסמוך לטרקטור וציוד חקלאי. למרבה המזל לא היו נפגעים באירוע. בשעות האחרונות הרבש"צים וצוותי הכוננות פונים לתושבים ומנחים אותם לא להתקרב לבלונים, מתוך חשש שבתמימותם ילדים יעשו זאת ואז ייפגעו מפיצוץ.

עזה הפרחת בלונים
הפרחת בלוני נפץ מהרצועה

4 מהשרפות היום פרצו בשדות קוצים בתחום המועצה האזורית אשכול, ואילו שרפה נוספת פרצה בשדה שלף בתחום המועצה האזורית שער הנגב. צוותי הכיבוי פעלו במאמצים גדולים ברחבי עוטף עזה, בשיתוף פעולה עם כוחות הצבא, עובדי רשות הטבע והגנים, הרבש"צים והמתנדבים. בימים האחרונים נרשמו עשרות שרפות ונגרם נזק רב לאחר שחודשו הפרחות הבלונים, לראשונה מאז הסתיים מבצע "שומר החומות" לפני כמה שבועות.