תקרית חריגה נרשמה היום (שני) במהלך העימותים האלימים בירושלים שממשיכים גם בשעה זו. שלושה נוסעים יהודים שנסעו באזור דרך יריחו נרגמו באבנים על ידי צעירים במקום. בעקבות התקיפה, איבד הנהג שליטה על הרכב ודרס צעיר פלסטיני. מיד לאחר מכן, החלו המתפרעים במקום לנסות ולתקוף את הנהג, אך אז הגיח שוטר, שלף אקדח, ירה כמה יריות באוויר ובכך מנע ניסיון לינץ'. רועי מרדכי, אחד הנוסעים ברכב, שחזר בשיחה עם N12: "בדרך מהבית שלנו לכיוון הכותל התחילו להשליך לעברנו הרבה בלוקים, לשבור את השמשות, ניסו לפתוח את הדלתות של הרכב". נוסע נוסף אמר: "מה שעבר לי בראש זה רק לצאת בחיים".

סיקור המהומות בירושלים ב-N12:

מהומות ענק בהר הבית: אלפי מוסלמים התפרעו במתחם

המהומות בירושלים נמשכות: 15 עצורים בחיפה

אחרי העימותים בהר הבית: רקטה שוגרה מעזה

המקרה התרחש סמוך לשעה 10:00, אז החלו להתפרסם ברשתות החברתיות סרטונים שבהם נראה רכב דורס צעיר ערבי בירושלים. מעט לאחר מכן התברר כי לא מדובר בניסיון דריסה מכוון, אלא בנהג יהודי שאיבד שליטה על רכבו לאחר שזה נרגם בעשרות אבנים על ידי מתפרעים במקום.

בתיעוד שפרסמה המשטרה, ניתן לראות את הרכב מנסה להתחמק תחילה מהאבנים שיודו לעברו ובשלב מסוים נראה מאבד שליטה, ודורס צעיר פלסטיני ששהה במקום ועולה על אבני ההפרדה שעל המדרכה. כתוצאה מכך, המתפרעים במקום ניסו לפגוע בנהג והחלו להכות אותו ואת שני הנוסעים האחרים ברכב נמרצות, תוך שהם ממשיכים ליידות לעברם אבנים.

ניסיון לינץ' בירושלים
ניסיון לינץ' בירושלים
שוטרים מגנים באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' (צילום: שלו שלום, TPS)
שוטרים מגנים באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' | צילום: שלו שלום, TPS
שוטרים מגנים באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' (צילום: שלו שלום, TPS)
שוטרים מגנים באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' | צילום: שלו שלום, TPS

בשלב זה, רב פקד אמיר בן קיקי, שוטר שהיה במקום, שלף אקדח ובמטרה למנוע את הלינץ' ירה כמה יריות באוויר. כוחות מד"א העניקו לנוסעים ברכב טיפול ראשוני, ומצבם כעת מוגדר קל. בן קיקי סיפר לאחר האירוע: "שימשתי כמפקד כוח תנועה והוצבתי בצומת גת שמנים. במהלך האירוע זיהיתי המון רץ לכיוון רכב שמגיע ועולה על המדרכה. הבנתי שמדובר באירוע חריג ומיד צמצמתי את המרחק לרכב, שם זיהיתי את ההמון מתגודד סביבו ומשליך אבנים לעבר יושביו. הבנתי שמדובר באירוע מסכן חיים ולכן נאלצתי לשלוף את הנשק ולירות באוויר. זיהיתי בתוך הרכב פצועים, פתחתי את דלת הרכב וחילצתי אותם".

חובשת בכירה במד"א, מלכה לוק, סיפרה: "הגענו למקום האירוע וראינו את הגברים עומדים מחוץ לרכב לאחר שנרגמו באבנים כששוטרים מאבטחים אותם. הפצועים סבלו מחבלות קלות ומפגיעות של גז מדמיע. שני הפצועים הוכנסו לאמבולנס לקבלת טיפול רפואי ופינינו אותם לבית החולים כשמצבם יציב".

רועי מרדכי, תושב בית אורות ששהה ברכב בזמן ניסיון הלינץ', שחזר בשיחה מבית החולים הר הצופים את האירוע הדרמטי: "זרקו עלינו אבנים גם בצומת שליד רוקפלר ומשם למזלנו הצלחנו להימלט עם הרכב. אז התקשרנו למשטרה, שהייתה איתנו על הקו. כשהגענו אל מתחת לשער האריות, בדרך מהבית שלנו לכיוון הכותל, התחילו להשליך לעברנו הרבה בלוקים, לשבור את השמשות, ניסו לפתוח את הדלתות של הרכב. אנחנו ניסינו לברוח והרכב שלנו ממש כמעט התהפך, עלה על איזו אבן בצד הכביש".

הרכב הפוגע בניסיון הלינץ' בעיר העתיקה (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90 )
הרכב הפוגע בניסיון הלינץ' בעיר העתיקה | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90
שוטר מגן באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' (צילום: רויטרס)
שוטר מגן באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' | צילום: רויטרס

"איזה ערבי הושיט את היד דרך החלון וריסס עליי גז - לא יודע איזה, פלפל או מדמיע - על הפנים ועל כל הגוף", המשיך מרדכי בשחזור האירוע. "שני החברים שלי נפצעו קצת מאבנים בפנים. מזל שהמשטרה הייתה איתנו על הקו ולקח להם 5 דקות להגיע, אחרת אני לא יודע איך זה היה נגמר. אני סובל מפגיעות של גז, היה לי מאוד שורף בפנים ועדיין כל הידיים שלי שורפות. אני גר כבר 6 שנים באזור העיר העתיקה, לא היו דברים כאלה פה כמו בחודש האחרון".

"אם המשטרה הייתה מתעכבת עוד כמה דקות אני לא יודע מה היה קורה שם. היו שם כמויות אדירות של ערבים, כמה עשרות. אנחנו היינו שלושה תקועים בתוך הרכב, אני לא יכולתי לראות כלום אחרי הגז הזה, העיניים שלי היו עצומות עד לפני כמה דקות. באמת - נס שהיינו עם המשטרה על הקו". מהמשטרה נמסר כי כעת נעשות פעולות לאיתור חשודים באירוע החמור.

ברק ברוך, נוסע נוסף ששהה במושב האחורי של הרכב, שחזר בשיחה עם N12: "היה להם רצח בעיניים. לא יודע איך יצאנו משם. נסענו לכותל להתפלל ואז בכביש שמגיע לכותל התחילו לזרוק עלינו אבנים, בלוקים ענקיים, השמשות התנפצו, כולנו נפצענו. היו שם לפחות 50 איש מסביב לרכב, הוציאו אותנו מהאוטו. מה שעבר לי בראש זה לצאת בחיים, זה הכול. זה נס גדול".