הסערה סביב מצעד הדגלים: שעות לאחר שמפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הודיע היום (שני) למארגני מצעד הדגלים בירושלים כי האירוע שתוכנן להתקיים בירושלים בוטל - ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן להערב דיון נוסף. במסגרתו, ישתתפו שר הביטחון בני גנץ, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, שבתאי וראש השב"כ נדב ארגמן - בניסיון להגיע להסכמה על קיום המצעד.

מצעד הדגלים בירושלים (צילום: AP)
מצעד הדגלים. תמונת ארכיון | צילום: AP

בדיון ינסו המשתתפים לגבש קונצנזוס על מסלול חלופי, שבו יותר לצועדים לצעוד כבר ביום חמישי הקרוב, כפי שתכננו ולסיים בעצרת ברחבת הכותל המערבי. בתוך כך, גורם במשטרה מבהיר, כי "לא ניתן לאשר שום מסלול שעובר דרך שער שכם והרובע המוסלמי. המשטרה לא תוכל לגייס מספיק כוחות לאבטח צעדה במסלול כזה, מה גם שצריך להיערך במקרה כזה בכוחות גדולים גם באזורים אחרים שבהם צפויים לפרוץ עימותים בתגובה לצעדה".

החמ"ל המשותף של הפלגים בעזה הוציא הערב הודעה, שבה הזהיר מפני קיום מצעד הדגלים: "להנהגת החמ"ל תהיה המילה האחרונה - אם ישראל תחליט להחזיר את המצב לקדמותו. קוראים להבעיר את האדמה מתחת לרגלי האויב".

ח"כ איתמר בן גביר הודיע שבכוונתו לצעוד במועד שנקבע ואף לעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי עד רחבת הכותל המערבי עם דגל ישראל בידו. "מפכ"ל המשטרה נכנע לחמאס ומקפל את הדגל. אני מתכון לצעוד ביום חמישי את המסלול המלא", אמר. מיד לאחר מכן, הודיעה ח"כ מהליכוד מאי גולן שהיא תצטרף אליו. 

בן גביר ומצעד הדגלים (צילום: פלאש/90 )
בן גביר | צילום: פלאש/90

"מפכ"ל המשטרה לא מסוגל להגן על צועדים ברחובות ירושלים עם דגלי ישראל ולא מסוגל להגן על תושבי לוד, רמלה ועכו היהודיים", זעם ח"כ סמוטריץ'. "עכשיו הוא גם הופך את יחיא סינוואר למי שמנהל את ירושלים. זו כניעה מבישה לטרור ולאיומי החמאס. עם ישראל חי וראוי למנהיגות אחרת. חזקה ונחושה יותר. הוא ימשיך לצעוד בגאון ברחובות ירושלים כולה ולהתיישב בכל מקום בה".

בדיון שהתקיים הבוקר בנושא בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, אמר נציג המשטרה: "המפכ"ל הנחה אותנו שהמצעד יאושר במועד ובמתווה שהוא ידון בו ביחד עם הגורמים המדיניים. העקרון לאפשר את המצעד קיים, משטרת ישראל מסכימה - אך לא בהכרח במתווה ובמועד הנוכחי. אני מאמין שהמפכ"ל יעסוק בנושא היום ויפרסם הודעה מסודרת".

המפכ"ל קובי שבתאי (צילום: Yonatan SindelFlash90)
המפכ"ל קובי שבתאי | צילום: Yonatan SindelFlash90

במהלך הדיון ניצת ויכוח בנוגע לנפיצות של מצעד הדגלים המתוכנן בירושלים. "אני סבורה שזה אירוע נפיץ", אמרה יו"ר הוועדה ברביאי. לכך השיב ח"כ בן גביר: "גם מצעד הגאווה הוא נפיץ". ח"כ קרעי שאל בציניות: "עדיין מותר ללכת עם כיפה בעיר העתיקה בירושלים?".

אתמול פרסמנו כי בכירים במשטרה ומפקדי מחוז לשעבר ששוחחו עם N12 התריעו מפני קיום המצעד ואמרו בין היתר שהוצאתו לפועל תהיה "סכנה ממשית לציבור". מפכ"ל המשטרה לשעבר רפי פלד אמר שאם הדבר היה מונח לפתחו הוא לא היה מאשר את המצעד. "אני חושב שזה לא ראוי כרגע לעשות אירוע שעלול לגרום לנזק כולל - גם בתוך העיר וגם מחוצה לה".