מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הודיע היום (שני) למארגני מצעד הדגלים בירושלים כי האירוע שתוכנן להתקיים בירושלים בוטל. לאחרונה דנו בשינוי התוואי של המצעד שתוכנן ביום חמישי הקרוב בבירה, אך לבסוף הוחלט לבטלו לחלוטין. המארגנים הוזמנו לתאם עם המשטרה מועד חדש לקיום האירוע. יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', אחד ממארגני האירוע, זעם בתגובה: "כניעה מבישה לטרור ולאיומי החמאס". 

גורמי הביטחון לא אישרו את קיום האירוע ביום חמישי הקרוב בגלל מידע שהתקבל בנושא וכן האיומים וההסלמה הצפויה בירושלים ובגדה  כולה. לכן הוחלט שהצעדה לא תתקיים ביום חמישי ונציגי המארגנים הוזמנו לפגישה עם משטרת ירושלים כדי לתאם מועד חדש שיהיה מקובל על כולם. במפגש הזה גם יסוכם המסלול שבו יצעדו. 

בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בעקבות ההחלטה שלא לקיים את המצעד בחמישי הקרוב - ח"כ איתמר בן גביר הודיע שבכוונתו לצעוד במועד שנקבע ואף לעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי עד רחבת הכותל המערבי עם דגל ישראל בידו. "מפכ"ל המשטרה נכנע לחמאס ומקפל את הדגל. אני מתכון לצעוד ביום חמישי את המסלול המלא", אמר. מיד לאחר מכן הודיעה ח"כ מהליכוד מאי גולן שהיא תצטרף אליו. ההערכה: חברי כנסת נוספים מהציונות הדתית ומהליכוד יצטרפו אליו.  

"מפכ"ל המשטרה לא מסוגל להגן על צועדים ברחובות ירושלים עם דגלי ישראל ולא מסוגל להגן על תושבי לוד, רמלה ועכו היהודיים", זעם ח"כ סמוטריץ', "עכשיו הוא גם הופך את יחיא סינוואר למי שמנהל את ירושלים. זו כניעה מבישה לטרור ולאיומי החמאס. עם ישראל חי וראוי למנהיגות אחרת. חזקה ונחושה יותר. הוא ימשיך לצעוד בגאון ברחובות ירושלים כולה ולהתיישב בכל מקום בה".

בהמשך פנה לרה"מ נתניהו והשר לביטחון פנים אוחנה: "בנימין נתניהו אתה עדיין ראש ממשלה, אמיר אוחנה אתה עדיין השר לבט"פ - תתערבו ותורו למפכ"ל לא להיכנע לאיומי החמאס ולא לתת לו לנהל את ירושלים. זו עדיין המשמרת שלכם".

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
המפכ"ל תחת מתקפה: "לא מסוגל להגן על צועדים ברחובות ירושלים" | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בדיון שהתקיים מוקדם יותר בנושא בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, אמר נציג המשטרה: "המפכ"ל הנחה אותנו שהמצעד יאושר במועד ובמתווה שהוא ידון בו ביחד עם הגורמים המדיניים. העקרון לאפשר את המצעד קיים, משטרת ישראל מסכימה - אך לא בהכרח במתווה ובמועד הנוכחי. אני מאמין שהמפכ"ל יעסוק בנושא היום ויפרסם הודעה מסודרת".

במהלך הדיון ניצת ויכוח בנוגע לנפיצות של מצעד הדגלים המתוכנן בירושלים. "אני סבורה שזה אירוע נפיץ", אמרה יו"ר הוועדה ברביאי. לכך השיב ח"כ בן גביר: "גם מצעד הגאווה הוא נפיץ". ח"כ קרעי שאל בציניות: "עדיין מותר ללכת עם כיפה בעיר העתיקה בירושלים?".

בן גביר בנאום (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
ח"כ איתמר בן גביר הודיע שיצעד בכל זאת | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בעקבות הפרסום, המשטרה הוציאה הודעת הבהרה: "אמש בסיום הערכת מצב ובפגישה שנערכה הבוקר, שוחחו נציגי משטרת ישראל עם המארגנים, והודיעו להם כי מועד ומתווה הצעדה יתואמו בין הגורמים. ולאחר שאלו יסוכמו בין הצדדים, משטרת ישראל תעביר את המלצתה לדרג המדיני בהתאם. כפי שהובהר כבר אמש, במתווה הנוכחי ובתאריך שהוצג, האירוע אינו מאושר. במידה ויוחלט על ידי המארגנים לשנות את המתווה ו/או מועד הצעדה, הנושא ייבחן כמקובל".

"סכנה ממשית לציבור"

אתמול פרסמנו כי בכירים במשטרה ומפקדי מחוז לשעבר ששוחחו עם N12 התריעו מפני קיום המצעד ואמרו בין היתר שהוצאתו לפועל תהיה "סכנה ממשית לציבור". מפכ"ל המשטרה לשעבר רפי פלד אמר שאם הדבר היה מונח לפתחו הוא לא היה מאשר את המצעד. "אני חושב שזה לא ראוי כרגע לעשות אירוע שעלול לגרום לנזק כולל - גם בתוך העיר וגם מחוצה לה".

שידור ישיר: צעדת הדגלים השנתית (צילום: רויטרס, חדשות)
מצעד הדגלים, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות
ניצב בדימוס אריה עמית שכיהן בעבר כמפקד מחוז ירושלים הצטרף לדבריו: "אם הבקשה לקיים את הצעדה הייתה מונחת על שולחני - הייתי זורק אותה מכל המדרגות, אסור לאשר את הצעדה ויש להוציא צו על בסיס 'סכנה ממשית לשלום הציבור'. לא בגלל האזהרות של החמאס אלא מכיוון שברור לגמרי שמדובר בניסיון להצית אש במזרח ירושלים. התהלוכה הזו משויכת ליום ירושלים ואי אפשר להתחיל לעשות אותה בכל פעם שמתחשק להם".