פרשת קצין המודיעין:  למרות שגופתו של הקצין הועברה למכון לרפואה משפטית כבר אחרי מותו בתאו בכלא הצבא, רק היום (חמישי) הגיעו התוצאות החלקיות של בדיקות המעבדה - ולפיהן נמצאו בדמו שרידים של תרופות נגד דיכאון, שנטל לאחר שקיבל אותם באמצעות מרשם מפסיכיאטר שטיפל בו. 

הנתונים הראשוניים של בדיקות הרעלים חושפים כי מדובר בשתי תרופות - אנטי דיכאוניות ואנטי פסיכוטיות. אולם, עדיין לא ניתן לקבוע מהי כמות התרופות שנטל הקצין, שכן כמות גדולה של תרופות אכן עלולה הייתה להביא למותו. כזכור, על גופתו לא נמצאו סימני אלימות.

אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: דובר צה"ל)
אילוסטרציה | צילום: דובר צה"ל

השבוע פרסמנו לראשונה כי בחקירת מותו התברר כי מצלמות האבטחה שהיו בתא המאסר שלו ועקבו אחר שגרת חייו למשך 24 שעות ביממה, תיעדו אותו נוטל כדורים – אך סגל הכלא שאמור היה להשגיח עליו כשל בזיהוי בזמן אמת. בצל הגילויים האחרונים, תיחקר גם התנהלות סגל הכלא הצבאי, והחוקרים יבדקו אם היה כשל מובנה בפיקוח ובבקרה על הקצין.  

עוד דיווחנו על כך שהתביעה הצבאית התכוונה לדרוש מבית המשפט לגזור על הקצין עונש חמור של לא פחות מ-15 שנות מאסר, אך פתחה בהליך גישור מולו, שבמסגרתו הוא יודה בעבירות המיוחסות לו בתמורה להקלה משמעותית בעונש.

בצה"ל אמרו היום כי אין מניעה ביטחונית לפרסום שמו ותמונתו, וכי האיסור על פרסום הפרטים בשלב זה מגיע על רקע בקשת המשפחה. כמו כן, הצבא מעדכן כי חקירת מותו נמשכת וכי הוקם צוות מומחים שיבחן את מערך הכליאה בצה"ל.

בהמשך לדבריו של הרמטכ"ל כוכבי אתמול, בצה"ל פרסמו התייחסות רשמית למוות המסתורי של קצין אמ"ן שהואשם בביצוע עבירות ביטחוניות חמורות: "הקצין היה עצור בבסיסי כליאה צבאיים. הוא נכלא בשמו, עמד בקשר עם סגל הכליאה והיה בסביבת כלואים אחרים. הקצין שהה בתא עם כלואים נוספים ולא בתנאי בידוד. במהלך שהותו בכלא זכה הקצין לזכויות כנדרש. ככל כלוא, הקצין קיבל באופן שוטף טיפול רפואי וליווי של גורמי בריאות הנפש".

כוכבי התייחס אתמול לראשונה לפרשה, לביקורת ולשיח הציבורי שנוצר סביב המקרה בימים האחרונים ואמר: "הקצין הזה לא דומה לאסיר X ולא לשום דבר שמנסים לתאר. הוא היה בשמו המלא מרגע שנעצר, ועוד לפני כמובן, בקשר עם משפחתו ועם סובבים אותו בבית הסוהר. כל מה שעשינו היה כדי לשמור על צנעתו ועל צנעת משפחתו מתוך יחס הוגן. רצינו לשמור עליו, רצינו לשמור על משפחתו וביחד עם זה לשמור על סוד גדול שהוא כמעט פגע בו. ובדקה ה-90 עצרנו את זה".

מהפרטים שהותרו לפרסום עולה כי הקצין הצעיר, ששירת ביחידה הטכנולוגית באמ"ן, ביצע בתקופה האחרונה במודע שורה של פעולות שפגעו, כך על פי הצבא, קשות בביטחון המדינה. הוא פעל באופן עצמאי ממניעים אישיים, לא אידאולוגיים או כלכליים, וגם לא הואשם בבגידה, ריגול או מגע עם סוכן זר.