היממה השישית למבצע "שומר החומות": ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת מהקריה בתל אביב - ובה הדגיש כי המבצע יימשך ככל שיידרש. דבריו הגיעו לאחר האיום של דובר חמאס אבו עוביידה, שאמר כי בהוראת מוחמד על תל אביב להתכונן לירי בחצות. 278 רקטות שוגרו מהבוקר (שבת) לעבר ישראל מרצועת עזה, וכ-40 שיגורים נפלו בשטח פתוח ועשרות רבות יורטו על ידי כיפת ברזל.

תחילה, אמר נתניהו כי "חמאס ארגון טרור רצחני תקף אותנו בטילים ביום חגנו, יום ירושלים. תקף אותנו גם בת"א וגוש דן, וממשיך לתקוף אותנו במטחי טילים בעוטף עזה והדרום שהאזרחים חיים שם בגיהינום. אין מבצע צודק ומוסרי יותר מהמבצע הזה שאנחנו מבצעים. אין אף מדינה שהייתה יושבת בחיבוק ידיים מול איום מוות של טילים. לכל מדינה הזכות להגנה עצמית, להגן על ריבונותה ועל אזרחיה. שוחחתי על כך היום באריכות עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ואני מאוד מעריך את הגיבוי שלו ושל הממשל האמריקני, את העמידה התקיפה לזכותה של ישראל לאותה הגנה עצמית".

בהתייחסו למבצע, הוסיף: "הפעולות שלנו צודקות והכרחיות. אנחנו ממשיכים לפעול במלוא העוצמה, מנחיתים על ארגוני הטרור מכות. הכוחות שלנו פועלים בצורה משולבת, מתוחכמת, קטלנית, באוויר וביבשה, בים ובזירות אחרות. אבל בניגוד לחמאס שמכוון לפגוע באזרחים תוך כדי זה שהוא מסתתר מאחורי זה, אנחנו עושים הכול, אבל הכול, כדי לצמצם ולמנוע ככל האפשר את הפגיעה באזרחים ולפגוע ישירות במחבלים. אנחנו פועלים בחמאס ותשתיות בכל רחבי רצועת עזה".

סיקור N12 על המצב הביטחוני:

התחבולה של צה"ל: מנהרות המחבלים שהפכו למלכודות

מצרים הציעה לחמאס: הפסיקו לירות וישראל תפסיק לתקוף

בצה"ל הצליחו לפגוע במפקדות מבצעיות של חמאס

"במבצע חסר תקדים אנחנו משמידים את תשתית המנהרות הכוללת של חמאס, לא רק אלה שמיועדות לחדור לישראל אלא גם אלה שמיועדות לתת מסתור למחבלים. בפנייה לראשי הטרור, אמר נתניהו: "אתם לא יכולים להתחבא, לא מתחת לקרקע ולא מעל הקרקע. אנחנו מקריסים את מגדלי הטרור שמשמשים כמשרדים לארגוני הטרור, ומשמידים גם את בתי ראשי החמאס שמשמשים אותם כמפקדות. הבניין שראיתם היום נופל בעזה משמש את המודיעין הצבאי של חמאס. זה לא בניין תמים".

נתניהו
נתניהו בהצהרה לתקשורת

באשר להימשכות המבצע, ציין: "המבצע הזה יימשך ככל שדרוש כדי שנשיג את היעדים שהצבנו. צפויים לנו עוד ימים לא קלים".

מטחים כבדים נורו הערב לעבר יישובי עוטף עזה, לאחר שבשעות הצוהריים נורה מטח כבד לעבר מרכז הארץ, השרון, השומרון והשפלה. צה"ל תקף את ביתו של סגן מנהיג חמאס בעזה ח'ליל אל-חיה, וכן עמדות שיגור שכוונו למרכז ולדרום. שר הביטחון בני גנץ אמר בתום הערכת מצב כי "גובים מחמאס מחיר קשה; אין לנו עניין בהסלמה באיו"ש, אבל אם הטרור שם ירים את ראשו - נוריד אותו". גבר כבן 50 נהרג כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטה בביתו שברמת גן.

על פי נתוני פיקוד העורף המעודכנים להערב, מאז תחילת המבצע נורו לעבר ישראל 2,430 רקטות, מתוכם יורטו 632. מספר ההרוגים עומד על 10 בני אדם. מספר הפצועים עומד על 1,489, מתוכם 36 נפצעו באורח קשה, 86 בינוני, 1,086 קל ו-281 נפגעי חרדה.

משרד הבריאות בעזה עדכן כי 145 איש נהרגו מתקיפות חיל האוויר, 41 מהם ילדים ו-23 נשים מתחילת הסבב. בנוסף, 1,100 איש נפצעו (313 ילדים ו-206 נשים). 38 פצועים קשה, 248 במצב בינוני.

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר לראשי הרשויות בדרום כי "יש להיערך ולהכין את התושבים לעוד כמה ימים של הסלמה. אנחנו ממשיכים בכל הכוח״. גנץ קיים מוקדם יותר הערכת מצב בפיקוד מרכז, בהשתתפות בכירי הצבא, שבה אמר: "בעזה גבינו ביממה האחרונה מחיר קשה מאוד מחמאס - ויש עוד תוכניות פעולה רבות בכדי שנביא לשקט מוחלט ויציבות ביטחונית", הדגיש. במסר לפלסטינים באיו"ש הוסיף: "למדינת ישראל אין עניין בהסלמה באיו"ש, אבל היא מוכנה לכל תרחיש. מי שמלהיט את השטח - מסכן את ביטחונכם ופרנסתכם בשל אינטרסים פוליטיים שלו ובשל המצוקה שלו".

"אם הטרור ירים את ראשו - אנחנו נוריד אותו, ונאלץ לבטל צעדים שנועדו לסייע לכלכלה ולחברה הפלסטינית לאחר שנת הקורונה. צה"ל פרוס ופועל ביהודה ושומרון. בעזה גבינו ביממה האחרונה מחיר קשה מאוד מחמאס - ויש עוד תוכניות פעולה רבות כדי שנביא לשקט מוחלט ויציבות ביטחונית", אמר.

במטח הכבד לעבר גוש דן דווח על כמה נפילות ברחבי מרכז הארץ: ארבעה נפצעו קל מנפילה נוספת ברמת גן, וכן רכב עלה באש במקום. רסיסים נוספים נפלו בשטח הספארי בעיר, ללא נפגעים בקרב העובדים ובקרב בעלי החיים. רקטה אחת פגעה גם במשק במועצה האזורית שער הנגב - שניים מיושבי הבית לקו בחרדה אך אין נפגעים בגוף.

פגיעת רקטה ברמת גן
פגיעת הרקטה ברמת גן
פגיעת רקטה בסמוך לאיקאה (צילום: רויטל סבר)
פגיעת רקטה בסמוך לאיקאה | צילום: רויטל סבר

נפילות נרשמו גם ביישובים טייבה, יבנה וגבעת שמואל. כמו כן, נצפו נפילות בשטחים פתוחים בלוד, ברחובות, בחולון ובקרבת היישוב קרני שומרון, מזרחית לקלקיליה. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח ליד נתב"ג ונפילה נוספת זוהתה סמוך לסניף איקאה בראשון לציון. לעת עתה, לא דווח על נפגעים בנפש מאתרים אלה.

בשידורי הטלוויזיה של חמאס מדווחים שירו עשרות טילים לעבר תל אביב בתגובה לטבח שהיה לפנות בוקר בעזה, שבו נהרגו שתי נשים ושמונה ילדים במהלך התקפה על בית בכיר חמאס במחנה הפליטים שאטי. דובר הזרוע הצבאי של חמאס אבו עובידה אמר לאחר הירי: "אנחנו ערוכים לירי רצוף על תל אביב במשך חצי שנה. ירינו על תל אביב בעקבות האזהרה של צה"ל לעיתונאים הזרים בעזה לעזוב את רב-הקומות שבו הם שוהים לקראת תקיפה".

נפילת רקטה בבית ביבנה
נפילת רקטה בבית ביבנה

במהלך הלילה בוצע ירי רקטות מסיבי לעבר יישובי הדרום: סמוך לשעה 06:00 בבוקר נורה המטח השישי במספר מאז חצות לעבר העיר באר שבע, זאת לאחר הפוגה בת כשעתיים מאז שנורו רקטות לערים אשדוד, גן יבנה, באר שבע ואופקים. המטח הראשון, שנורה מוקדם יותר הלילה, שוגר גם הוא לעבר באר שבע וסביבתה, אופקים, גבעות בר, להבים, משמר הנגב, רהט והפזורה. כרבע שעה לאחר מכן שוגרו שני מטחים כבדים לעבר אשדוד, לכיש וגן יבנה.

 

פגיעה ברכב ראשון לציון (צילום: ראשון לציון א.נ)
פגיעה ברכב ראשון לציון | צילום: ראשון לציון א.נ

סמוך לשעה 07:00 דיווחה המשטרה על חתיכה מרקטה שפגעה בבניין מגורים בבאר שבע, ולא דווח על נפגעים בגוף, אך יש במקום נפגעי חרדה. כמו כן, בשעות הלילה נפגע בניין רב-קומות באשדוד ונזק נגרם לאחת הדירות בקומה ה-6 בבניין. נוסף על כך, 10 דיירים לקו בחרדה. במקביל פרצה שרפה באזור התעשייה בעיר, ככל הנראה בעקבות חלק מרקטה שפגע במקום.

לאורך הלילה נפגעו בעקיפין כמה מתושבי הדרום מירי הרקטות: תושב ב"ש כבן 40 חש בליבו לאחר שהתעורר מהאזעקה בבהלה ובת 54 מאופקים נחבלה בפניה בדרכה למרחב המוגן. כמו כן, שלוש נשים מבאר שבע נחבלו באורח קל בדרכן למרחב המוגן. ממד"א נמסר כי במהלך היממה האחרונה טיפלו הצוותים הרפואיים ב-35 נפגעים בעקבות הירי לעבר ישראל, רובם לאחר שעשו את דרכם למרחב המוגן. מתחילת ההסלמה התקבלו 139 דיווחים על מקרי חבלה בדרך למרחב המוגן, בהם שני מקרי מוות.

פגיעה ישירה בבניין רב-קומות באשדוד
פגיעה ישירה בבניין באשדוד
ירי מעזה (מימין) מול יירוט כיפת ברזל (משמאל) (צילום: anas baba, AFP)
הירי מעזה מול טילי כיפת ברזל | צילום: anas baba, AFP

תקיפות צה"ל ברצועה

צה"ל תקף הערב את ביתו של מספר 2 בחמאס, סגן יו"ר הלשכה המדינית של התנועה בעזה ח'ליל אל-חיה. "לפני זמן קצר, מטוס קרב תקף את ביתו של ח'ליל אל-חיה, ששימש כתשתית טרור", נמסר מדובר צה"ל. כמו כן, חיל האוויר תקף כמה עמדות שיגור על-קרקעיות ותת-קרקעיות של חמאס בעזה, שכוונו לאזור המרכז והדרום.

צה"ל פגע בשני פעילי חמאס שעסקו בשיגור רקטות לעבר ישראל. בשעות אחר הצוהריים צה"ל סיכן ניסיון של פעילי טרור של ארגון הטרור חמאס לשגר רחפן מטיל נפץ לשטח ישראל בעיר עזה. כתוצאה מהפלת הרחפן, הוא נפל על חוליית השיגור והרג את שני הפעילים.

כמו כן, מטוסי קרב של צה"ל תקפו מבנה רב-קומות, שכולל נכסים צבאיים השייכים למודיעין הצבאי של חמאס. "בבניין קיימים משרדים של כלי תקשורת אזרחיים, אשר ארגון הטרור חמאס מסתתר מאחוריהם ומשתמש בהם כמגנים אנושיים. ארגון הטרור חמאס ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה. טרם התקיפה, צה"ל הזהיר את האזרחים ששהו בבניין ונתן להם שהות מספקת להתפנות מהמבנה", נמסר מדובר צה"ל.

מאז הלילה תקף צה"ל עשרות עמדות שיגור תת-קרקעיות, מחסני אמצעי לחימה, בתי מפקדים בחמאס, מנהרות הברחה וסדנאות ייצור אמל"ח. בסך הכול, דובר צה"ל העריך כי מתחילת מבצע "שומר החומות" חיסל צה"ל יותר מ-120 פעילים בארגון ותקף יותר מ-1,200 מטרות.

עוד דווח על ניסיון לסכל את משגר הטילים שממנו בוצע הירי לעבר באר שבע או אשדוד במטח האחרון. דובר צה"ל מסר כי היות ומדובר בעמדות שמופעלות באמצעות טיימר, קיים קושי רב יותר לפגוע ישירות בפעילים עצמם. עוד הוסיף דובר צה"ל כי במהלך הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר גם את משרדו המבצעי של ראש מנגנוני הביטחון בחמאס בשכונת רימאל, תאופיק אבו נעים, ששימש בין היתר כתשתית צבאית לניהול המלחמה בישראל.

עדכוני הירי והלחימה - דקה אחר דקה

20:30: אזעקות במערב הנגב ועוטף עזה.

20:04: אזעקות בעוטף עזה.

19:46: אזעקות בעוטף עזה.

19:34: אזעקות בעוטף עזה.

19:21: אזעקות בעוטף עזה.

19:03: אזעקות בעוטף עזה.

18:56: אזעקות בעוטף עזה - נירים, עין השלושה, ניר עוז.

18:52: אזעקות בעוטף עזה - כרם שלום, יתד, נירים, ניר עוז, עין השלושה.

18:44: אזעקות בעוטף עזה - נירים, עין השלושה, כיסופים.

18:36: אזעקות בעוטף עזה - כיסופים, נחל עוז, ניר עם, שדרות, איבים.

18:33: אזעקות בעוטף עזה - אשקלון, יד מרדכי, כרמי.

18:27: אזעקות בעוטף עזה - שדרות, מכללת ספיר, ניר עם, איבים.

18:08: אזעקות בעוטף עזה - ארז, אור הנר, איבים, שדרות.

18:04: אזעקות בעוטף עזה - ניר עם, שדרות, איבים.

17:59: אזעקות באשדוד, חצור, גן יבנה, ניצנים, אשקלון ועוטף עזה.

17:56: אזעקות בעוטף עזה ובמערב הנגב -  מפלסים, ניר עם, שדרות, איבים, גבים, מכללת ספיר, ארז, אור הנר, עין השלושה, כיסופים וחוות השיקמים.

17:55: אזעקות באזור לכיש.

17:54: אזעקות בעוטף עזה - שדרות, איבים.

17:53: אזעקות באזור לכיש - קריית גת והיישובים הסמוכים.

17:44 - אזעקות בעוטף עזה - כיסופים, עין השלושה.

17:41: אזעקות בעוטף עזה - נחל עוז.

17:17: אזעקות בעוטף עזה - שדרות, איבים, ארז,ניר עם, גבים, מכללת ספיר.

17:16: אזעקות בעוטף עזה - נחל עוז.

17:08: אזעקות בעוטף עזה - בעין השלושה ובכיסופים.

16:18: אזעקות בעוטף עזה - בכיסופים ובעין השלושה.

16:01: אזעקות בנחל עוז.

15:38: אזעקות בכרם שלום.

15:35: אזעקות בכרם שלום.

15:31: אזעקות בכרם שלום.

15:30: אזעקות בכרם שלום.

15:16: חמאס מאיים לירות שוב לכיוון אילת ומודיע שירחיב את מעגל הירי לחיפה.

15:18: חיל האוויר הפיל את בניין התקשורת אל-ג'לאא' בעזה.

15:17: אזעקות בעוטף עזה.

15:05: אזעקות בשדרות ובעוטף עזה.

15:00: אזעקות באופקים.

14:59: אזעקות בעוטף עזה - כיסופים ועין השלושה.

14:29: אזעקות באשדוד, אשקלון ועוטף עזה.

14:23: כלי טיס של צה"ל השמיד מחסן אמל"ח של חמאס בג'בליה.

14:16: ניסיון דריסה בדרום הר חברון. הנהג הדורס נוטרל.

14:10: צה"ל איתר וסיכל שלושה פעילי ירי תלוי מסלול של חמאס בצפון הרצועה.

14:08: אזעקות ברחבי גוש דן: תל אביב, ראשון לציון, חולון ובת ים. אזעקות נשמעו גם באזור השומרון.

14:00: אזעקות באזור לכיש, אשדוד, אשקלון ועוטף עזה.

13:57: מטח נוסף לעבר השרון וגוש דן - בין היתר: פתח תקווה, גבעת שמואל, הוד השרון, טייבה, ניצני עוז, קלנסווה וכפר תפוח.

13:32: אזעקות בתל אביב ובשפלה - ראשון לציון, נס ציונה, באר יעקב וחולון. אזעקות גם באשדוד.

13:31: אזעקות בכל אזור המרכז: רמת גן, תל אביב, סביון, בני ברק וקריית אונו.

13:30: אזעקות באזור ירקון, דן והשפלה - בין היתר ביהוד, אלעד, לוד ושוהם.

13:29: אזעקות באזור השפלה - בין היתר ביבנה ובגן שורק.

13:28: אזעקות בתל אביב, ראשון לציון, נס ציונה, רחובות, בת ים וחולון.

12:56: אזעקות בשדרות ובעוטף עזה - ניר עם, מפלסים ואיבים.

12:43: במטח האחרון לעבר אשכול זוהתה פגיעה ישירה ברפת באחד מישובי המועצה. 3 פרות מתו כתוצאה מהפגיעה, ונזק נגרם במקום.

12:10: אזעקות בעוטף עזה - כיסופים.

11:54: כיפת ברזל יירטה כטב"מ חמוש בעוטף עזה.

11:52: אזעקות בעוטף עזה - עין השלושה.

11:43: אזעקות בעוטף עזה - רעים, עין השלושה וכיסופים.

11:32: אזעקות בעוטף עזה – כיסופים, נירים, עין השלושה וניר עוז.

09:01: אזעקות באשקלון ובעוטף עזה.

06:29: אזעקות בעוטף עזה.

06:16: מטח כבד לבאר שבע.

04:21: צה"ל תקף מספר עמדות שיגור רקטות של חמאס בחאן יונס ובעיר עזה. במקביל, אזעקות באשקלון ובנתיב העשרה.

04:06: אזעקות בשדרות, עוטף עזה ברור חיל ויישובי עוטף עזה.

03:31: אזעקות בבאר שבע ולקיה.

03:04: אזעקות באשדוד, לכיש, דרום השפלה ועוטף עזה.

02:50: אזעקות בבאר שבע, באופקים וביישובי מערב הנגב.

02:47: אזעקות בבאר שבע ובפזורה הבדואית.

02:40: אזעקות באשדוד ובלכיש.

02:28: צה"ל תקף מספר עמדות שיגור רקטות ומספר עמדות שיגור תת קרקעיות נוספות של חמאס ברצועה.

02:26: אזעקות בבאר שבע.

02:05: מטח כבד לאזור אשדוד, אשקלון, גדרה ולכיש.

01:12: צה"ל תקף את משרדו המבצעי של ראש מנגנוני הביטחון של חמאס בשכונת רימאל, תאופיק אבו נעים, ששימש תשתית צבאית לניהול הלחימה.

01:11: אזעקות באשדוד, אשקלון, מערב לכיש ובדרום השפלה.

01:05: צה"ל תקף שלוש עמדות שיגור תת קרקעיות של חמאס בצפון הרצועה.

00:59: אזעקות באשדוד ובאזור לכיש - גן יבנה, שדה עוזיהו ושתולים.

00:35: אזעקות בבאר שבע ובאזור מערב הנגב: אשל הנשיא, אופקים, רהט ולהבים.