באישור הדרג המדיני ובהתאם להנחיית שר הביטחון בני גנץ, הוחלט לאפשר החל מהבוקר (שלישי) הכנסת ציוד הומניטרי דרך מעבר הגבול כרם שלום לרצועת עזה. בנוסף, מהיום יתאפשר מעברם של חולים לטיפולים מצילי חיים, עובדי ארגונים בין-לאומיים ועיתונאים זרים דרך מעבר ארז. משפחת גולדין יצאה נגד ההחלטה לאשר סיוע הומניטרי לעזה לפני השבת הבנים לישראל. "אזרחי ישראל לא יעברו על ההפקרות הזו בשתיקה", אמר שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין.

מדובר בפתיחה מחודשת של המעברים כרם שלום וארז לאחר שביום ראשון הם נסגרו עד להודעה חדשה. הציוד ההומניטרי שאישרו להכניס לרצועה הינו ציוד רפואי, מזון, תרופות, ודלקים לסקטור הפרטי. עוד הקלה שקיבלו בעזה היא פתיחה של מרחב הדייג ל-6 מיילים ימיים, החל מהיום ב-6:00 בבוקר. הצעדים שאושרו על ידי הדרג המדיני, הותנו בהמשך שמירת השקט והיציבות הביטחונית. נכון לעכשיו, לא יתאפשר ייצוא סחורות מרצועת עזה.

פתיחת מרחב הדייג ברצועה עומדת בסתירה לתדרוך העיתונאים שערך שר הביטחון ביום ראשון ואמר כי סיוע שאינו מוגדר כהומניטרי יותנה בהתקדמות במשא ומתן לשחרור השבויים והנעדרים. "אני מפריד בין הומניטרי בסיסי של אוכל, תרופות, מים וחשמל שצריך לאפשר לאנשים, לבין סף הומניטרי יותר גבוה שאותו אנחנו צריכים להתנות בסוגיית השבויים והנעדרים", אמר גנץ.

שר הביטחון בני גנץ מציג את רפורמת "נפש אחת" (צילום: טל עוז, משרד הביטחון)
שר הביטחון בני גנץ | צילום: טל עוז, משרד הביטחון

בעקבות ההחלטה לאשר את הסיוע בעזה, אביו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בעזה, שמחה גולדין הוציא הודעת גינוי. "ההנהגה הישראלית פשוט איבדה את המצפן המוסרי שלה ואת היכולת להבחין בין טוב לרע. מכניסים ציוד לארגון טרור בזמן שהם מתעללים באזרחי ישראל ומשאירים אצלם את חיילי צה"ל שיצאו להילחם ולהגן על המולדת. זה אובדן ערכים מוחלט", הפציר גולדין.

גולדין האב קרא לשר הביטחון ולרמטכ"ל "להתעורר מיד ולחשב מסלול מחדש", והדגיש: "אזרחי ישראל לא יעברו על ההפקרות הזו בשתיקה. השיבו את הלוחמים לישראל לאלתר".