בצל האיומים של מוחמד דף, העימותים האלימים בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים עם המשטרה, טרור הבלונים שחוזר לדרום והבחירות ברשות הפלסטינית שבוטלו - במערכת הביטחון חוששים מהסלמה ביטחונית בכל הגזרות.

מאות שוטרים ולוחמי משמר הגבול ייפרסו היום (שישי) משעות הבוקר המוקדמות בכל מזרח ירושלים, בעיר העתיקה וסביב שערי הכניסה להר הבית כדי לאבטח את תפילת יום השישי הרביעי והאחרון של חודש רמדאן. במקביל המשטרה נערכת בכוחות גדולים גם בשכונת שיח' ג'ראח, שם נמשכו אמש עימותים - בעיקר לאחר שחבר הכנסת איתמר בן גביר העביר לשם את לשכתו. במשטרה מתכוונים להציב במקום שני מתחמים נפרדים ליהודים ולערבים שיבקשו לבוא ולהפגין, וזאת מתוך כוונה ליצור הפרדה ברורה ומוחלטת ביניהם.

מדי שנה בתקופת חודש רמדאן ישנה עלייה מסוימת באירועי הטרור. מדובר בחודש מתוח ביותר, ולקראת יום השישי האחרון של רמדאן שיחול היום, גם בצה"ל מגבירים כוננות ומעבים את הכוחות בשטח. בשבועות האחרונים הצטברו מספר אירועים שכל אחד מהם הוא מעין קיסם שמתווסף למדורה שדולקת מדי שנה בחודש רמדאן – והחשש הוא שהתווספות של מספר גדול של קיסמים תוביל למדורה גדולה.

הקיסם הראשון הוא שובו של מוחמד דף, מנהיג הזרוע הצבאית של חמאס. לאחר שנים שהוא נעלם מהנוף – פתאום הוא מופיע. מדובר בדמות מיתולוגית ולא באדם פשוט ברחוב הפלסטיני. חמאס פרסם שלשום הודעה נדירה שמיוחסת למוחמד דף, שבה הזהיר את ישראל כי "אם התוקפנות נגד תושבי שיח' ג'ראח לא תיפסק - האויב ישלם מחיר יקר. לא נשב בחיבוק ידיים".

תפילת רמדאן מול הלשכה החדשה של ח"כ איתמר בן גביר ב (צילום: N12)
תפילת חודש רמדאן מחוץ ללשכתו של ח"כ איתמר בן גביר בשיח' ג'ראח | צילום: N12

בשבועות האחרונים אנו עדים לעימותים בין תושבי שיח' ג'ראח למשטרה וליהודים. כשאמש פרצה שם מהומה בהשתתפות עשרות אנשים לאחר שח"כ איתמר בן גביר החליט לפתוח בשכונה את לשכתו. אל מול לשכתו החדשה הגיעו צעירים ערבים וערכו שם את סעודת סיום צום הרמדאן, ולאחר מכן הם החלו לקרוא קריאות "אללה אכבר", ליידות אבנים ולהשליך כיסאות. בתיעוד מהמהומות נראים יהודים עם אקדחים שלופים ומאיימים בירי, וזאת לאחר שאחד מרכביהם הוצת ככל הנראה בידי ערבים.

נוסיף לכך את העובדה שביום שני בשבוע הבא יחול יום ירושלים, שמדי שנה כולל בתוכו תהלוכה שעוברת ברחובות העיר העתיקה. המשטרה נערכת לקראת האירוע שעל פי ההערכות ישתתפו בו כ-30 אלף איש. כשהמשתתפים בחגיגות יצעדו בתהלוכה דרך שער שכם לכיוון הכותל המערבי, תיאסר הכניסה לתושבים ערבים דרך שער שכם והם יופנו לשערי כניסה אחרים בעיר העתיקה - זאת כדי להקדים רפואה למכה ולמנוע הפרות סדר ואירועי אלימות.

קיסם נוסף שעלול להצית את האש הוא הבחירות ברשות הפלסטינית שלא היו. ברשות הפלסטינית הייתה כוונה לעשות בחירות וחמאס הבין שהוא הולך לנצח, אך אז אבו מאזן החליט לבטל את הבחירות וחמאס לא קיבלו בשקט את החלטתו.

מוחמד דף
מוחמד דף | צילום:
אירועי שריפה ביערות עוטף עזה (צילום: משה ברוכי סייר ביערות קק״ל)
טרור הבלונים חזר לעוטף עזה | צילום: משה ברוכי סייר ביערות קק״ל

בתוך כך, גם הגבול הדרומי לא שקט ונראה שטרור הבלונים חוזר ליישובי עוטף עזה. לראשונה מזה כחצי שנה אותרו בתחילת השבוע כמה בלוני נפץ עם מטענים, ואחד מהם אף התפוצץ. אתמול שוגרו מעזה בלוני תבערה שגרמו ל-7 מוקדי שרפות בשדות חיטה ביער כיסופים וביער בארי, במועצה האזורית אשכול.

כל השרפות פרצו מחוץ ליישובים כך שלא היו נפגעים. צוותיים של כיבוי והצלה ביחד עם קק"ל ורשות הטבע והגנים ובסיוע של צה"ל והרבש"צים, הצליחו להשתלט על מוקדי השרפות לפני שהתפשטו ליישובים עצמם. ולמרות זאת, שיא הקיץ עוד לפנינו, והמשמעות ברורה.