בעוד שמטחי הרקטות מרצועת עזה לשטח ישראל נמשכים ללא הפסקה, המחאות האלימות בערים המעורבות עלו שלב ביממה האחרונה ונמשכות אל תוך הלילה (בין שלישי לרביעי), ובחלק מהמקומות קיים חשש ממשי לחייהם של אנשים. בלוד אזרחים ערבים הציתו עשרות מכוניות, הוכרז על מצב חירום אזרחי וגדודי מג"ב נשלחו מיהודה ושומרון לעיר ולערים מעורבות נוספות. בן 56 נפצע באורח קשה לאחר שאבן שנרגמה לעבר מכוניתו בלוד פגעה בראשו. בעקבות מחאות שהתקיימו בחיפה, באבו סנאן ובסמת טבעון, המשטרה עצרה 26 חשודים, בנוסף מסעדת אורי בורי בעכו הוצתה, ובמקום פצוע קשה. תקרית חמורה קרתה גם בצומת אום אל-פחם, שם אוטובוס שבו נסעו חיילים נרגם באבנים.

סיקור N12 על ההסלמה בלוד:

  • רה"מ נתניהו הגיע ללוד: "חייבים להחזיר חוק וסדר במדינת ישראל"
  • 3 פצועים קשה בהפרות הסדר בלוד ובעכו
  • מד"א: 46 בני אדם נפצעו במהלך הפרות הסדר ברחבי הארץ
  • מפכ"ל המשטרה: "אירועים שלא ראינו גם באוקטובר 2000"

מצב אירוע חירום אזרחי מקנה לשוטרים בשטח חופש פעולה רחב יותר בעיר שבה הוכרז מצב זה. "משטרת ישראל תנקוט ביד קשה כלפי מפירי החוק והסדר וזה הזמן להדגיש כי מי שמפר הוראה של שוטר דינו עד שלוש שנות מאסר", נמסר מהמשטרה באשר למצב החירום. מפכ"ל המשטרה העביר היום את לשכתו לעיר לוד ובמקום יוקם חפ"ק משטרתי.

"אנו עדים למצב שלא ראינו בעבר בערים מעורבות וזה כולל אלימות קשה על רקע לאומני, פגיעה בסמלי דת וגם ניסיונות לפגוע בשוטרים ולסגור צירי תנועה מרכזיים", אמר המפכ"ל. "על משטרת ישראל מוטלות בימים אלה שורה של משימות לאומיות ואנו נבצע את המוטל עלינו ונשיב את הסדר על קנו".

הערכת מצב: "נעשה הכול כדי להשיב את הסדר"  

בתום הערכת מצב אתמול לגבי העיר לוד, הוחלט כי יוכרז על מצב חירום מיוחד בעיר. רה"מ נתניהו קיים דיון עם שרי הביטחון, ביטחון הפנים, המפכ"ל, ראש המל"ל, היועמ"ש ובכירים נוספים לנוכח האירועים בלוד. בדיון הוחלט על הכרזת מצב חרום מיוחד בלוד והשר לביטחון הפנים אוחנה הודיע שהוא יפעיל את סמכותו בעניין לאלתר.

"נעשה כל שנדרש כדי להשיב את החוק והסדר בלוד ובכלל הארץ", כתב השר אוחנה בטוויטר. "לאחר התייעצויות ביטחוניות הוחלט על גיוס 16 פלוגות מג"ב במילואים, פינוי פלוגות מג"ב איו"ש לטובת לוד ותגבור כוחות המשטרה באופן מיידי".

שר הביטחון והמשפטים גנץ הסביר כי "במצב שאליו הגענו חייבים לפעול בתקיפות מול הפושעים, לצנן את הרוחות ולשמור על הסדר הציבורי. יש לנו כמנהיגי ציבור אחריות להרגעת המצב - וכך נפעל. נעניק למשטרה את כל האמצעים הנדרשים, לרבות הטלת עוצר בהתאם לצורך והערכת המצב בשטח בהתייעצות עם היועמ"ש".

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב שבתאי הגיע לעיר לוד לקיים הערכת מצב עם מפקד המחוז, ניצב ברקת ומפקדיו בשטח. "אנו פרוסים עם מאות שוטרים ולוחמי מג"ב בעיר לוד, בעקבות אירועים קשים המתרחשים בעיר ביממה האחרונה, ע"י פורעים המפירים את הסדר, פוגעים בתשתיות ובאזרחים. אנו נגייס 16 פלוגות מילואים של מג"ב לחיזוק מחוזות המשטרה במטרה להשיב את הסדר והביטחון בעיר לוד וברחבי הארץ", אמר המפכ"ל. "עד כה נעצרו עשרות מתפרעים וידה הארוכה של המשטרה תגיע לכל מי שמעורב באלימות והפרות הסדר".

בעת היערכות הכוחות בלוד, אמר מפכ"ל המשטרה שבתאי במשדר המיוחד כי אלו "אירועים שלא ראינו גם באוקטובר 2000". רב-ניצב שבתאי הוסיף כי "אנו עדים למצב שלא ראינו כמותו בערים המעורבות. היו לא מעט אירועים שניסינו להגיב עליהם, אבל לצערי לא הצלחנו להגיע לכל מקום".

נתניהו: "זו אנרכיה, אי אפשר לקבל את זה"

ביבי בלוד
נתניהו בלוד: "מה שראינו כאן זו אנרכיה, נטיל עוצר על העיר ככל שיידרש"

בסביבות השעה 2:00 הגיע רה"מ נתניהו לסיור בעיר לוד. "במהלך המאבק בחזית השנייה בעזה, פה התפתחה חזית בהתפתחות שאני רואה אותה בחומרה רבה", אמר רה"מ לתקשורת. "מה שראינו כאן זו אנרכיה. מציתים מכוניות, שורפים בתי כנסת - מראות שאנחנו לא יכולים לקבל אותם, שום מדינה מתוקנת לא הייתה מקבלת אותם".

נתניהו הבהיר כי "יש צורך להחזיר את המשילות, אני פה כדי להבטיח את זה. הרשיתי לעשות מיד שלושה דברים: האחד, הזרמת כוחות - עד שעות הבוקר יגיעו הנה ולערים מעורבות אחרות כוחות מג"ב. השני, הענקת סמכויות להטלת מצב חירום, היה פה ויכוח מטופש בעיניי בין משפטנים. השלישי, במקרה הצורך, והצורך כנראה קיים, להנהיג במסגרת הסמכויות הללו עוצר, ככל שיידרש".

כוחות ימ"ר בהיערכות בלוד
כוחות ימ"ר בהיערכות בלוד

"מצפה ממנהיגי הציבור הערבי לצאת בעוצמה נגד התופעות הללו של פורעי חוק, אנשים שפחות פורקים כל עול ומנסים לפגוע באנשים חפים מפשע - דבר שאי אפשר לסבול אותו. חלק מהמנהיגים כבר דיברו. חייבים להחזיר חוק וסדר למדינת ישראל", אמר נתניהו עם התייחסות לדברים שפרסם מנסור עבאס מוקדם יותר נגד האלימות.

נתניהו הוסיף ואמר: "אני חושב שהניסיונות שלכם לתת איזו הצדקה כלשהי להתפרעות הזאת זה דבר אבסורדי - יש כאן דברים שאינם מקובלים שאי אפשר להצדיק אותם ולנסות להצדיק אותם. יש כאן שנאה יסודית, שבה מנסים לעודד ציבור לבטל את הקיום של המדינה שלנו כפי שאנו מכירים אותה. לא צריך להלקות את עצמנו אלא להתייצב כמדינת חוק, עם משילות, כפי שכל אזרחי ישראל - מצפים לה".

ללוד הגיע גם חבר הכנסת איתמר בן גביר שהביע ביקורת על השר לביטחון הפנים ואף על ראש הממשלה. "הגעתי כי לא יכולתי להירדם. הפקירו אותם, הדרג המדיני, המשטרה, הצבא - זו לא אשמת החיילים. אני אוהב את אמיר אבל יש לי ביקורת. גם עליו וגם על ראש הממשלה", אמר.

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם שר הביטחון גנץ והשניים סיכמו להעביר גדודי מג"ב מיהודה ושומרון ללוד באופן מיידי. נתניהו הנחה לפעול ביד קשה עם מפירי החוק והסדר ולעבות את הכוחות בשטח במטרה להשיב לעיר את השקט והסדר בהקדם האפשרי.

קודם לכן קרא במשדר המיוחד ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, להכריז על מצב חירום בעיר. "יש אובדן שליטה מוחלט בעיר. הגענו למצב של מלחמת אזרחים. המשימה הזאת גדולה על המשטרה, צריך בהקדם להכריז על מצב חירום ולהכניס כוחות צבא לעיר", אמר.

כאמור הפרות הסדר הקשות ביותר עד כה נרשמו בלוד, שם מאות מתפרעים הציתו עשרות כלי רכב ושלושה בתי כנסת בעיר הוצתו גם הם. בנוסף, בשעה 22:51 התקבל דיווח במוקד מד"א על יידוי אבנים לעבר רכב בלוד. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח שמיר-אסף הרופא גבר בן 56 במצב קשה עם חבלת ראש שמורדם ומונשם. ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, התייחס לאירועים הקשים ואמר: "אני אמרתי לנתניהו להכניס את רע"ם לממשלה, אבל מי שמתסיס פה זו התנועה האיסלמית".

קרוב ל-20 בני אדם נפצעו באזור העיר לוד, נפצעו קל מיידוי אבנים ומחפצים שהושלכו, כך על פי דובר מד"א זכי הלר. אדם אחד נפצע קשה מאבן גדולה שהושלכה והוא פונה לבית חולים מורדם ומונשם. צוותי מד"א טיפלו במהלך היום ב-46 בני אדם שנפצעו במהלך הפרות הסדר ברחבי הארץ. הלר הוסיף כי בטייבה הותקף אמבולנס שהיה בדרכו לטפל בתאונת דרכים. גם בעיר לוד הותקף אמבולנס.

 

תקרית חריגה נוספת נרשמה בצומת אום אל-פחם שם אוטובוס של חיילים שהיה במקום נרגם בעשרות אבנים. מחשש לחייהם, נאלצו החיילים לצאת מהאוטובוס והחלו לירות באוויר. כוחות משטרה שהגיעו במהירות למקום חילצו את האוטובוס מהצומת וסובבו אותו חזרה לדרכו.

כמה דקות לאחר ירי הרקטות למרכז הגיעו המפגינים באום אל-פחם לצומת הכניסה לעיר. זה היה יותר משלושת רבעי שעה לפני התכנון. הם החלו להצית צמיגים ולחגוג עם זיקוקים במקום. בהמשך מאות המוחים פירקו את כלל הרמזורים בצומת, הציתו כמה שריפות וכן ירו זיקוקים ויידו אבנים לעבר תחנת המשטרה. המשטרה הגיבה ברימוני הלם ובגז מדמיע, וכמו כן חסמה את כביש 65 באזור.

צומת דיר אל אסד
צומת דיר אל-אסד
רכוש נשרף על ידי מתפרעים בלוד בלילה
מתוך המהומות בלוד

בשעה 2:09 סיפר ראש עיריית עכו שמעון לנקרי כי המצב בעיר נרגע לאחר מהומות קשות ביותר שהתרחשו שם. מוקדם יותר פינו שם אכסנייה כדי לשמור על המבקרים בה. מסעדת אורי בורי בעכו הוצתה, ומבקרים במלון במקום גם כן פונו. היו שם כמה פצועים משאיפת עשן במצב קל ופצוע קשה. כמו כן, הוצתה נקודת המשטרה בעיר ונשרפה כליל. "אני שוחחתי עם קובי (המפכ"ל) לפני שעה והוא הבטיח שלעכו ייכנסו פלוגות מג"ב", אמר ראש העיר.

מתפרעים במהומות בלוד בלילה
מתוך המהומות בלוד

גם בחיפה התרחשה הפגנה אלימה. לבית החולים רמב"ם הגיעו תשעה פצועים ביניהם מי שנפגעו מרימוני הלם וכן בת 17 שנפגעה מידויי אבנים, וכולם במצב קל. לקראת השעה שבע בערב נערכה הפגנה אלימה ביפו במסגרתה המוחים יידו אבנים, ובעקבות זאת שני שוטרים נפגעו וחשוד אחד נעצר.

נכון לשעה 1:39 ביפו יש הפוגה קלה במהומות. קודם לכן, הפכו רכב בעיר והציתו אופנוע. כל כמה מאות מטרים ביפו ניתן לראות אש, המשטרה סגרה חלק מהרחובות.

מהומות הלילה
מתוך המהומות בעכו
כוחות הביטחון בהיערכות במהומות בעכו
כביש מלא באבנים בעכו

הפרות הסדר הקשות ברחבי הארץ כללו בין היתר יידוי אבנים, חסימות כבישים, השלכת בקבוקי זכוכית, ירי זיקוקים ותקיפות שוטרים. שוטרי משטרת ישראל בשילוב לוחמי מג"ב ויס"מ פעלו בגזרות השונות להשלטת הסדר ופתיחת צירי התנועה שנחסמו. בעקבות זאת, נעצרו על ידי השוטרים עד כה 26 חשודים. במהלך האירועים נפצעו 3 שוטרים באורח קל כתוצאה מיידוי אבנים וקיבלו טיפול רפואי.

שריפת מכוניות בלוד
שרפת מכוניות בלוד
הופכים מכוניות ביפו (צילום: חדשות כל העולם)
הופכים מכוניות ביפו | צילום: חדשות כל העולם

בהמשך הלילה, יו"ר רע"ם ח"כ מנסור עבאס, פרסם הודעה שבה פנה לצעירי החברה הערבית ומנהיגיה. "אנו מתחילים לראות שהדברים מתפתחים לכיוונים מסוכנים מאוד, כך שההפגנות הופכות להתנגשות ועימות ישיר, המאיים על חיי האזרחים וביטחונם. אני פונה אליכם מתוך אהבה, דאגה ואחריות, לחוש את חומרת המצב ואת השלכותיו על ההווה והעתיד של החברה הערבית שלנו ומעמדה, על חיי הבנים והבנות שלנו ועל ההזדמנויות שלהם לחיים הגונים, חופש תנועה בבטחה ובביטחון בתוך הארץ", כתב עבאס.

"אני מבקש מכולכם לקחת אחריות, לפעול בחוכמה, לציית לסדר הציבורי ולחוק ולשמור על חייכם ועל חיי כל האזרחים, הערבים והיהודים", הוסיף יו"ר רע"ם. "אני קורא גם לכל המנהיגים הפוליטיים הערבים, ראשי מועצות ועיריות ואנשי דת לצאת בקריאה ברורה הקוראת לשמור על חיי האנשים, להקפיד על הסדר הציבורי ולפעול באחריות ובחוכמה כדי למנוע את הידרדרות המצב למשהו גרוע יותר. עוד יבוא יום, ונמצא את הזמן לתת דין וחשבון, להוקיע ולשאת באחריות לאלה שחייבים לשאת בה, אך כעת הבה נפעיל ראש ונפעל בצורה רציונאלית כדי להשתדל ולתקן את העניינים".

בהודעה שפרסם קודם לכן קרא עבאס "להרגעת הרוחות" ואמר כי "עלינו למנוע הסלמה נוספת שעלולה לגבות חיי אדם בשני הצדדים, ולאפשר חזרה לשגרת חיים נורמלית, במיוחד בימי רמדאן, ולאור ימי חג אלפטר וחג השבועות הקרובים".

עבאס הראה קו מפויס אך לא כלל בהודעתו שום גינוי, לא לחמאס ולא למתפרעים. "אני קורא לשמור על מרקם היחסים הסובלני והעדין בין אזרחי המדינה היהודים והערבים, ודוחה כל תופעת האלימות", אמר. "אני קורא לכל המפגינים לממש את זכותם החוקית והלגיטימית להפגין ולהביע את עמדתם באופן חוקי ואחראי, בלי לפגוע בחיי אדם אשר יהיו, או ברכוש הציבורי והפרטי".

ממפלגת מרצ קרא ח"כ עיסאווי פריג' לכלל הציבור לחזור לבתים ולהימנע מאלימות. "בעת הזו אסור לשתוק!
האנרכיה ברחובות רמלה, לוד ומקומות אחרים, מאיימת על קיומנו כחברה. יש לנו כעת כמנהיגי הציבור משימה אחת - לפעול להרגעת הרוחות, להבנה של ערבים ויהודים כאחד שאנחנו שכנים ולא אויבים. אנא מכם, חיזרו לבתים, חדלו מהאלימות, אל תהרסו את הבית מבפנים", כתב פריג' בחשבון הטוויטר שלו.