לאחר אישור הפסקת האש - מתיחות וירי: במקביל לאישור הפסקת האש מול רצועת עזה בקבינט המדיני-ביטחוני, הירי התחדש לעבר יישובים במועצה האזורית אשכול. כמה מטחים ופצצות מרגמה נורו ליישובי העוטף במהלך הלילה. כתוצאה מהירי: מבנה תעשייתי נפגע ישירות וגבר כבן 53 נפצע באורח קל בגפיו מרסיסים ופונה לבית החולים סורוקה. גם במהלך הדיון עצמו נורו מטחי רקטות לעבר נתיבות, אשקלון, אשדוד ויישובי עוטף עזה. לאורך כל היום (חמישי) נורו מטחים כבדים, בין היתר גם לעבר באר שבע ודרום השפלה.

בתוך כך, בפיקוד העורף הודיעו כי תושבי יישובי עוטף עזה במרחק של עד 7 ק"מ מגבול הרצועה, מתבקשים להישאר בבתיהם ובקרבה למרחב מוגן מעתה - ועד להודעה חדשה. בנוסף, חל איסור על כל תנועה ופעילות במרחב הפתוח באזור. כל זאת מחשש לירי לעבר ישראל לפני הפסקת האש.

שרי הקבינט קיבלו את המלצת גורמי הביטחון, לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש דו-צדדית ללא תנאי, שתכנס לתוקפה ככל הנראה בשעה 02:00. ברקע ההחלטה נמצאת עמדת גורמי הביטחון, לפיה מטרות המבצע הושגו, כמו גם החשיבות של שמירה על הקשר עם ארצות הברית והבית הלבן.

כתוצאה מהירי, שתי רקטות פגעו אתמול בשעות הערב המוקדמות ישירות במפעל בבאר שבע ובמבנה באשקלון, שם נפצע גבר בן 32 קל-בינוני מרסיס בראשו ופונה לבית החולים ברזילי בעיר. לפני כן, טיל נ"ט שוגר לעבר טיולית ריקה של צה"ל בזיקים, ולוחם צה"ל ששהה בסמוך אליה נפצע קל מפגיעת רסיס.

שעות לפני שהצדדים החליטו לנצור את האש, וחמאס עדיין מנסה להשיג תמונת ניצחון. כיפת ברזל יירטה שבע רקטות שנורו לעבר אשקלון, אשדוד ויישובי עוטף עזה. אין נפגעים במטח האחרון. לאורך כל שעות הערב, נמשך הירי ליישובי עוטף עזה - כמו גם תקיפות צה"ל ברצועת עזה.

צה"ל מסר כי משעות הבוקר אתמול, שוגרו לעבר ישראל יותר מ-300 רקטות וכי חיל האוויר ביצע ברחבי רצועת עזה כ-30 תקיפות של עמדות לירי רקטות על-קרקעיות ותת-קרקעיות, כשחלקן אף היו חמושות. כמו כן, תקף צה"ל מספר פעילי טרור במהלך שיגור רקטות. לפי הודעת דובר צה"ל מהשעה 07:00 זוהו 299 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. בנוסף, כ-42 שיגורים נפלו בשטח הרצועה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו כ-90% מהשיגורים.

בתקיפת רכב בצפון הרצועה, חוסלו שני פעילי החמאס שירו את טיל הנ"ט לעבר הטיולית הריקה בעוטף עזה, שניות לאחר שפרקה עשרות חיילים. בנוסף, צה"ל השמיד את העמדה שממנה נורה הנ"ט ותקף מנהרות לחימה של חמאס, עמדות שיגור ומחסני אמל"ח ברצועה. 

פגיעה ישירה במבנה באשקלון (צילום: global telegram)
פגיעה ישירה במבנה באשקלון | צילום: global telegram

במהלך הימים האחרונים, צה"ל פגע בכ-430 מטרות של המערכים הרקטיים של חמאס והג'יהאד האסלאמי וחיסל מעל ל-20 פעילי מערך הרקטות. היעדים שהותקפו שימשו את ארגוני הטרור לשיגור רקטות לעבר שטח ישראל. בין היעדים, משגרי רקטות תת-קרקעיים ועל-קרקעיים, עמדות שיגור רקטות ועמדות לשיגור פצצות מרגמה.

לאורך הערב אתמול דיווחו כלי תקשורת רבים על מגעים מתקדמים להפקת אש. רשת אל ג'זירה דיווחה כי ישראל הודיעה למתווך המצרי על כוונתה לסיים את המבצע בעזה. במקביל לאישור הפסקת האש בקבינט, חמאס אמר לביטאון של חיזבאללה בלבנון שהוא מסכים להפסקת אש הדדית החל מהיום. בבית הלבן בירכו: "מעודדים מהדיווחים על המגעים להפסקת אש".

פגיעה ישירה במבנה באשקלון (צילום: global telegram)
פגיעה ישירה במבנה באשקלון | צילום: global telegram

מוקדם יותר אתמול, בניו יורק טיימס דווח כי ישראל וחמאס צפויים להגיע להסכם הפסקת אש ביומיים הקרובים. ערוץ אל-רד הקטרי דיווח כי מנהיג חמאס איסמאעיל הניה השוהה בקטר נפגש עם שליח האו"ם למזרח התיכון כדי לדון בהפסקת האש. לפי הדיווח, הצד הישראלי עומד על כך שלא ייחתם הסכם הפסקת אש - אלא תוכרז עצירה של הלחימה בלבד.

פגיעה ישירה במבנה באשקלון (צילום: החדשות12)
זירת הפגיעה הישירה באשקלון | צילום: החדשות12

סיקור N12 על המצב הביטחוני:

מוחמד דף ועוד שישה: המטרות הבאות שעל הכוונת‎
חמאס הסכים להפסקת אש מיום חמישי
הימים השבריריים שלפני הפסקת האש. פרשנות
שב"כ: אלה בכירי חמאס שחוסלו במבצע המורכב עזה

רסיס בחצר בבאר שבע (צילום: גל כהנא)
רסיס בחצר בבאר שבע | צילום: גל כהנא

השקט המתוח בעוטף החל ב-1:02 והסתיים ב-9:28 – אז נורו מטחים כבדים לעבר נירים, עין השלושה, זיקים, אזור תעשייה הדרומי אשקלון, נתיב העשרה, כרמיה, כיסופים, כרם שלום וניר עוז. ירי נ"ט בוצע מצפון הרצועה לעבר טיולית חונה ריקה בעוטף עזה. לוחם צה"ל ששהה בסמוך לטיולית נפצע קל מפגיעת רסיס. צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי לשלושה פצועים קל שנחבלו בדרכם למרחב המוגן. מעט אחרי השעה 11:00 הורה פיקוד העורף לתושבי נתיב העשרה להישאר במרחב מוגן עד להודעה חדשה.

טיולית שנפגעה מטיל
הטיולית שנפגעה מירי טיל נ"ט

מעט אחרי השעה 13:00 הירי התרחב לכיוון באר שבע והסביבה. רקטה נפלה באזור התעשייה ברהט - לא היו נפגעים. ב-15:01 נשמעה לראשונה היום אזעקה באשקלון ואחריה נורו מטחים כבדים לאזור באר שבע. בן 26 נפצע קל מרסיסי זכוכיות והדף בפגיעה ישירה במבנה באשקלון. צוותי מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים ברזילי בהכרה מלאה.

חיל האוויר המשיך גם הבוקר בתקיפות ברצועה ולקראת השעה 10:00 הודיע צה"ל כי מטוס קרב תקף משגר רקטי רב-קני של חמאס בחאן יונס. בתיעוד התקיפה ניתן לראות כי המשגר היה חמוש ברקטות שהתפוצצו לאחר תקיפת המשגר ובעקבותיהם אירעו פיצוצי משנה במרחב הרצועה.

סיכול ממוקד בצפון הרצועה
סיכול ממוקד בצפון הרצועה של שני פעילי חמאס

מאוחר יותר תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב שני מחסני אמל"ח שמוקמו בבתיהם של סגן האחראי החטיבתי של המערך האווירי של חמאס במחנות המרכז ובביתו של פעיל במערך האווירי של הארגון בחאן יונס. עוד הופצץ משגר רקטי של חמאס שמוקם על גג מבנה בעיר שאטי שברצועת עזה.

מעט אחרי השעה 11:00 הודיע צה"ל כי תקף מנהרת לחימה של חמאס בבית חאנון ושתי עמדות שיגור רקטות תת-קרקעיות בג'באליה ששימשו בין השאר לירי רקטות לתל אביב בימים האחרונים. בהמשך תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר חמש עמדות שיגור של חמאס מעל ומתחת לקרקע.

בתגובה לירי לאשקלון ולבאר שבע ב-15:00, צה"ל תקף פיר מנהרת לחימה של חמאס במבנה בבית חאנון. זמן קצר לאחר מכן תקפו מטוסי קרב שתי מנהרות התקפיות של חמאס שהיו בשלבי בנייה בעיר עזה ובמרחב בית חאנון.

ישראל נלחמת - עדכונים אחרונים

• הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב ב-19:00 לדון בהפסקת אש.

• פצוע קל מפגיעה בבית באשקלון, פגיעה ישירה נוספת בבאר שבע.

• אזעקות באשקלון ובאר שבע.

• מטחים בלתי פוסקים לעוטף עזה ולמרכז הנגב.

• טיל נ"ט נורה לעבר טיולית חונה ריקה, לוחם צה"ל שעמד בסמוך נפצע קל.

• חיל האוויר תקף משגר רקטי רב-קני של חמאס בחאן יונס.

• אחרי יותר מ-8 שעות של שקט: צבע אדום בעוטף עזה.

• בכיר חמאס ל-CNN: תיתכן הפסקת אש כבר ביממה הקרובה.


על פי הנתונים המעודכנים של מד"א, מתחילת מבצע "שומר החומות" טופלו 321 פצועים. 10 בני אדם נהרגו מתחילת הסבב הנוכחי מפגיעת רקטה ישירה ועוד שניים שנפצעו אנושות בדרך למרחב המוגן מתו מפצעיהם.

תשתית ה"מטרו" של חמאס נחשפת

על פי ההערכות, החמאס השקיע בעשור האחרון את מרבית כספו וכוחו בחפירת תשתית מנהרות מסועפות לאורך כל רצועת עזה – בלב האוכלוסייה האזרחית. בעקבות הפגיעה בפרויקט המנהרות של חמאס לתוך ישראל, כחלק ממבצע צוק איתן, חמאס בנה ועדיין בונה את אסטרטגיית הלחימה שלו על בסיס היכולות לחדור לישראל מתחת לאדמה והוא מקצה לכך משאבים רבים. במסגרת המבצע הנוכחי צה"ל פגע גם ברשת המנהרות הפנימית של חמאס כצעד משלים לסיכול המנהרות לישראל.

המנהרות של חמאס משמשות לצרכים רבים ובהם הכנת מארב למקרה שישראל תיכנס קרקעית לרצועה, פעולות נגד התקפיות, ירי מרגמות והפעלת חוליות נ"ט, חדירה לשטח ישראל וסיוע לתושבי הרצועה בזמן לחימה.

בתוך המנהרות קיימות תשתיות ענק של חשמל ומים שכוללות אף שירותים, מקלחות וחדרי מנוחה עבור הפעילים של הארגון ששוהים בהן. עד כה חמאס השקיע עשרות מיליוני דולרים בחודש בחפירת מנהרות התקפיות ופנימיות והוא ממשיך להשקיע בהן על חשבון צרכים אזרחיים אחרים. כך למשל בזמן הקורונה, המשיך הארגון לתפעל את המנהרות על חשבון בריאות תושבי הרצועה. עלות יצירת קילומטר אחד של מנהרות מוערך בכחצי מיליון דולר.

דוגמה לפעילות טרור נוספת בלב האוכלוסייה האזרחית העזתית ניתן לראות באילוסטרציה שפרסם צה"ל, ובה נראית פעילות של ארגוני הטרור מתוך שכונה בעזה. מחבלי החמאס ואמצעי הלחימה מתמקמים בתוך דירות מגורים, סמוך למבנים אזרחיים ומתחת לקרקע. בין השאר הם ממקמים את מרכזי הפיקוד והשליטה סביב האוכלוסייה וכך גם את המשגרים ובורות השיגור של הרקטות.

צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה

הלילה תקפו מטוסי קרב של צה"ל עשרות יעדים תת-קרקעיים נוספים של חמאס, כחלק מהמבצע לתקיפת ה'מטרו' ברחבי רצועת עזה. התקיפות נמשכות גם הבוקר. בנוסף, הותקפו תשתית צבאית לניהול לחימה בביתו של מ"פ בגדוד צפון חאן יונס, עלי אבו זרקה, אתרים לייצור אמצעי לחימה ועמדות שיגור רקטות.

אתמול המשיך צה"ל לתקוף מטרות של ארגון החמאס. במסגרת התקיפות האחרונות, חיל האוויר הפציץ עמדות שיגור רקטות ופצמ"ר וכן מתחם נ"ט ברצועה. אתמול במהלך היום, תקף כלי טיס של צה"ל מתחם נ"ט של החמאס בסג'עיה, שלושה משגרי רקטות בבית חאנון, ג'באליה ובנוצירת. בנוסף, הותקף משגר פצמ"ר של חמאס ברפיח.

בנוסף, צה"ל תקף מחסן אמצעי לחימה שהיה בביתו של שר המשפטים לשעבר ברצועה ותשתיות צבאיות בבתי בכירים נוספים בחמאס. מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל אף תקפו מחסן אמצעי לחימה שהיה ממוקם בביתו של שר המשפטים לשעבר וחבר הלשכה המדינית של ארגון החמאס.

פגיעה ישירה בבית בשדרות
פגיעה ישירה בבית בשדרות

בין היעדים שנפגעו בתקיפות האחרונות: תשתית צבאית ששימשה בסבב הלחימה הנוכחי ומוקמה בביתו של אשרף אל ג'ברי, אחראי על התמחויות בזרוע הצבאית של חמאס, שממוקם בעיר חאן יונס.מחסן אמצעי לחימה שהיה ממוקם בביתו של פעיל חמאס בעיר עזה. תשתית צבאית בביתו של מוחמד אבו מצטפא, מפקד בכוח נוח'בה של גדוד מזרח חאן יונס בחמאס. תשתית צבאית בביתו של מפקד גדוד מזרח רפיח בחמאס, מוחמד בואב וכן תשתית צבאית בביתו של אסאמה אבו ענזה, ראש מערך התמ"ס בחטיבת חאן יונס.