על רקע ההפגנות מחוץ לביתם של חברי כנסת מימינה והגברת האבטחה סביב נפתלי בנט ואיילת שקד, ראש השב"כ נדב ארגמן הזהיר היום (שבת) מפני התגברת והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית בכלל וברשתות החברתיות בפרט. לדברי ארגמן, "שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש".

בהודעה יוצאת דופן שפרסם ראש השב"כ, הוא קורא להרגעת הרוחות ולריסון השיח. "מדינת ישראל חרטה על דגלה את עקרון חופש הביטוי. זהו עקרון חשוב והכרחי במדינה דמוקרטית", כתב ארגמן. "יחד עם זאת, בתקופה האחרונה אנו מזהים התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות. זהו שיח הכולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית".

ראש השב"כ הוסיף והזהיר: "כמי שעומד בראש ארגון שייעודו שמירה על ביטחון המדינה וסדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, אני קורא ומזהיר כי שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש".

בנט ושקד, ארכיון (צילום: אסתי דזיובוב/TPS, חדשות)
בנט ושקד: האבטחה סביבם תוגברה | צילום: אסתי דזיובוב/TPS, חדשות

לדבריו, "לצד האחריות המוטלת על כתפי השב"כ, יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם - מוטלת אחריות כבדה בימים אלה. חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים. האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו".

שר הביטחון בני גנץ אמר בתגובה להודעתו של ארגמן כי "למנהיגי הציבור יש אחריות מיוחדת ונראה בימים האחרונים שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר". גנץ הוסיף: "מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות ואני קורא לכל אחת ואחד, להימנע מכל גילוי אלימות. זו העת, שכלל מנהיגי הציבור יצאו בפומבי ובאופן נחרץ ואקטיבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט".

בתחילת השבוע החליט קצין הכנסת לתגבר את האבטחה סביב ח"כ איילת שקד, לאחר שקיבלה הודעות עם איומים על חייה. לאחר שיו"ר ימינה נפתלי בנט הצהיר שהוא מתכוון להקים ממשלה יחד עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, רמת האיומים עליו ועל שקד הגיעה לרמה 5 - דרגה אחת לפני הרמה הגבוהה ביותר.

ההסתה נגד נפתלי בנט
הסתה נגד בנט ברשתות החברתיות

שני חברי הכנסת הבכירים של ימינה מקבלים "סל אבטחה" שכולל כמעט את כל הרכיבים כמו שומרים ליד בתיהם, אבטחה צמודה בכל תנועותיהם וסיורים מוגברים של משטרה באזור מגוריהם. מחוזות תל אביב ומרכז במשטרה קיבלו הנחייה להיערך בכל האמצעים הנדרשים למחאות ליד בתיהם של שקד ובנט, שעם הזמן הופכות סוערות יותר ויותר. בנוסף לכך, קצין הכנסת הורה לעבות את האבטחה סביב בנט, וכעת הוא נוסע ברכב ממוגן.