מבצע "שומר החומות": הירי לעבר ישראל נמשך זה היום העשירי עם ירי בלתי פוסק לעבר אשדוד, אשקלון, נתיבות, באר שבע, רחובות ויישובי הסביבה. רקטה פגעה ישירות בבית בשדרות - גבר בן 65 נפצע באורח קל-בינוני כתוצאה מהדף הפגיעה. בבאר שבע רכב עלה באש מפגיעת רקטה - אין נפגעים למעט כמה נפגעי חרדה. כמו כן, החל משעות הבוקר אתמול (רביעי) נורו מטחים כבדים גם לעבר יישובי העוטף. ישראלי נפצע באורח בינוני מפצמ"ר שנורה לעוטף עזה.

במקביל, דיווח על ניסיון פיגוע ירי בטרמפיאדה בכניסה לקרית ארבע. המחבלת נוטרלה - אין נפגעים. בעקבות האירוע הביטחוני הכניסה והיציאה מהקריה נחסמו וכן גם ציר התנועה באזור נחסם. הציבור מתבקש לא להגיע לזירת האירוע.

במועצה האזורית אשכול דיווחו על 7 נפילות ביישוב אחד, חלקן ליד מבני מגורים. 3 נפצעו קל לאחר שנחבלו בדרך למרחב מוגן, נזק קל נגרם לבתים. במקביל, רוסיה הודיעה לישראל שלא תקבל צעדים נוספים שיובילו להרג של אזרחים בעזה. נתניהו אמר בתדרוך לשגרירים בקריה בת"א שבישראל "לא עומדים עם שעון 'סטופר' לסיום המבצע".

ישראל תחת אש - עדכונים אחרונים:
• הקרמלין לישראל: לא נקבל צעדים נוספים שיובילו להרג אזרחים 
• משרד הבריאות בעזה: מתחילת המבצע מתו 219 איש ויותר מ-1,400 נפצעו 
• הקבינט צפוי להתכנס הערב או מחר לדון בהפסקת האש
• צה"ל תקף בית של בכיר במודיעין הצבאי של חמאס

• חמאס הסכים להפסקת אש מיום חמישי, ישראל: "אין סיכומים"

 סיקור N12:

מוחמד דף ועוד שישה: המטרות הבאות שעל הכוונת‎
חמאס הסכים להפסקת אש מיום חמישי
הימים השבריריים שלפני הפסקת האש. פרשנות
שב"כ: אלה בכירי חמאס שחוסלו במבצע המורכב עזה

במד"א עדכנו שלאורך היום נפצעו 5 בני אדם באורח קל לאחר שנחבלו בדרכם למרחב המוגן, ו-3 בני אדם נוספים טופלו במד"א לאחר שלקו בחרדה. מתחילת המבצע טופלו במד"א 321 פצועים. 10 בני אדם נהרגו מתחילת הסבב הזה מפגיעת רקטה ישירה ועוד 2 שנפצעו אנושות בדרך למרחב המוגן מתו מפצעיהן. 

פגיעה ישירה בבית בשדרות
פגיעה ישירה בבית בשדרות, הערב
מטח לעבר הדרום - יירוטים מעל אשקלון (צילום: החדשות12)
המטח לעבר ישראל בצוהריים - יירוטים מעל אשקלון | צילום: החדשות12

‏עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה

1:02 מטח לעבר יד מרדכי, קרית מלאכי וביישובי חבל לכיש

00:54 אזעקות בבאר שבע, בחצרים ובאופקים

00:38 אזעקה בנחל עוז

22:03 אזעקות באשקלון ובעוטף עזה

21:27 צבע אדום ביישובי עוטף עזה

21:10 רקטה פגעה בחצר בית בנתיבות - שוטרים וחבלני משטרה הגיעו למקום. בשלב זה אין דיווח על נפגעים בגוף.

20:50 צבע אדום ביישובי עוטף עזה 

20:30 אזעקות באופקים ובעוטף עזה

20:05 אזעקה בשדרות ובשער הנגב  

20:04
 אזעקה באשקלון 

19:30
שתי נפילות ופגיעה ישירה בבית בשדרות - גבר בן 65 נפצע באורח קל-בינוני כתוצאה מהדף הפגיעה 

19:20 אזעקות ביישובי עוטף עזה

19:00 בצה"ל מדווחים כי החל מהשעה 07:00 זוהו כ-200 שיגורים משטח רצועת עזה לעבר ישראל. כ-30 שיגורים נפלו בשטח הרצועה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו כ-90% מהשיגורים מאז שעות הבוקר

18:57 צבע אדום בעוטף עזה

18:32 הנחיות פיקוד העורף הואכו עד מחר ב-18:00 - המשמעות: גם מחר לא יתקיימו לימודים ביישובי עוטף עזה, הדרום השפלה, המרכז והשרון

18:00 צבע אדום בעוטף עזה

17:47 אזעקות בשדרות

17:26 צבע אדום בעוטף עזה

17:16 אזעקות באשקלון

17:10 בצה״ל ובשב״כ מעדכנים כי כוחותינו סיכלו במהלך הלילה שלושה פעילים של ארגון הטרור חמאס בדירת מסתור מבצעית ששימשה את מערך הסייבר של הארגון

17:04 צבע אדום בעוטף עזה

17:00 אזעקות בנתיבות, מערב הנגב ויישובי עוטף עזה 

16:48 הירי לדרום נמשך: אזעקות נשמעו באשדוד ואזור אשקלון והסביבה  

16:39 בפיקוד העורף מאשרים כי "4 שיגורים משטח לבנון לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו שיגור אחד, שיגור אחד נפל בשטח פתוח ושניים נוספים בים. בתגובה, כוחות ארטילריים של צה"ל תוקפים מטרות בשטח לבנון".

16:25 ארבע רקטות נורו מלבנון לשטח ישראל: 2 יורטו ו-2 נפלו בשטח פתוח - אין דיווחים על נפגעים בגוף. צוותי מד"א מעניקים טיפול רפואי ל-2 נפגעים במצב קל שנחבלו בדרכם למרחב המוגן ולכמה נפגעי חרדה.

16:19 צבע אדום ביישובי עוטף עזה.

16:14 ירי לצפון מלבנון: אזעקות נשמעו בקריות, בעכו ובשפרעם.

16:00 דיווח על ניסיון פיגוע ירי בטרמפיאדה בכניסה לקרית ארבע. המחבלת נוטרלה - אין נפגעים. בעקבות האירוע הביטחוני הכניסה והיציאה מהקריה נחסמו וכן גם ציר התנועה באזור נחסם. הציבור מתבקש לא להגיע לזירת האירוע.

15:00-15:30 מטחים כבדים לעבר יישובי הדרום: אזעקות באשדוד, בבאר שבע, באשקלון, ברחובות והסביבה.

במקביל, בצה"ל ובשב"כ עדכנו כי כוחותינו סיכלו שלושה פעילים של חמאס בדירת מסתור מבצעית ששימשה את מערך הסייבר של הארגון. את פעולת הסיכול ביצעו צה"ל והשב"כ במהלך הלילה באמצעות תקיפה אווירית של מטוסי קרב. מדוברות צה"ל והשב"כ נמסר כי "הדירה שימשה את הפעילים לטובת פעילות סייבר התקפית נגד יעדים ישראליים, שהינה פעילות טרור לכל דבר ועניין. תקיפה זו הינה חלק מעשרות פעילויות מבצעיות מול מערך הסייבר של הארגון".

במשרד הבריאות בעזה מדווח כי מניין ההרוגים מאז תחילת ההסלמה עלה ל-227 בני אדם, בהם כ-60 ילדים ו-50 נשים. יותר מ-1,300 בני אדם נפצעו.

היום הותר לפרסום שצה"ל ניסה פעמיים במהלך המבצע לחסל את מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף – הוא הצליח לחמוק, אך עדיין נמצא על הכוונת. צה"ל תקף הבוקר את הקומה העליונה של המגדל "אנדלוס", אחד המגדלים הגבוהים בעזה. לפי דיווחים פלסטיניים צה"ל תקף מגדל נוסף בעזה. מלבד זאת, צה"ל תקף היום מטרות רבות נוספות: אתר לייצור אמל"ח של הג'יהאד האיסלאמי בעיר דיר אל בלח במרכז רצועת עזה, תשתית טרור הממוקמת בבית של ראש מחלקת הלחימה במודיעין הצבאי של חמאס בחאן יונס שברצועה ומתחם שיגור רקטי קרקעי של חמאס בעיר עזה. 

ראש הממשלה בנינמין נתניהו בתדרוך לשגרירים ונציגים  (צילום: ערוץ 9)
נתניהו על המבצע בעזה: "לא עומדים עם סטופר" | צילום: ערוץ 9
הרס של מגדל אנדלוס בעזה
מגדל אנדלוס בעיר עזה

בסוכנות הידיעות AP דיווחו בשעות הצוהריים שלפחות 6 בני אדם נהרגו בתקיפות חיל האוויר היום בעזה. משרד הבריאות בעזה דיווח כי מניין ההרוגים מתחילת ההסלמה עלה ל-219, מהם 63 ילדים ו-45 נשים. לפי משרד הבריאות בעזה, יותר מ-1,400 איש נפצעו עד כה מתקיפות צה"ל ברצועה. 

 

הרס של מגדל אנדלוס בעזה
הפצצת מגדל אנדלוס בעזה

12 קילומטר של מנהרות הושמדו הלילה

במהלך הלילה חמאס ירה רקטות לעבר בסיסי חיל האוויר, אך מדובר צה"ל נמסר שלא נגרם נזק ואיש לא נפגע. רקטה אחת נפלה בשטח פתוח סמוך לתל נוף. התקיפות של צה"ל הלילה מוקדו בחאן יונס וברפיח, גם בתווך ה-קרקעי, גם בבתי פעילים וגם במשגרים וחוליות שיגור. על פי הערכות, 10 פעילי טרור נהרגו בתקיפות הלילה וכ-12 קילומטרים של מנהרות הושמדו. ביומיים האחרונים צה"ל הרבה לתקוף באזור צפון הרצועה, מה שגרם לחמאס לירות את מרבית האש שלו מדרום הרצועה - לכיוון באר שבע ואופקים.

צה"ל נכנס לשלב "מטרו 5" וממשיך לתקוף את המנהרות התת-קרקעיות של חמאס בדרום הרצועה. אמש בשעה 22:00 חיל האוויר תקף 40 מטרות תת-קרקעיות עם כ-50 מטוסים בו-זמנית, שהטילו כ-120 אמצעי תחמושת שונים. עד כה נהרסו כ-12 קילומטרים של מנהרות בדרום הרצועה. במקביל נמשך עדיין המצוד אחר חוליות משגרים ונ"ט בכל רחבי הרצועה.

מדובר צה"ל נמסר כי מטרתה של התקיפה המשולבת הינה לפגוע באופן ממוקד וקשה באזור גיאוגרפי ספציפי. בין היעדים שצה"ל תקף: מטרות תת-קרקע, מטרות פיקוד ושליטה, מוצבי חמאס, מחסן אמל"ח הממוקם במשרדי מטה ביטחון הפנים של חמאס בחאן יונס, תשתיות טרור שמוקמו בבתי מפקדים של ארגוני הטרור, ומרכז פיקוד ושליטה של חמאס ברפיח.

בנוסף אמש הותקפו יעדים נוספים ברצועת עזה של הג'יהאד האיסלאמי, ביניהם: חמ"ל רקטי, דירה מבצעית המשמשת את המערך הרקטי של הארגון וחמ"ל שנעשה בו שימוש לירי רקטי במהלך מבצע "שומר החומות". דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, מסר כי אחרי 30 שעות של תקיפות בשכונת רימאל שברצועה, פיקוד הדרום השלים את התקיפה אחרי מיצוי כמעט מרבי של כל המטרות שהיו על הפרק. 

"מה שהושג בצוק איתן ב-50 יום, השגנו ב-50 שעות"

ראש אגף המבצעים, אלוף אהרון חליוה, אמר אמש בריאיון למהדורה המרכזית כי צה"ל השיג במבצע "שומר החומות" ב-50 שעות את מה שהוא השיג ב-50 ימים במבצע "צוק איתן". לדבריו, "התכוננו שנים רבות למערכה, אספנו מודיעין בצורה קפדנית מאוד, השקענו הרבה מאוד משאבים להיות מוכנים ואני חושב שההישגים הצבאיים מהשבוע האחרון הם הישגים משמעותיים ביותר".

מנהרות טרור שנחשפו מתחת לכבישים בתקיפות צה"ל ברצוע
מנהרות חמאס שהותקפו
שכונת רימאל בעזה לאחר הפצצות צה"ל (צילום: מתוך הרשתות החברתיות בהתאם לסעיף 27א' בחוק)
שכונת רימאל לאחר תקיפות צה"ל | צילום: מתוך הרשתות החברתיות בהתאם לסעיף 27א' בחוק

"אני הייתי ראש חטיבת המבצעים במבצע צוק איתן", סיפר האלוף חליוה, "מה שהשגנו שם ב-50 יום השגנו כאן ב-50 שעות. איך זה יתורגם? על זה כדאי שנדבר בשבועות ובחודשים הבאים. אני מעריך שהמציאות הביטחונית שתהיה במדינת ישראל אל מול חמאס, אל מול רצועת עזה, עם הקרנה משמעותית למזרח התיכון כולו, תהיה משהו אחר לגמרי".