9 ימים לתוך מבצע "שומר החומות" ובצה"ל מתגאים במכה הצבאית החזקה שהצליחו להנחית על ארגון חמאס. ראש אגף המבצעים, אלוף אהרון חליוה, אמר אמש (שלישי) בריאיון למהדורה המרכזית כי הוא מעריך שחמאס רצה לסיים את המערכה כבר לאחר הירי על ירושלים ואחרי המהלומות המשמעותיות שספג ב-48 השעות הראשונות של המבצע. לדבריו, ההישגים הצבאיים שהשיג צה"ל מהלך 50 ימים במבצע צוק איתן, הושגו כעת ב-50 שעות בלבד.

איפה עומד המבצע כרגע?

המבצע מתנהל על פי התוכנית הסדורה כאשר אנחנו ממשיכים על פי מה שתוכנן ואושר, כולל בשעות האחרונות, להכות במטרות צבאיות של ארגון חמאס בכל רחבי הרצועה, לצד הגנה חזקה כדי להביא למינימום את הפגיעה של חמאס במדינת ישראל.

דיווחנו על הכוונה של צה"ל לפגוע במוחמד דף, מה תגובתך?

כל בן בליעל מארגון הטרור חמאס הוא על הכוונת של צה"ל ואנחנו פועלים על פי מה שנכון כדי להביא לביטחון.

צה"ל יורה לעבר עזה מגבול הרצועה (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

המחאה בעולם מתחילה לגדול, בנק המטרות אולי קטן - צה"ל העביר מסר לדרג המדיני שהיעדים הושגו?

לא. אני ראש אגף המבצעים ואני אחראי למימוש התוכניות המבצעיות של צה"ל. השיח עם הדרג המדיני, אליו אנו כפופים, מתקיים כל הזמן והדברים שצריכים להיאמר נאמרים בדלתיים סגורות. צה"ל ערוך ומוכן להמשיך את המערכה ככל שיידרש כדי להביא את השקט והביטחון לתושבי העוטף וכלל מדינת ישראל. בסוף למבצע הזה יש משמעות גדולה גם בפגיעה בחמאס וגם למסר לכל מזרח התיכון לגבי החוזקות והעוצמות של צה"ל ומדינת ישראל.

מה ייחשב הפעם הצלחה או ניצחון מבחינת צה"ל?

קודם כל אני חושב שאנחנו כבר יכולים לסמן לעצמנו הישגים צבאיים משמעותיים בפגיעה בממדים שונים בתוכניות של ארגון חמאס. בכל היבט שאני יודע למדוד, גם בתת קרקע וגם במעל קרקע, גם בהפתעות שהוא תכנן, גם ביכולות שלו באוויר ובים.

זאת הזדמנות טובה להגיד מילה טובה לעמידה האיתנה של תושבי מדינת ישראל ובכל הפרמטרים האלה יש פגיעה חזקה מאוד. ההישג בסופו של דבר זה ההבנה של ארגון הטרור חמאס שירי לכל מקום במדינת ישראל הוא בלתי נסבל, בלתי מתקבל ומבחינתי לפחות, איך שאני רואה את הדברים, מה שהיה לא יהיה.

הדברים האלו נשמעו אחרי כל מבצע בשנים האחרונות. מדוע הפעם זה יהיה שונה?

זה נכון שבסופו של תהליך המדידה של ההישג הוא לאורך זמן ושנים וקשה לי עכשיו להגיד לך איך תיראה השנה הקרובה או השנים הקרובות. אבל אני חושב שמה שקרה באירוע הזה, באופן שבו הפעלנו את הכוח, מלמד את ארגון חמאס ואת יתר הארגונים סביבנו שאנחנו מתכוונים להחזיר שקט וביטחון בצורה שונה למדינת ישראל. ואני חושב שאנחנו צריכים להיות נכונים להמשך חיכוכים ועימותים בצורה כזו או אחרת מול חמאס וארגונים אחרים.

אתה אומר שתהיה תגובה חריפה על כל ירי ועל כל "טפטוף"?

זה לא רציני לתת תשובה עכשיו באמצע המערכה איך ייראו הסבבים או המפגשים הבאים. אבל כשחמאס ומנהיגיו ייצאו החוצה ממקומות המסתור שלהם ויראו את הנזק האדיר למטרות הצבאיות ולתשתיות הטרור ברצועת עזה, וצה"ל ימשיך להגן אל מול אותם "טפטופים", אני חושב שהתובנה בצד השני תביא לשקט בצורה שונה ממה שהתרגלנו אליה.

תקיפה בעזה (צילום: רויטרס)
תקיפה בעזה | צילום: רויטרס

חמאס רוצה הפסקת אש או ימשיך ככל שהוא רוצה במלחמת התשה?

חמאס רצה לסגור את המערכה הזאת ברגע שהיא התחילה בגלל שהוא זקף לעצמו את ההישג בירי על ירושלים. אני חושב שאחרי 48 השעות הראשונות הוא רוצה לסגור את המערכה בגלל המהלומות המשמעותיות שהוא ספג מעוצמת המודיעין של צה"ל והיכולת ההתקפית המרשימה של חיל האוויר ושאר הכוחות שפועלים סביב הרצועה. בנקודת הזמן הזו המחירים שהוא שילם הם מחירים כבדים שצריכים לבוא לידי ביטוי ביום שאחרי המערכה.

תשעה ימים חלפו מאז תחילת המבצע – עד כמה אנו קרובים למיטוט החמאס?

אני לא מדבר במושגים של מיטוט חמאס. מיטוט חמאס דורש הפעלת כוח אחרת לגמרי שגם אליה יש לנו תוכניות. אבל אם אני מסתכל על הרתעת חמאס, מהאופן שבו הוא חשב שהוא יכול לאתגר את מדינת ישראל, באופן שבו הוא הפעיל את כוחו ביום שני לפני כשבוע, אני חושב שחמאס לפני כל אירוע מהסוג הזה יחשב עשרות אלפי חישובים לפני שהוא יחזור על האופן שבו הוא פעל גם בשבוע שעבר וגם לפני כן. מה שהיה לא יהיה, וחמאס שייצא החוצה מהבור עם יחיא סינוואר ושאר מנהיגיו יגלה מציאות שונה לגמרי ויגלה שהוא לא העריך נכון לא את הנכונות ולא את העוצמה שמופעלת כלפיו.

עשן  ואבק עולה בעקבות הרס בניין תקיפת צה"ל ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
תקיפת צה"ל בעזה | צילום: רויטרס

כלומר אם הצד השני ירצה הפסקת אש – שקט ייענה בשקט?

לא, אני קודם כל חושב שהצד השני רוצה שקט. אבל גם שקט שיענה בשקט – אני מעריך שיבואו אחריו גם שורה שלמה של צעדים שבעקבותיהם המציאות שהייתה בדרום, במיוחד בשנתיים האחרונות, לא תחזור על עצמה.

תנסה לתאר את היום שאחרי – מה יקרה בו? איך ישראל תפעל אל מול התחמשות של חמאס או טרור בלונים?

זה מוקדם לשאול את השאלה הזאת. אנחנו עדיין באמצע המערכה ועסוקים בלהפעיל את הכוח, כולל בשעות הקרובות, ולחשב עכשיו ולהגיד בדיוק איך זה יתנהל – באמת אין לי את התשובות המלאות לעניין הזה. המציאות הביטחונית והמציאות האזרחית שהייתה נחלת העוטף בחלק מהחודשים, בטח בשנים האחרונות מאז מרץ 2018, לא יכולה לחזור על עצמה. גודל המכה כגודל ההרתעה שתהיה. ואם לא, נידרש להמשיך ולהעמיק אותה.

מנהרות טרור שנחשפו מתחת לכבישים בתקיפות צה"ל ברצוע
"המטרו של חמאס" אחרי תקיפת חיל האוויר

אתה אומר שבחמאס היו קולות שביקשו לדבר על הפסקת אש?

אני לא אמרתי את זה. אמרתי שאני מעריך שחמאס רוצה הפסקת אש מהיום הראשון ועד עכשיו. ביום הראשון בגלל שהוא החשיב לעצמו את הירי לירושלים כהישג תודעתי משמעותי, ואחרי 48 שעות שהוא הבין מה המחיר האדיר שהוא משלם וימשיך לשלם בימים הקרובים – הוא בכל שנייה היה שמח אם ישראל הייתה נוצרת את האש. לנו יש תוכניות סדורות, יש לנו שעון לחימה ואנחנו נמשיך ונפעל מולו ככל שיידרש.

האם העובדה שלאחר הכתישות והמתקפות, כולל על "המטרו של חמאס", עדיין מדי יום אלפי אזרחים יושבים במקלטים,  היא לא כישלון של צה"ל?

לא. מלחמות וביטחון זה עניין מורכב. אני לא רואה את זה ככישלון. נהפוך הוא, אני רואה את זה כנקודת עוצמה. התכוננו שנים רבות למערכה, אספנו מודיעין בצורה קפדנית מאוד, השקענו הרבה מאוד משאבים להיות מוכנים ואני חושב שההישגים הצבאיים מהשבוע האחרון הם הישגים משמעותיים ביותר. אני הייתי ראש חטיבת המבצעים במבצע צוק איתן, מה שהשגנו שם ב-50 יום השגנו כאן ב-50 שעות. איך זה יתורגם? על זה כדאי שנדבר בשבועות ובחודשים הבאים. אני מעריך שהמציאות הביטחונית שתהיה במדינת ישראל אל מול חמאס, אל מול רצועת עזה, עם הקרנה משמעותית למזרח התיכון כולו, תהיה משהו אחר לגמרי.

תקיפת צה"ל בעזה (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
תקיפת צה"ל בעזה | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90
אהרון חליוה ראש אגף המבצעים (צילום: החדשות 12, החדשות12)
תא"ל אהרון חליוה | צילום: החדשות 12, החדשות12

עכשיו אני לא רוצה לחזור לאחור אבל אני בטוח שאתם יכולים למצוא הקלטות שונות ומשונות מ-2006 ואיך פענחו ופירשו אז את סיום של מלחמת לבנון השנייה, ומאז למעלה מ-15 שנה הצפון שקט.

האם נכונים הדיווחים שהדרג המבצעי הציע כבר לפני קצת יותר משבועיים לתת מכת פתיחה לחמאס והדרג המדיני לא קיבל את ההצעה הזאת?

אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ומתוקנת ואנחנו כפופים לדרג המדיני. כל מה שנאמר בחדרים הסגורים – נאמר שם. הדרג המדיני מחליט וצה"ל מבצע וכך ראוי שיימשך גם בימים וחודשים ושנים הקרובות.

_OBJ

9 ימים בתוך לחימה, כמה שעות ישן ראש אגף המבצעים?

מעט מאוד, אבל נשלים שייגמר. הביטחון של תושבי מדינת ישראל חשוב יותר משעות השינה שלי ובסופו של תהליך זה התפקיד ולכך אנחנו מתכוננים. אני דווקא יותר מוטרד ממה שעובר על העורף וזאת הזדמנות טובה להביע הערכה על תעצומות הנפש של תושבי מדינת ישראל. זה בהחלט מרשים האופן שבו האזרחים מתנהגים בשבוע האחרון ובהחלט מחזק אתה אופן שבו אנחנו פועלים ונותן לנו רוח גבית בהפעלת הכוח המאוד משמעותי שלנו