בכירים בישראל הבהירו בימים האחרונים כי בשלב זה אין בכוונתה להגיע להפסקת אש מול חמאס ברצועת עזה, אך על פי דיווחים ערביים, מצרים ממשיכה לפעול מול הצדדים בניסיון לסכם על רגיעה. ברשת "אל-ערבייה" פרסמו הלילה (שלישי) כי גורמים מצריים פנו לישראל והפצירו בה שלא להגביר את התקיפות בעזה. במקביל, המצרים שוחחו עם איסמאעיל הנייה שלא פסל אפשרות להפסקת אש. עוד טוענים בקהיר כי התקיפות של ישראל פגעו בעסקת חילופי שבויים שנרקמה בין ישראל וחמאס.

מקורות המעורים בפרטים סיפרו ל"אל-ערבייה" שהמתווכים המצרים שוחחו עם מקביליהם הישראלים וביקשו מהם להימנע מתקיפה של מרפאות ומתקנים רפואיים אחרים, כדי לא להגביר את המתיחות באזור. כמו כן, בכירים במערכת הביטחון המצרית צפויים להגיע לישראל בקרוב כדי לנסות ולקדם את המגעים להפסקת אש. לטענת המצרים, בני משפחותיהם של חברי ההנהגה הפלסטינית ברצועה נמלטו לאחרונה לקהיר בעקבות המצוד של ישראל.

סיקור המצב הביטחוני ב-N12:

רקטות שוגרו משטח לבנון וצה"ל הגיב בירי

נתניהו אחרי איום חמאס: "המבצע יימשך ככל שיידרש"

התרגיל של צה"ל: המנהרות שהפכו למלכודות למחבלים

הפגזה היום ברצועת עזה (צילום: AP)
תקיפה ישראלית בעזה, ארכיון | צילום: AP

נוסף על כך, המצרים יצרו קשר עם בכיר חמאס איסמאעיל הנייה ועדכנו אותו בדבר המגעים עם ישראל והמאמצים להביא להפוגה בלחימה. הנייה הסביר שהפלגים הפלסטינים לא מתנגדים להפסקת אש כל עוד ישראל תקבל את התנאים שלהם, וקרא לה לחדול מפגיעה באזרחים, בבנייני מגורים ובמתקנים רפואיים בעזה.

עוד נכתב בדיווח כי בקהיר סבורים שישראל מעוניינת להשלים את יעדי המבצע כדי לשתק את חמאס מבחינה צבאית, וכדי להגיע לשולחן המשא ומתן מעמדת מיקוח טובה יותר, ללא תנאים מקדימים. מנגד, המצרים מעוניינים כרגע להגיע להסכמות על הפסקת אש הומניטרית של כמה שעות. לטענתם, ההתעקשות של ישראל להמשיך בתקיפות פגעה בעסקת חילופי השבויים שהחלה להתבשל בינה לבין חמאס.

הדיווח הלילה מאשר את הפרסום מאתמול, שלפיו גורמים מצריים שוחחו עם כלל הדרגים בחמאס, ובהם גם הנייה, והציעו לכונן הפסקת אש מיידית עם ישראל. לפי ההצעה, חמאס יפסיק את ירי הרקטות - וישראל תחדול את התקיפות ברצועה. בירושלים העבירו מסר שלפיו ישראל נחושה להמשיך במבצע כדי לפגוע עוד יותר בארגון הטרור, אך טרם ברור כיצד תנהג אם חמאס ייענה להצעה המצרית.