נטושים, עזובים ומוזנחים - זהו מצבם של כמה מכלי הטיס המפוארים והמרשימים בהיסטוריה של חיל האוויר, שמוצגים כיום במוזיאון החיל סמוך לבאר שבע. למרות שהשתתפו במלחמות ישראל ותרמו תרומה מכרעת לניצחונות צה"ל, המטוסים והמסוקים נמצאים במצב רעוע שלא הולם את מעמדם - דווקא לאחר חגיגות יום העצמאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מטוס הפנטום, שהשתתף במלחמת ששת הימים ואף תקף במלחמת יום הכיפורים, עומד ברחבת המוזיאון עם כנפיים שבורות ועם כיסויי פח מפורקים. בנוסף, חלקו הקדמי של פנטום אחר, אחד משלושה בלבד בכל העולם, מתקלף ונמצא במצב רע.

מטוסים שהשתתפו במלחמות ישראל  (צילום: חדשות 12)
מטוסים שהשתתפו במלחמות ישראל ואינם מתוחזקים במוזיאון חיל האוויר | צילום: חדשות 12

תמונה דומה עולה גם ממטוס הבואינג 707, ששימש את החפ"ק של מבצע אנטבה וממנו נוהל המבצע הנועז, אך כיום חלונותיו שבורים וכיסוי הצבע שלו מתקלף. מטוס תובלה נוסף ששימש בהצלחה את חיל האוויר להעברת כוחות וציוד מוטל כעת עם חורים בכנף.

יתרה מזאת, פאר היצירה של החיל, מטוס ה"לביא" שפיתחה ישראל, עומד חלוד ומוזנח עם גלגלים מפונצ'רים. לצידו נמצא מסוק ה"אלואט" שנתרם מצרפת, ולהביו מפורקים.

מטוסים שהשתתפו במלחמות ישראל  (צילום: חדשות 12)
מטוסים שהשתתפו במלחמות ישראל ואינם מתוחזקים במוזיאון חיל האוויר | צילום: חדשות 12
מטוסים שהשתתפו במלחמות ישראל  (צילום: חדשות 12)
אחד המטוסים המוזנחים | צילום: חדשות 12

"כואב לי הלב לראות את זה", אמר סגן-אלוף שמעון חסון. "חייבים להציל את המקום מהמצב הנורא שהוא נמצא בו כרגע. זה הזמן שכולנו צריכים להירתם אליו". עמית יערי, אחד השותפים בפרויקט שיפוץ המוזיאון שמתנהל בימים אלה, טען שהמטוסים לא תוחזקו בשנים האחרונות אלא נצבעו על ידי מתנדבים בלבד.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות מגפת הקורונה, המוזיאון היה סגור למבקרים לאורך כל השנה האחרונה. התקציבים לשיפוץ ולצביעת המטוסים הוסטו לפיכך לנושאים אחרים. יחד עם זאת, חיל האוויר פועל לשינוי המצב וסיים את שלב התכנון להקמת מוזיאון תעופה חדש".