דובר צה"ל פרסם היום (רביעי) כי ממצאי תחקיר תקיפת לוחם הקומנדו שהתרחשה בשבוע שעבר, הוצגו לרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי על-ידי מפקד פיקוד המרכז אלוף תמיר ידעי. בתחקיר נבחנו פעולותיו של הלוחם שנשקו נחטף ממנו ונקבע כי הוא פעל כראוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהתחקיר עולה כי במהלך ניווט-בדד, זיהה הלוחם שני אזרחים חשודים במרחב שניסו ליצור איתו קשר. הלוחם התרחק מהנקודה שבה פגש אותם, התעלם מהם והמשיך בניווט, בעוד החשודים התרחקו מהמקום בנסיעה. לאחר כמה דקות הפתיעו החשודים את הלוחם והחלו להכותו בחוזקה. בתום מאבק ממושך, שלף הלוחם מחסנית מהאפוד במטרה לדרוך את נשקו. בשלב זה חטפו החשודים את הנשק ונמלטו פצועים מהנקודה.

"כתוצאה מהמאבק, הלוחם נחבל בגופו ובראשו באורח קל. מיד בתום האירוע הלוחם הזעיק את מפקדיו, שחברו אליו בתוך דקות כדי להגיש לו סיוע רפואי", קבעו בתחקיר, והוסיפו: "המפקדים והלוחם ניסו לרדוף אחר הרכב הנמלט ללא הצלחה".

תחמושת שנחטפה מחייל בצפון (צילום: דוברות המשטרה)
תחמושת שנחטפה מחייל בצפון | צילום: דוברות המשטרה

ממסקנות התחקיר, כלל העדויות ומחקירת המשטרה עולה כי הלוחם נאבק בתוקפים בכל כוחו ופעל באופן התקפי. התחקיר לא מצא כשל ערכי בתפקודו של הלוחם, למרות התוצאה של חטיפת הנשק, וזאת מאחר שהחייל לא הבין שהוא נמצא בסכנה עד שהחלו לתקוף אותו. מהתחקיר עלה גם כי הכנת האימון וביצועו התנהלו על פי הפקודות והנהלים המחייבים בעת ניווטי בדד.

הרמטכ"ל: "מדובר באירוע חריג שיש ללמדו בצה"ל"

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי קיבל את מסקנות התחקיר וקבע כי אימון ניווט בדד מהווה רכיב חשוב בבניית המקצועיות והחוסן המנטלי הנדרשים מכל לוחם. עוד קבע כי: "הוראות הפתיחה באש מותאמות לצרכים ומאפשרות למפקד חטיבה לקבוע את מצב הנשק בעת ניווט, לאפשר מצב 'הכנס' ולפתוח באש על פי צורך".

"הוראות הפתיחה באש מותאמות לצרכים המבצעיים, מאפשרות לבצע נוהל מעצר חשוד כלפי גנב נשק חם וכן במקרה שבו נשקפת לחייל סכנת חיים הוא רשאי לפעול בכל האמצעים ובכללם לבצע ירי חי על מנת לנטרל את הסכנה", הוסיף הרמטכ"ל ולסיכום קבע: "מדובר באירוע חריג שנדרש ללמדו בכל יחידות צה"ל".

בתחילת השבוע שני חשודים נעצרו בחשד שתקפו את חייל וחטפו את נשקו ביער חרוביה הסמוך לשפרעם. מהמשטרה נמסר כי החשודים, תושבי הכפר איבטין, בני 25, הסתתרו בדירה סמוך לכפר זבידאת וברשותם תחמושת.