גופי הלוחמה בטרור בהודו הגיעו למסקנה כי כוח קודס של משמרות המהפכה הוא העומד מאחורי הפיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי שאירע בשלהי ינואר, כך פורסם היום (שני) בסוכנויות ידיעות זרות. על פי ממצאי החקירה, הפעולה בוצעה באמצעות יחידה שיעית מקומית ונעשתה במטרה לנקום את מותם של קאסם סולימאני, מפקד כוחות קודס, ומוחסן פחריזאדה, מדען הגרעין שחוסל בנובמבר האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חוליית המחבלים הותירה בזירת האירוע סימנים המעידים על מעורבותה של המדינה האסלאמית (דאע"ש), אך חוקרי הטרור בהודו בטוחים כי הפיצוץ בוצע כחלק מהלחימה הא-סימטרית שמפעילים במשמרות המהפכה כנגד ישראל. "ייתכן כי הסיבה שבגינה הפצצה לא תוכננה להסב פיצוץ גדול ולא כוונה כנגד מטרות אנושיות היא שהאירנים לא רצו להרוס את יחסי הידידות שלהם עם הודו. אך המסר מאחורי הפיצוץ היה חד, והאיום היה אמיתי", אמר חוקר טרור מומחה.

 

סוכנויות ביטחון הפנים ההודיות גילו בזירת האירוע מכתב שיועד לשגריר ישראל בהודו, רון מלכה, בו כונה כטרוריסט וכ"שטן ממדינת טרור". במכתב נשבעו לנקום את מותם של מפקד כוחות קודס קאסם סולימאני ואבו מהדי אל מהנדס, סגן מפקד מיליציית חשד אלשעבי העירקית, שחוסלו על ידי כוחות צבא אמריקניים בינואר אשתקד, וכן את מותו של מוחסן פחריזאדה, מדען הגרעין האירני שחוסל בנובמבר האחרון. המקרה נחקר על ידי סוכנויות הביטחון ההודיות בשיתוף פעולה עם חוקרים מומחים מהמוסד.

מפגינים נושאים את תמונתו של סולימאני (צילום:  Chris McGrath/Getty Images)
מפגינים נושאים את תמונתו של סולימאני | צילום: Chris McGrath/Getty Images
ראש תוכנית הגרעין האירנית, מוחסן פח'ריזאדה
מוחסן פחריזאדה

ב-29.1 אירע פיצוץ סמוך לשגרירות ישראל בניו דלהי. לא היו נפגעים ונזק קל נגרם לכמה מכוניות שחנו במקום. סוכנויות סיכול הריגול ההודיות מצאו כי המטען הופעל בשלט רחוק על ידי אדם ששהה בקשר עין עם זירת האירוע. רכיבי הפצצה עדיין נמצאים בחקירת מז"פ ברשויות המקומיות, והחוקרים סבורים כי מדובר היה בחומר נפץ מסוג אמוניום חנקתי עם מרעום חשמלי או במכשיר מסוג PETN (פנטאריתריטול טטרניטראט) מתוחכם יותר. כך או כך, החוקרים בטוחים כי הפצצה הכילה אבקת אמוניום וכדורים מיסביים, שכתוצאה מהפיצוץ ניפצו את שמשותיהן של שלוש מכוניות שחנו בקרבת מקום.

בפברואר 2012, ניסו שלושה פעילים בכוחות קודס לבצע פיגוע כנגד אשת שגריר ישראל בהודו. בזמנו, איימה ממשלת הודו כי תגרש את הדיפלומטים האירנים מארצה וכי תצמצם את קשריה הדיפלומטיים עם אירן ככלל. הפעם, השלכות ניסיון הפיגוע על יחסי אירן-הודו צפויות להיות משמעותיות, לאחר שהודו יצאה מגדרה לשמר יחסים דיפלומטיים חמים עם אירן על אף לחץ הסנקציות העולמי.