בדיוק 25 שנים לאחר עתירתה של אליס מילר - בג"ץ ידון היום (שני) בעתירותיהן של המלש"ביות מיקה קליגר, מור לידאני, גלי נשרי ועמר סריה, ושל ה', החיילת שנפלה מקורס טיס. הצעירות טוענות לאפליה מצד צה"ל ודורשות להתמיין ליחידות המובחרות כמו חבריהן הגברים. מחוץ לבית המשפט מתקיימת בשעה זו הפגנת תמיכה שבה משתתפות מספר חברות כנסת, ומולה הפגנת נגד של ארגון "הפורום למען חוסן צה"ל". "ממה אתם מפחדים?" תהתה ח"כ מירב מיכאלי בנאומה בהפגנה. השופטת חיות הודיעה כי לא תתקבל החלטה היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך הדיון התברר כי הצבא הציע לחיילת ה' שנפלה מקורס טיס וביקשה להיות לוחמת ביחידה מיוחדת, תפקיד אחר בחיל האוויר שאינו תפקיד לוחמה. נציג צה"ל בדיון ביקש לתת לצוות שמונה לבחינת תפקידי נשים בצה"ל לפעול ולחכות עד להגשת מסקנותיו. השופטת חיות ביקשה לדעת מה יעלה בגורל הצעירה ה' ברמה הפרטנית, ונציג צה"ל מסר כי הוצע לה תפקיד אחר. עורך דינה של העותרת, עו"ד ויינברג, מסר כי היא לא מרוצה משיבוץ זה. 

הנשיאה חיות ביקשה מנציג צה"ל לנסות לקצר את התהליך עד להגעה למסקנות בסוגיה, אך מצה"ל נמסר כי "זה לא יהיה אחראי עבורנו לקבוע סד זמנים קצר יותר. הצוות החל לפעול וקיים מספר דיונים". עוד הוסיף נציג משרד הביטחון: "זה לא שלא נעשה דבר ב-20 שנה, זה נבחן עקב אחר אגודל".

המלש"ביות שעתרו לגיוס ליחידות מובחרות
המלש"ביות העותרות

"שוויון יעשה את צה"ל מקום טוב יותר", אמרה מיכאלי. "שוויון יעזור לצה"ל לנצח. לצה"ל יש כוח אדם מדהים שעומד לרשותו, הוא צריך למיין לפי כישורים ויכולות ולא לפי מין ומגדר. ממה אתם מפחדים? תנו לנו להיבחן. מתאימות? ניכנס ליחידות. לא מתאימות? נלך ליחידות אחרות".

גם מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר עומר ברלב הגיע לתמוך בצעירות: "מה הסיכויים להתקבל ליחידות מובחרות? מבחינה סטטיסטית הסיכויים הם מאוד נמוכים, גם לגברים וגם לנשים. לכן כמו שיש גברים שחלקם מסוגלים לבצע כל מיני משימות, כך גם לגבי נשים. אין לי ספק שכמו שאליס מילר הייתה הראשונה שהלכה לקורס טיס, והיום נשים בקורס טיס וחובלים זה מובן מאליו, כך גם גיוס נשים ליחידות מובחרות. שוב, רוב הנשים לא יעמדו בקריטריונים - כמו שרוב הגברים לא עומדים בהם".

מיקה קליגר, העותרת שדורשת להתמיין ליחידות מובחרות
מיקה קליגר, אחת העותרות

קליגר, אחת המלש"ביות העותרות, הסבירה את מטרתן: "מה שאנחנו בעצם רוצות להשיג זה פתיחת כל היחידות הקרביות והסיירות גם לנשים, באמצעות גיבוש ויום סיירות, שיבחנו אותנו לפי היכולת שלנו ולא לפי המגדר שלנו. שיתנו לנו את האופציה להוכיח מה אנחנו שוות".

"אני רוצה להגיע לסיירת גולני. כשנכנסתי לקבוצת כושר קרבי אז הבנתי שאני רוצה להגיע לשם, שתהיה לי את האופציה. אני חושבת שכל בנאדם שמתגייס לקרבי יכול לשלם מחיר כבד, וגם בנים שמתגייסים יודעים את כל מה שעומד מאחורי זה, ואני חושבת שכמו שהם מוכנים לשלם את זה גם אני מוכנה".

שרת התחבורה מירי רגב מהליכוד פרסמה הודעת תמיכה בצעירות: "הן מובחרות. הן ראויות וללא ספק שהן יכולות. הגיעה העת שבשנת 2020 השירות הצבאי ייעשה בהתאם לכישורים ויכולות ולא לפי מין. אתן, הנשים הנכונות במקום הנכון. בדיוק לפני 25 שנה פרצה אליס מילר אל התודעה של כולנו, ורק הודות למאבקה הצודק ניתן לנשים בישראל החופש לבחור, הזכות להיות שווה לגברים, הזכות להיות טייסת קרב".

"צה"ל, המבקש להיות צבא העם, איננו יכול עוד להיות צבא על טהרת המין הגברי, אסור לקבל את ההנחה שרק גברים ישרתו ביחידות המובחרות. נשים יכולות להיות לוחמות ביחידות המובחרות ולהביא סיפור חדש לצבא העם, אני איתכן במאבק הצודק שלכן. המאבק שלכן הוא של כולנו".

ה', אחת משתי העותרות, נפלה מקורס הטיס ביחד עם 16 מחבריה, לאחר כשנה בקורס. עתירתה מתבססת על העובדה שעברה את אותם שלבים כמו שאר הצעירים, ועל כן לטענתה היא כשירה כמותם לאותם תפקידי לוחמה. "אני סיימתי איתם את אותם מסעות, אני סחבתי איתם את האלונקה, אני סחבתי את אותו ציוד שהם סחבו, והם יכולים לעשות משהו שאני לא יכולה לעשות, ולמה? רק בגלל שאני אישה?", שאלה ה' בכתבה ששודרה אמש ב"מהדורה המרכזית".

זהו הבג"ץ השלישי בשנתיים האחרונות שבו צעירות מבקשות שהצבא יתייחס אליה באופן שווה ויאפשר להן לשרת ביחידות לוחמות. ראשית היו המלש"ביות שביקשו לשרת כטנקיסטיות בחיל השריון, לאחר מכן צעירות דרשו שייפתחו להן מיונים ליחידות העילית, ביניהן גם קליגר, וכעת ה' שמבקשת לקבל הזדמנות שווה לחבריה לקורס.

בתגובה לעתירות הקודמות הודיע הרמטכ"ל אביב כוכבי שיקים ועדה מיוחדת אשר תבחן את שירותן הקרבי של נשים בצבא. זו הייתה גם תשובתו לעתירה של ה' שהוגשה כבר בשבוע שעבר לבג"ץ. לטענתו יש לבטל את עתירתה עד שיתקבלו מסקנות הוועדה.

הפגנה מול בית המשפט: לתת לצעירות להתגייס לסיירות
ההפגנה מחוץ לבית המשפט

הפגנה מחוץ לבית המשפט: שוויון בגיוס ליחידות קרביות
הפגנה מחוץ לבית המשפט