המתיחות ביהודה ושומרון גואה - והכוננות גוברת: היום (שלישי) צה"ל החליט לתגבר כוחות לוחמים בגזרה הנפיצה - וגם להורות על עוצר יציאות. אחד הסימנים למתיחות הוא הירי שכמעט הסתיים באסון: כוח שב"כ ירה על רכב ישראלי באזור רמאללה, לאחר שהלוחמים חשדו כי מדובר בניסיון דריסה. הנהג שניצל שחזר היום בשיחה עם N12: "מיד צעקתי להם 'אני יהודי, אני יהודי'".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יהודה שטיין בן ה-18 מעטרת, נסע היום לבית הספר ברכבו האישי ועבר סמוך לביר זית. לפתע, רכב פלסטיני שככל הנראה לא ציית לתמרור זכות קדימה נסע ופגע בו. בריאיון ראשון תיאר שטיין את השתלשלות האירועים: "הרכב פגע בחלק השמאלי-הקדמי של הרכב שלי. בעקבות הפגיעה, כריות האוויר התנפחו בעוצמה ואיבדתי שליטה על הרכב".

תקרית הירי בביר זית. (צילום: מזמור ליקסנברג/TPS)
תקרית הירי הייתה יכולה להסתיים בצורה חמורה יותר | צילום: מזמור ליקסנברג/TPS

עוצמת המכה גרמה לכך שהרכב הוטח לעבר אנשי כוחות הביטחון שהיו באזור במרחק של כ-20 מטר מהנקודה שבה אירעה התאונה - והם חשדו שמדובר בפיגוע. "לפתע שמעתי רעש של ירי, ברגעים הראשונים חשבתי שהיה פלסטיני שהחל לירות לעברי, הכדור שרק לי 20 סנטימטר ליד הראש. הם חשבו שאני מחבל, הדבר הבא שאני זוכר הוא שאני פותח את הדלת וסביבי אנשי כוחות ביטחון חמושים".

לאחר שצעק לעברם שהוא יהודי והסביר כי מדובר בתאונה, הוא שם לב שנפצע. "זיהיתי כתם דם גדול בחזה. חשבתי שהכדורים פגעו בי, אבל לאחר בדיקה גילינו שמדובר ברסיס. אין לי כל טענה לכוחות הביטחון, אין לי שום כעס עליהם. לדעתי הם עשו את העבודה שלהם בצורה הטובה ביותר, והגיבו‎ מהר כמו שצריך להגיב לפיגועים".

תקרית הירי בביר זית (צילום: מזמור ליקסנברג/TPS)
הרכב ספג אש מכוח שב"כ | צילום: מזמור ליקסנברג/TPS

משב"כ נמסר קודם לכן בתגובה: "במהלך פעילות כוחות הביטחון באזור ביר זית, נסע רכב במהירות לעבר הכוח אשר שהה במקום וזאת לאחר שפגע ברכב נוסף. הכוח שסבר כי מדובר בפיגוע דריסה, ירה לעבר הרכב. אין נפגעים כתוצאה מהירי. מתחקור ראשוני בשטח מתברר כי אין מדובר בניסיון פיגוע. נסיבות המקרה נבדקות".

דריכות - וכוננות גבוהה ביו"ש

רצף האירועים בגזרה הוביל לדריכות רבה ולתגבור כוחות צבא. ההחלטה התקבלה בעקבות רצף האירועים הקשים: הרצח של אסתר הורגן ז"ל שככל הנראה נבע ממניע לאומני, פיגוע הירי בירושלים, השלכת בקבוק התבערה בשומרון, ומות נער מבת עין במהלך מרדף משטרתי. 

מצה"ל נמסר כי "בהתאם להערכת המצב שמתקיימת בצה"ל באופן רציף, הוחלט על תגבור אוגדת יהודה ושומרון בכוחות לוחמים לצורך הגנה ביישובים ובצירים במרחב". עוד הוחלט על עוצר יציאות לכוחות הלוחמים באוגדה החל מהיום: עוצר היציאות יימשך בשלב זה עד ליום שישי ובכפוף להערכת המצב.

הלווייתה של אסתר הורגן (עיבוד: החדשות)
הלוויית אסתר הורגן, היום | עיבוד: החדשות

היום הובאה למנוחות אסתר הורגן בת ה-52 מטל מנשה, שנרצחה ביער סמוך לביתה. שורה של ממצאים בזירה מצביעים שהרקע לאירוע לאומני. אתמול חלה התקדמות בחקירה, שעל פרטיה הוטל צו איסור פרסום.

אתמול, אחרי מציאת גופתה, התרחשו שני אירועים ביטחוניים קשים: בראשון ניהלה המשטרה מרדף בבנימין אחרי חבורת נערי גבעות שלפי החשד יידו אבנים על כלי רכב פלסטיניים. הרכב התהפך ואחד מנוסעיו, אהוביה סנדק בן ה-17, נהרג בזירה. נסיבות המקרה עדיין נבדקות. יותר ממאה איש הפגינו אתמול מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים בזעם על מות הנער, ובמקום פרצו עימותים ונגרמו שיבושי תנועה: כ-50 חשודים עוכבו לאחר שניסו לפרוץ למתחם.

אהוביה סנדק בן 17 מבת עין, ההרוג בתאונה בבנימין
נהרג בתאונה. אהוביה סנדק מבת עין

האירוע השני התרחש אמש בשער האריות בירושלים: מחבל חמוש ירה לעבר שוטרים וחוסל. המחבל הגיע לזירה עם תת מקלע ולא הצליח לפגוע בשוטרים בעקבות מעצור בנשק. לוחם נפצע קל במהלך המרדף, חשוד בסיוע למחבל נעצר.

בשבת בערב בוצע ניסיון פיגוע נוסף, כאשר בקבוק תבערה הושלך לעבר לוחם - שלא פתח באש בתגובה. אתמול הוחלט להדיח את הלוחם מתפקידו - ובעוד כמה חודשים תיבחן האפשרות להחזיר אותו לפעילות מבצעית.