צה"ל תקף הלילה (בין רביעי לחמישי) יעדי טרור של חמאס ברצועת עזה - כך נמסר במהלך הלילה בהודעת דובר צה"ל. בתגובה להפרחות בלוני הנפץ ובלוני התבערה במהלך השבוע האחרון משטח הרצועה לישראל, תקפו מטוסי קרב, מסוקי קרב וטנקים של צה״ל מספר יעדים של ארגון הטרור. במקביל הוחלט על הפסקת הכנסת הדלקים לרצועה.

חיל האוויר והשריון תקפו מתחם צבאי של הכוח הימי של חמאס, תשתיות תת קרקעיות ועמדות תצפית של ארגון הטרור. אתמול נמנו כ-15 שרפות מבלוני תבערה, בעוד שלשום לא פחות מ-60 דלקות פרצו - שיא יומי חדש. תצפיתנים של צה"ל נפרסו בגבול הרצועה, כלי הנדסה הרחיבו שבילים ונרשמה תקיפה לילית שנייה ברציפות.

חיילים מכבים שרפה בדרום (צילום: החדשות)
חיילים מכבים שרפה בעוטף עזה | צילום: החדשות

שרפה בבארי (צילום: רשות הטבע והגנים)
שריפה בבארי | צילום: רשות הטבע והגנים

בהודעת דובר צה"ל נכתב: "צה"ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל".

התקיפה הגיעה על רקע המתיחות הגוברת בגזרה הצפונית של רצועת עזה, כשקרו מספר אירועים בשבועות האחרונים גם בגבול עזה וגם בגבול לבנון. בין אירועים אלו, זכורים ניסיון הנחת המטענים של חוליית מחבלים בשטח ישראל בגבול הצפון, והשיגורים הבלתי פוסקים של בלוני נפץ ותבערה מרצועת עזה אל עבר יישובי העוטף.

בני גנץ וגבי אשכנזי במליאת הכנסת  (צילום: ערוץ הכנסת)
סגר את מעבר כרם שלום והורה לצמצם את מרחב הדיג ברצועה. גנץ עם אשכנזי | צילום: ערוץ הכנסת

בלון תבערה עוטף עזה
בלון תבערה שנמצא שלשלום בעוטף עזה ולא התלקח

חיילים מכבים שרפה ליד קיבוץ בארי (צילום: פלאש 90)
חיילים מסייעים בכיבוי דליקה שפרצה בבארי | צילום: פלאש 90

בצה"ל התגבשה מדיניות חדשה שאותה הם מתארים כ-"דימר" (עמעם). לדבריהם, ככל שימשיכו שיגורי הבלונים, כך תגבר עוצמת התקיפה. עד כה במהלך השבוע האחרון תקף צה"ל יעדים ברצועה, ובנוסף הורה הבוקר שר הביטחון גנץ להפסיק את הכנסת הדלקים לרצועת עזה. זאת לאחר סגירת מעבר כרם שלום וצמצום את מרחב הדיג ברצועה מ-15 ל-8 מיילים ימיים מוקדם יותר השבוע.

בהודעת מתאם פעולות ההממשלה בשטחים נכתב הבוקר: "חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי ישראל". במסגרת צעדי ההתמודדות עם טרור הבלונים, הציב צה"ל באזור את מערכת "להב אור" שמסוגלת ליירט בלוני תבערה. מערכת זו הייתה בשימוש ניסיוני כבר זמן מה, ובימים האחרונים נכנסה לשימוש קבוע.