מטח ירי לעבר יישובי עוטף עזה ושדרות: אזעקות צבע אדום נשמעו לפנות בוקר (רביעי) בייישובי עוטף עזה, כתוצאה מ-13 שיגורי רקטות שנורו לשטח ישראל מרצועת עזה. סוללת כיפת ברזל ולוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה 8 רקטות - השאר נפלו בשטח פתוח. בתגובה לירי, תקף חיל האוויר של צה"ל מספר יעדי טרור של חמאס בעזה, ביניהם מפעל לייצור אמצעי לחימה ומתחם אימונים של הארגון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש עריית שדרות אלון דוידי: "ברכות למדינת ישראל על השלום עם האמירויות ובחריין, עידן חדש נפתח. אבל מצד שני, לא מוזר לכם כמדינה שהמחבל היחיד שחוסל בעזה בגלל ירי רקטות בשנתיים האחרונות היה זה שירה על ביבי באשדוד? מברוק ביבי על השלום, אבל מה עם החיים של ילדי שדרות ועוטף עזה? לא מגיע להם לישון בשקט כמו כולם?"

מהמועצה אזורית אשכול נמסר: "לפני זמן קצר הופעלו אזעקות צבע אדום במספר ישובים במועצה. אין נפילות בתוך הישובים. חלק יורטו וככל הנראה נפילות מחוץ לישובים. אנו בקשר עם הצבא ואין שינוי בהנחיות לתושבים. במקרה של הפעלת התרעה יש לפעול בהתאם להנחיות ׳הכי מוגן שיש׳ - נעדכן בכל התפתחות".

מדובר צה"ל נמסר: "לפני זמן קצר תקפו מטוסי קרב ומסוקי קרב של צה"ל מספר יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועה. במהלך התקיפה הותקפו כעשרה יעדי טרור במפעל לייצור אמצעי לחימה וחומרי נפץ, ומתחם צבאי המשמש לאימונים וניסויי ירי רקטי של ארגון הטרור חמאס. התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות משטח רצועת עזה לשטח ישראל הערב".

עוד נכתב בתגובת דובר צה"ל: "צהל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ובריבונותה. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל".

הירי לעבר עוטף עזה מתווסף לתקיפת חמאס אמש בזמן מעמד חתימת הסכם השלום והאירוע החגיגי שנערך בבית הלבן, כשאזעקת צבע אדום נשמעה באשדוד ואשקלון. לצד החגיגות והשמחה סביב בוושינגטון, תושבי הדרום נאלצו להיכנס למקלטים בעקבות מספר שיגורים מעזה לאשדוד ואשקלון. רקטה אחת יורטה והשנייה נפלה סמוך לקניון באשדוד. בעקבות התפוצצות הרקטה, פונו לבית החולים אסותא בעיר 13 פצועים: גבר בשנות ה-60 לחייו במצב בינוני עד קשה שנפגע בידו ובחזה מרסיסים, 4 פצועים במצב קל שנפגעו מרסיסים ו-8 נפגעי חרדה. בדובר צה"ל אישרו כי הופעלה התרעה וזוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל.

שורת החנויות הסמוכות למקום נפילת הרקטה ומכוניות שהיו במקום נפגעו וחלונות הראווה והשמשות התנפצו. משה, בעלים של את החנויות שנפגעו סיפר: "היו רסיסים שנכנסו כי הרקטה נפלה מול הקניון. הרסיסים פגעו בחנות. הנזק זה בדלתות והזכויות שנשברו".

מבית החולים אסותא נמסר כי בן ה-62 נפצע בזמן שהיה בדרכו לחלק לחם למשפחות נזקקות ובין 4 הפצועים קל נפגעה גם אישה בהיריון. ד"ר דברה ווסט, מנהלת המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים מסרה: "מצבם של הפצועים כעת יציב ובעת הזו מוענק להם טיפול בחדר מיון.

חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו טיפול רפואי לשני גברים שנפצעו קל ובינוני משברי זכוכית. בנוסף, צוותי הרפואה מעניקים טיפול רפואי ב-4 נפגעי חרדה נוספים וכלל הנפגעים פונו לבית החולים אסותא בעיר. הרקטה שנפלה באשדוד התפוצצה בסמוך לקניון וגרמה לנזק למספר מכוניות וחנויות. בשל המצב והמתיחות - התושבים נכנסים בדקות אלו למרחבים המוגנים.

דובר ארגון הטרור חמאס התייחס לאירוע שמתקיים כעת בבית הלבן: "ההסכם הזה לא שווה את הדיו עליו נכתב. אנחנו מתייחסים אליו כאילו לא קיים".

ירי לעבר אשדוד - פגיעה במרכז מסחרי (צילום: N12)
ירי לעבר אשדוד - פגיעה במרכז מסחרי | צילום: N12

חבלנים של המשטרה הוזעקה לזירת הנפילה בעיר אשדוד על מנת לוודא כי אין נפל שמסכן את הציבור. מהמשטרה נמסר: "אנו פונים לציבור להמשיך לגלות ערנות ואחריות אישית בעת אזעקה, יש לפעול על פי הנחיות התגוננות פיקוד העורף, לא להגיע לזירה ולהימנע ככל הניתן מהפרעה למשטרה וכוחות החירום וההצלה".

 

פגיעה במרכז מסחרי באשדוד - יירוט רקטות (צילום: אנשי הדממה)
זירת נפילת הרקטה באשדוד | צילום: אנשי הדממה

חובשי רפואת חירום במד"א, שחר אדרי ואהרון ויינשטיין, שטיפלו בפצועים סיפרו: "כשהגענו, במקום הייתה המולה וראינו הרס. 2 נפגעים שכבו, גבר בן 62 שסבל מפגיעות רסיסים בגפיים ובחזה היה בהכרה מלאה וכאוב. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותו בדחיפות לבית החולים כשמצבו בינוני. גבר נוסף בן 28 סבל מפציעות קלות מרסיסי זכוכית ולאחר טיפול ראשוני במקום פינינו אותו לבית החולים במצב קל. טיפלנו בארבעה נפגעי חרדה נוספים ופינינו גם אותם להמשך טיפול בבית החולים".

בזמן החתימה על הסכם השלום: שיגורים לאשדוד ואשקלון
בזמן החתימה על הסכם השלום: שיגורים לאשדוד ואשקלון

ובעקבות הירי לדרום, קיים שר הביטחון בני גנץ התייעצות ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, בסיומה העביר את הנחיותיו לצה"ל וגורמי הביטחון. גנץ אמר: "בערב היסטורי של שלום, קיבלנו תזכורת מאויבינו שעלינו תמיד להיות חזקים ודרוכים להגן על תושבי ישראל בכל זירה ובכל עת".