המתיחות בדרום נמשכת: במהלך סוף השבוע פרצו עשרות שרפות בנגב המערבי כתוצאה מהפרחת בלוני נפץ ותבערה מעזה. לפנות בוקר (ראשון) צה"ל הגיב במתקפה נוספת כלפי מטרות של ארגון חמאס. מנגד, בחמאס ממשיכים להשמיע איומים מרומזים למרות מאמצי התיווך: "מתישים את ישראל".

"צה"ל יגיב בעוצמה": הפזמונים החוזרים של חמשת שרי הביטחון האחרונים

מדובר צה"ל נמסר הבוקר: "טנקים של צה"ל תקפו עמדות צבאיות של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה". עוד הדגישו בצה"ל כי התקיפה בוצעה בתגובה להמשך הפרחת בלוני הנפץ והתבערה מהרצועה לשטח ישראל. 

אתמול פרצו 25 שרפות בדרום כתוצאה מטרור הבלונים. אחד הבלונים התגלה אמש בעיר שדרות וטופל על ידי חבלנים. חלק מהבלונים יורטו בעודם באוויר.

בשעות הצוהריים התגלו בלוני תבערה במרחק של עשרות קילומטרים מעזה: אחד אותר ביאטה שבדרום הר חברון והשני בדורא, עיר פלסטינית מדרום לחברון. על אחד מהם נכתב באותיות עבריות: "נתיבות". חבלנים פלסטינים הוזעקו לשני המוקדים.

בלון תבערה נחת בבאר שבע (צילום: דוברות המשטרה)
בלון תבערה שאותר בשבוע שעבר בבאר שבע | צילום: דוברות המשטרה

קטר, מצרים והאו"ם מנסים בימים האחרונים להוביל לרגיעה בדרום. באו"ם הזהירו ביום שישי, לאחר סבב נוסף שכלל שני גלי תקיפות של צה"ל, כי "ההסלמה קרובה" - בעוד בחמאס המשיכו לאיים במתקפות נוספות.

אמש פורסמו דיווחים בעזה לפיהם השגריר הקטרי מוחמד אלעמאדי, שיצא אתמול מעזה, חזר לאחר מספר שעות לרצועה עם תשובות לדרישות חמאס מהצד הישראלי. תוכן ה"תשובות מישראל" לא פורסם. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח מפי גורם בכיר כי "השיחות הגיעו למבוי סתום לאחר ארבעה ימים שבהם השגריר הקטרי היה ברצועה". 

השליח הקטרי לרצועת עזה מוחמד אל עמדי (צילום: רויטרס)
"מבוי סתום"? השגריר הקטרי | צילום: רויטרס

איסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, פרסם לפנות בוקר הודעה שמתייחסת למגעים. הנייה אמר כי הנהגת חמאס "עוקבת מקרוב אחר המצב הנוכחי ברצועת עזה ומאמצי התיווך שנועדו לשבור את המצור". הנייה הביע אמון במאמצי התיווך: "אנחנו סומכים על המצרים ואני מודה לשגריר הקטרי מוחמד אלעמאדי ואנחנו עוקבים אחרי השיחות שמתרחשות".

משעל: מתישים את ישראל, בסוף ננצח

"אנחנו מקיימים מגעים ומאמצים בנושא מתוך כוונה להגשים את רצון עמנו לסיום המצור, במיוחד לאור כניסת נגיף הקורונה לעזה", הוסיף. הנייה האשים את ישראל ואמר: "הבעיה המרכזית היא הכיבוש הישראלי שמסרב לבקשות העם שלנו ולא משנה את עמדתו. ההחלטה שלנו היא להמשיך לפעול להסרת המצור חסר ההצדקה, על כל צורותיו - החלטנו לסיים את המצור על עזה".

הנייה קרא לשליח האו"ם לאזור ניקולאי מלאדנוב לפעול באחריות ו"לעמוד לצד העם העזתי". עוד ביקש ממנו הנייה "לאלץ את הכיבוש לסיים את הסבל של עמדנו".

איסמעיל הנייה נואם מחוץ לצלב האדום בעזה (צילום: מג'די פתחי, TPS)
הנייה, ארכיון | צילום: מג'די פתחי, TPS

גם חאלד משעל, קודמו של הנייה בתפקיד, התבטא ביממה האחרונה בנושא. משעל, ששרד ניסיון חיסול ישראלי בשנות ה-90', קרא לקהילה הבין-לאומית "למהר ולתמוך בעם הפלסטיני בעזה". במהלך נאום במרוקו אמר: "עזה נלחמת כיום בנחישות ובגבורה שהתיש את ישראל, והיא נלחמת למען עצמאותה". 

לדבריו, "עזה נלחמת כיום בראש מורם, היא נאבקת בסגר, ברעב ובמצור שנמשך יותר מ-14 שנה. עזה רוצה שאתם - העולם - תשברו את המצור הלא מוצדק, תספקו סיוע, תתמכו בתושבי הרצועה ותושיטו יד. עליכם לשים לב לסבל שלהם".

גם השתתף בכנס. משעל (צילום: רויטרס, חדשות)
שבר שתיקה. משעל | צילום: רויטרס, חדשות

עוד התריע: "הרצועה נאבקת בתנאים קשים והקורונה הגיעה. בשל היעדר המשאבים, המגפה עלולה להתפרץ בצל האיום הישראלי בהמשך לתוקפנות. עזה זקוקה לעזרה ולאחווה מהעולם". משעל קרא לאיחוד מאבקים עם תושבי הגדה והפליטים: "המטרה שלנו היא נושא אחד, ועמנו הוא עם אחד שנאבק בקרב אחד. אנחנו כפלסטינים נתאחד, לא נוותר על נשקנו והתנגדותנו. אנחנו בטוחים שנביס את הכיבוש".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות