הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, הורה הבוקר (שלישי) על פתיחת חקירת מצ"ח בנוגע לאירוע פציעתו של לוחם מגלן עילי חיות בשנת 2018. הלוחם, ששירת ביחידת מגלן, נפצע בחודש אוגוסט באותה שנה לאחר שקפץ מרכב במהלך טקס חניכה ונותר משותק בשתי רגליו. בחודש ינואר האחרון כתבנו הצטרף לחיות וליווה אותו במסע השיקום הקשה אותו הוא עובר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ההחלטה התקבלה בעקבות שורה של טענות ביחס לנסיבות הפציעה והטיפול בה, אשר לראיית הפצ"ר מצדיקות פתיחת חקירה", נמסר מדובר צה"ל. "בסיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".

ממשפחתו של חיות נמסר לאחר ההודעה על פתיחת חקירת מצ"ח: "אנחנו שמחים שלאחר כמעט שנתיים ארוכות של מאבק, הצבא הקשיב סוף סוף לבקשותינו וביצע צעד ראשון לקראת עשיית צדק והוצאת האמת לאור. לצערנו, מפקד היחידה, מי שאמון על ביטחון החיילים, קודם בתפקידו למרות שסירב לקחת אחריות. אנו מקווים שההליך שנפתח יביא את המעורבים לקחת על עצמם אחריות ולהפיק לקחים, למען ביטחונם ושלומם של כל חיילי צה"ל בהווה ובעתיד".

בשנת 2019 נחשפו ממצאי התחקיר שביצע צה"ל על האירוע והציגו שורה של מחדלים. מהפינוי שהתעכב, דרך הדיווחים הלקויים ועד העונשים הקלים שניתנו למפקדים ולחובשים.

לפי התחקיר, בשעה 18:00 בערב, לאחר קפיצתו של עילי מהרכב, העביר מפקד הצוות דיווח חלקי וחסר לרופא היחידה ולמפקדים, שבו לא אמר שמדובר בנפילה מגובה. בשיחת הטלפון ביקש הרופא להמתין חמש דקות כדי לקבל החלטה מושכלת יותר, אבל רק אחרי 48 דקות התקשר מפקד הצוות לרופא היחידה ודיווח שאין שיפור במצבו של עילי.

הרמטכל אביב כוכבי עם עילי חיות ממגל"ן‎ (צילום: חדשות)
עילי חיות והרמטכ"ל כוכבי, ארכיון | צילום: חדשות

הרופא הורה על פינוי לבית חולים באמבולנס אזרחי ולא בהאמר, כדי לא לפגוע בפצוע. ואכן, שתי דקות לאחר מכן התקשר מפקד הצוות למד"א והזמין אמבולנס לנקודת הנפילה. נהג האמבולנס לא הסכים להיכנס לעומק השטח, ולכן עילי פונה בהאמר הצבאי, בניגוד להוראות המפורשות של הרופא.

הלוחמים אכן העלו את עילי לנסיעה של 300 מטר אל ההאמר באמצעות אלונקה עד לנקודת המפגש עם האמבולנס האזרחי. לפי התחקיר, כשהעבירו אותו הלוחמים אל האמבולנס אחד מהם שמט את האלונקה ועילי נפל על גבו. אחרי שהועמס לרכב, הוא הגיע לבית החולים רק בשעה 20:00, שעתיים לאחר שנפצע.

השתתף בהכנת הכתבה: גלעד שלמור.