עם סגירת השמיים לטיסות נכנסות בשל מגפת הקורונה, הפך תוואי הגבול הדרומי לנתיב ההברחות העיקרי של סמים לתוך שטח ישראל. בימים האחרונים הוקם מערך מיוחד של צה"ל ושל המשטרה במטרה להיאבק בתופעה, ואמש (ראשון) פורסמו במהדורה המרכזית תמונות מיוחדות של הברחת סמים בהיקף גדול שהתרחשה שם בשבועות האחרונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לפני כחודש תועדה הברחת הסמים האלימה והחריגה במצלמות האבטחה באזור. בסרטון האירוע ניתן לראות את הבלדרים המצרים מעבירים באמצעות סולמות את השקים הכבדים ובהם כמויות אדירות של סמים. הסוחרים שנמצאים בצדו הישראלי של הגבול, מעמיסים את הסחורה על רכבי שטח ואז לוחמי צה"ל שארבו להם, יורים לעברם רימוני גז ומסתערים לעברם.

בתחילת השבוע תועד אירוע נוסף של מרדף שוטרי מרחב נגב המחוזי והדרומי ויחידת האופנועים אחר תושב לוד שנעצר, במחלף המתחבר לכביש שש. במהלך החיפוש של השוטרים נתפסו ברכב 4 חבילות הרואין טהור במשקל של כ-2.5 ק"ג בשווי של כ-4 מיליון שקלים, שהוסלקו במכסה המנוע.

הברחת סמים
הברחת סמים | צילום: החדשות 12

ההברחות והתגברות הפעילות של הסוחרים והמבריחים בגבול הדרומי הביאו להתרבות מקרים מטרידים של קרבות אש בין העבריינים החמושים לכוחות הישראלים והמצרים - הכול סמוך ליישובים ומול עיניהם של התושבים המתוסכלים.

ההברחות לאורך גבול ישראל מצרים הופכות לאלימות ומסוכנות יותר, יש גידול במספרי האירועים אבל גם במספר הסיכולים. שנת 2019 הסתיימה עם 350 הברחות ו-33 סיכולים. מתחילת 2020 התקיימו 133 הברחות ו-17 סיכולים.

מתוך הנחה כי נתיבי הסמים האלה עשויים לשמש גם לפעילות חבלנית עוינת, הוחלט להקים מערך משותף של חטיבת פארן באוגדה 80 של צה"ל ושל המשטרה. בעקבות ההסלמה בהברחות המלוות בירי מפקד מחוז דרום, ניצב יורם סופר, קיים הערכת מצב מיוחדת בהשתתפות - לוחמי מג"ן וימ"ס הפועלות בגבול. במערכת הביטחון מבינים שההברחות לא יפסיקו כל כך מהר אבל אולי עכשיו גם נחושים יותר במאבק למנוע תמונות כאלה.