המתיחות בדרום: אחרי שבועות ארוכים של שקט בדרום, ובצל מאמצי ההסדרה עם החמאס, אחר הצהריים נורו ארבע רקטות לעבר עוטף עזה. גורם צבאי אמר היום (רביעי) שבצה"ל לא צפו את שיגורי הרקטות: "הופתענו מהירי, לא הייתה אינדיקציה לרקטות שנורו היום מעזה". כמה שעות לאחר השיגורים, חשד לשלושה מטעני צינור שנשלחו מעזה בבלוני תבערה, וצה"ל תקף בצפון הרצועה בתגובה לירי. בצה"ל ערוכים ומוכנים גם לאפשרות של חידוש הירי מעזה‎, אבל אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בדובר צה"ל אישרו הערב שמטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר יעדים של חמאס בצפון הרצועה, בהם אתר תת-קרקעי לייצור רקטות ומתחם צבאי, בתגובה לירי הרקטות. לפי הדיווחים הפלסטיניים, התקיפה בוצעה בשני גלים. ההערכה בצה"ל היא שהג'יהאד האיסלמי הוא שעומד מאחורי הירי. לדברי גורם צבאי, "מדובר בירי של סוררים. אנחנו נערכים גם לאפשרות של ירי בצל הניסיונות להגיע להסדרה. צה"ל ערוך עם כיפות ברזל, תקפנו הערב ואם נצטרך נמשיך בכך". 

במקביל, נמצאו בשדרות שלושה צינורות שככל הנראה נשלחו בבלונים מעזה. עיריית שדרות מסרה בתגובה: "לפני זמן קצר אותרה בשדרות קבוצת בלונים אליה חובר פריט חבלה. המשך טיפול של המשטרה". 

זירת מציאת הבלונים והחפץ החשוד בשדרות
החפץ החשוד כבלון תבערה בשדרות | צילום: חדשות ביטחון שדה
זירת מציאת הבלונים והחפץ החשוד בשדרות
זירת מציאת הבלונים והחפץ החשוד בשדרות | צילום: חדשות ביטחון שדה

בישראל מנסים להלך בין הטיפות, בין הצורך להגיב מתחת לרף ההסלמה ובין הכוונה והרצון להמשיך במאמצי ההסדרה עם חמאס. ראשי הרשויות בעוטף עזה דורשים מצידם תגובה משמעותית לירי. נראה שהעיתוי של שיגורי הרקטות לא היה מקרי, הוא בוצע בזמן שהתלמידים מסיימים בית ספר ובדרכם הביתה בהסעות.

שתיים מהרקטות שנורו נפלו בשטחים פתוחים, ושתיים יורטו בידי כיפת ברזל, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. בעקבות הירי נשמעה אזעקת צבע אדום במספר יישובים בעוטף עזה,  בהם כפר עזה, נחל עוז ובמועצות אזוריות שער הנגב ושדות נגב. נכון לעכשיו מבחינה רשמית, אין שינוי בהנחיות של פיקוד העורף אבל ברור לכולם שהולכים ללילה מתוח בעוטף עזה.

בעקבות המצב המתוח, מועצה אזורית שדות נגב שלחה מסרון לתושבי המועצה. "נכון לדקות אלו אין שינוי בהנחיות ההתגוננות - במידה ויהיה שינוי נעדכן בהודעת סמס ובדף הפייסבוק המועצתי", לשון ההודעה.