בצל מטחי הרקטות המתמשכים לעבר ישראל, דובר צה"ל אישר אמש (שני) כי צה"ל תקף יותר מ-140 מטרות טרור של ארגון חמאס ברצועת עזה במהלך השעות האחרונות. בין היעדים שהותקפו: ביתו של מפקד גדוד בארגון חמאס, מבנה המודיעין של הארגון, שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות ושמונה פעילי טרור של חמאס ברצועת עזה. בעזה מדווחים על 20 הרוגים ועשרות פצועים. גורם בקבינט ל-N12: "ייתכן שהתגובה תימשך יותר מיומיים, הפעם לא נתקוף דיונות של חול".

סיקור N12 על המצב הביטחוני:

מהומות בהר הבית: שוטרים פרצו למסגד אל-אקצא

הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה בדרום

בעקבות ההסלמה בדרום: עימותים ביישובים ערביים

תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה
תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה

שישה בני אדם, ביניהם שניים באורח בינוני, נפצעו מפגיעת רקטות בשני מבנים באשקלון. דובר צה"ל עדכן שיותר מ-200 רקטות נורו מרצועת עזה לכיוון שטח ישראל עד כה, מתוכן ייורטו עשרות על ידי לוחמי כיפת ברזל.

תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה
תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירועים אתמול בערב והבהיר שישראל תגיב בעוצמה: "אנחנו במאבק שמתפרס על פני כמה חזיתות: בירושלים, בעזה ובמקומות אחרים בארץ. ארגוני הטרור בעזה חצו לפנות ערב ביום ירושלים קו אדום ותקפו אותנו בטילים במבואות ירושלים. ישראל תגיב בעוצמה רבה. לא נסבול פגיעה בשטחנו, בבירתנו, באזרחינו ובחיילינו. מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד".

"אני אומר לכם, אזרחי ישראל, העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה", המשיך נתניהו. "לא חפצנו בהסלמה אבל מי שבחר להסלים ירגיש את נחת זרוענו. אינני יכול לשתף אתכם בהערכות המצב שאני מקיים עם כל גורמי הביטחון, וגם לא בכל הפעולות שאנחנו מבצעים. זהו מאבק עיקש שנגזר מראיית התמונה הכוללת. אנו מנהלים אותו בנחישות, באחריות ובתבונה".

שר הביטחון בני גנץ אמר בשיחת טלפון שקיים עם ראשי רשויות בדרום: "לא יהיה לכם שקט הלילה כי אנחנו נרעיש את הסביבה".

עם פקיעת האולטימטום של חמאס, כמה דקות לאחר השעה 18:00, אזעקה הופעלה בירושלים ויישובי הסביבה - ומאז נורו מטחים בלתי פוסקים גם לעבר אשקלון, שדרות ועוטף עזה. זמן קצר לאחר תחילת הירי מהרצועה, מטוסי חיל האוויר החלו לתקוף מטרות בעזה - שם דיווחו על 9 הרוגים פלסטינים - אחד מהם הוא פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד עבדאללה פיאד שחוסל בתקיפת רכב מן האוויר. בתוך כך, בחמאס פרסמו סרטון תעמולה בשפה העברית. "אל קודס קרא לנו, ואנחנו נענינו", נכתב בסרטון שמציג תיעוד מהאוויר של משגרי רקטות מוכנים להפעלה. "אם תוסיפו אנחנו גם נוסיף".

תיעוד תקיפות צה"ל בעזה

דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, אמר בתדרוך לתקשורת כי מדובר בשלב נוסף בהסלמה ובניסיון להלהיט את הרוחות גם בירושלים. לדבריו, מדובר באירוע חמור ביותר שלא יעבור בשתיקה, ישראל נמצאת לקראת ימים של לחימה וחמאס עוד ירגיש את תגובתנו. עוד ציין דובר צה"ל כי מרבית השיגורים שנורו לעבר ישראל היו לעבר שטחים פתוחים ורק מעט מהם יורטו. לדבריו, מערך סוללות כיפת ברזל תוגבר, תוגברו הכוחות להגנת יישובי עוטף עזה וכן בקרבת גדר הרצועה.

תא"ל זילברמן הבטיח כי צה"ל יגיב באופן חריף וחמאס ישלם מחיר כבד על הפגיעה הבלתי נסבלת בריבונותה של ישראל. עוד ציין כי צה"ל פגע בחוליה של 3 פעילי חמאס ששיגרו רקטות לעבר ישראלים - ואם יהיה צורך אז גם נפגע בבכירים של ארגוני הטרור שעומדים מאחורי הירי. תא"ל זילברמן הוסיף והדגיש כי כל ארגוני הטרור עומדים מאחוריו.

בהכנת הידיעה השתתף תמיר סטיינמן.