מטח לעבר אשקלון והעוטף: מספר אזעקות צבע אדום הופעלו הערב (ראשון) באשקלון ובמספר יישובים בדרום ובעוטף. על פי דיווחים ראשוניים כיפת ברזל יירטה לפחות 8 מתוך 18 מהרקטות שנורו. על פי מספר דיווחים, לפחות שניים נפצעו באורח קל לאחר שמעדו בזמן שרצו למרחב המוגן ואדם נוסף לקה בחרדה. ממד"א נמסר כי לא התקבלו דיווחים על נפגעים. בעקבות השיגורים, ראש הממשלה ושר הביטחון בנט צפויים לקיים הערכת מצב בקרייה בתל אביב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות הירי, בעיריית אשקלון החליטו בדקות האחרונות על פי הוראת של ראש העיר תומר גלאם, על פתיחת המקלטים הציבוריים ברחבי העיר. במקביל, ראש העיר הנחה על ביטול כל הפעילויות והאירועים במרכזים הקהילתיים ובהיכל התרבות. באשכול עדכנו כי לא היו נפילות בתוך היישובים ולא ידוע להם על נזק או נפגעים. גם בגן יבנה הוחלט על פתיחת מקלטים.

בעקבות המטח הכבד לדרום הודיע מפקד המחוז הדרומי, בסיום הערכת מצב מיוחדת כי הוחלט על עיבוי הכוחות בדרום. במקביל, המשטרה ביקשה לרענן את הנחיות הבטיחות לציבור והדגישה שיש לפעול על פי ההנחיות של פיקוד העורף, חל איסור להתקרב לזירות אירוע ולהתקשר למשטרה בכל מקרה בו מוצאים פריט חשוד או חלקי רקטה.

שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן התייחס לירי: "רק השבוע ישראל איפשרה להעביר לחמאס תשלום של עשרות מיליוני דולרים כדמי פרוטקשן. החמאס קיבלו את הכסף, המתינו שהשליח הקטארי יצא מהרצועה ומיד החלו לירות. מדיניות הרפיסות והכניעה לטרור אותה מובילה הממשלה היא פשוט ביזיון ופגיעה אנושה בהרתעה הישראלית".

חלקי יירוט בשדרות
חלקי יירוט בשדרות | צילום: רותם פרץ

מוקדם יותר הבוקר כוח צה"ל ירה לעבר חשודים שהניחו מטען בגבול הרצועה עם ישראל. הם זוהו סמוך לגדר המערכת בדרום הרצועה כשהם מניחים מטען חבלה. הם לא חצו לשטח ישראל, וכוח צה"ל ביצע לעברם ירי. לפי מקרות זרים יש ארבעה הרוגים בתקרית.

בתיעוד חריג מהאירוע נראים דחפור וטנק צה"לי שמנסים לתפוס את אחת הגופות של מחבל הג'יהאד האיסלאמי שנהרג בתקרית. קבוצת עזתים ניסתה לקחת את הגופה והדחפור והטנק דהרו לעברם, תוך כדי שבוצע לעברם ירי צלפים. בסופו של דבר הצליח צה"ל לתפוס גופה אחת והשנייה נלקחה על ידי הפלסטינים.

דובר הג'יהאד איים בעקבות האירוע בירי לתל אביב: "הידיים שאחזו בהדק יושפעו מדם הקדושים, והיד שהורמה על עמנו תיחתך על ידי ההתנגדות. לא נסכים שסבל ייגרם לעזה". חמאס הגיב גם כן: "על האויב הציוני לשאת בתוצאות וההשלכות של פשעו המחריד ליד חאן-יונס".