פרסום ראשון: תחת מעטה של סודיות, ירי רקטות וחשש מטילי נ"ט, ב-23:30 בלילה אמש (חמישי), בשיירה ללא תאורה, יצא לדרך מבצע מיוחד של צה"ל. המטרה - חילוץ 40 פועלים תאילנדים שבמשך ארבעה ימים נלכדו בתוך מבנה ממוגן במובלעת בשטחים החקלאיים של נתיב העשרה ונותרו מבודדים, ללא אוכל ושתייה.

האירוע החל עם פתיחת סבב הלחימה, לפני ארבעה ימים, אז נלכדו הפועלים במובלעת ולא יכלו לצאת מאז ירי הנ"ט ומחשש לחשיפה לירי נוסף מעזה. כוחות צה"ל, יחד עם אנשי כיתת הכוננות של נתיב העשרה, רכז הביטחון היישובי, קב"ט המועצה האזורית חוף אשקלון אמנון זיו וראש המועצה האזורית חוף אשקלון איתמר רביבו פתחו במבצע לחילוץ הפועלים ולהאכלת התרנגולים במובלעת שלא ניתן היה להאכיל במשך כמה ימים.

דריכות בעוטף עזה (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
תחת מעטה סודיות וחשש מירי נ"ט. אילוסטרציה | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כיתת הכוננות, אנשי הביטחון היישובים ולוחמי צה"ל שעמדו מאחורי המבצע המוצלח הם אלו שחילצו באומץ, תחת אש, את הכוח הצבאי שנפגע מטיל נ"ט ביישוב לפני ארבעה ימים - אז נהרג לוחם הנח"ל סמ"ר עומר טביב ז"ל.

גורם ביטחוני שהשתתף במבצע החילוץ סיפר: "הפועלים התאילנדים שמחו לראות שהגענו אליהם. הם היו מודאגים מאוד ומפוחדים אחרי כמה לילות ללא שינה של הפצצות צה"ל מסביבם ורקטות שנורו מעל הראש שלהם ונפלו לידם. הם השאירו מאחור ציוד, לקחו מה שיכלו ועלו בשקט מופתי על המשאית".

כוחות צה"ל בדרום (צילום: ביטחון אשכול)
"היו מודאגים ומפוחדים". אילוסטרציה | צילום: ביטחון אשכול

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון איתמר רביבו הוסיף: "אני מבקש לחזק את ידיהם של החיילים, ומברך את צה"ל וכוחות הביטחון על פעילות התקפית ענפה במהלך הימים האחרונים. החוסן האזרחי הוא כלי משמעותי ביכולת של צה"ל לפעול ואנחנו אומרים גם היום שאנחנו ערוכים לתת גיבוי לכל פעילות צבאית ככל שיידרש. האירוע אתמול בלילה רק ממחיש את משמעות החוסן האזרחי ואת חשיבות שיתוף הפעולה בין צה"ל למערכת האזרחית בחירום ובשגרה".