בוקר מתוח - האם השקט יישמר? מאז שיגור הרקטה האחרונה לעבר ישראל אמש (שני) בשעה 23:00, שמרו הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה על רגיעה במהלך שעות הלילה. לאור הערכת המצב הוחלט בצה"ל על פתיחת כלל הצירים שנסגרו בימים האחרונים באזור עוטף עזה, ועל חידוש תנועת הרכבות בקו שדרות-אשקלון. לאחר הערכת מצב מחודשת בפיקוד העורף הוחלט לאפשר לתושבים לצאת לעבודה. כמו כן, ניתן יהיה לקיים התכנסויות ואירועים ברשויות אשקלון, נתיבות, שדרות, המועצה האזורית חוף אשקלון, אשכול, שדות הנגב ושער הנגב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הודעות הג'יהאד האיסלאמי, הפלגים הסכימו להפסקת אש ולעצירת סבב האלימות הנוכחי - זאת בתנאי שישראל תפסיק את התקיפות שלה ברצועה. רשת אל ג'זירה דיווחה כי הפסקת האש נכנסה לתוקף באופן הדדי ובו-זמני בשעה 23:30. לפי שעה, לא יתקיימו היום לימודים ביישובי עוטף עזה. החל מהשעה 8 בבוקר תחודש תנועת הרכבות משדרות וצירי התנועה בכביש 4 וכביש 34 יפתחו לתנועה. 

 

עם זאת בדרום עדיין נערכים לאפשרות של חידוש הירי הרקטי, וגם היום 65 אלף תלמידים ישהו קרוב למרחבים המוגנים: בסיום הערכת מצב של פורום ראשי רשויות עוטף עזה ושדרות יחד עם גורמי הצבא ופיקוד העורף, הוחלט שבתי הספר בשדרות ובמועצות האזוריות שער הנגב, חוף אשקלון, אשכול ושדות נגב לא יתקיימו גם היום. במועצה האזורית מרחבים הלימודים יתקיימו כסדרם.

אתמול בשעות הערב המשיכו השיגורים לעבר שטח ישראל ורקטות שוגרו לעבר שדרות וליישובים נוספים בעוטף עזה. בשעה 23:00 נשמעה אזעקה נוספת בעוטף. לאחר זמן קצר התברר שמדובר ברקטה ששוגרה והתפוצצה בשטח פתוח בשטח המועצה האזורית שער הנגב. במקביל – צה"ל המשיך לתקוף ברצועה ובישראל הוחלט שהלימודים היום בעוטף עזה יבוטלו.

בתוך כך, ישראל החליטה גם על סגירת מרחב הדיג ומעברי הגבול עם עזה. מעבר כרם שלום ייסגר למעט כניסת ציוד הומניטארי וחיוני, ומעבר ארז ייסגר למעט מקרים הומניטאריים חריגים. לאחר הערכת מצב שנערכה בפיקוד הדרום נקבע שההנחיות לרכבת ישראל ישארו ללא שינוי וקו הנגב המערבי הושבת במהלך הלילה. הערכת מצב נוספת תיערך הבוקר. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס גם הוא, במהלך אירוע הצדעה למערך המילואים להסלמה בדרום. "לא בטוח אם האירוע בסיומו או עיצומו - האם הוא הולך להסלמה או האם הוא הולך לדעיכה וסיום", אמר.

"יותר מכל, נדמה לי שגם ברורה השבריריות שבה אנחנו נמצאים והמהירות שבה הגבולות שלנו יכולים להיפרץ. הסכנות יכולות להתרגש והמהירות שאנחנו יכולים להימצא במבצע", הוסיף כוכבי. "אני לא צופה שלשם אנחנו הולכים לא ב-24 שעות הקרובות ולא יותר מזה, בשום צורה ודרך לא. אבל חלק לא קטן מהמבצעים ב-20 שנה האחרונות, התחילו באופן הזה, התחילו דרך הסלמה שהתפתחה לכדי משהו הרבה יותר גדול".

בני גנץ גבי אשכנזי
בני גנץ גבי אשכנזי | צילום: קובי ריכטר, TPS

גם הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר סיעת כחול לבן התייחס אמש במהלך כנס בשדרות להסלמה. "אנחנו בעוד מבצע, שם קוד לכך שאלפי תושבים עוברים עוד לילה בממ"ד, נשארים בבית והילדים לא הולכים לבית הספר", אמר ותקף את ראש הממשלה: "נתניהו נכשלת, מינית שר בטחון כחלק מסיבוב פוליטי, מינית קבינט של בובות".

"הרסת את ההרתעה שהבאנו במבצע צוק איתן", המשיך גנץ. "נחזיר את הסיכולים הממוקדים, נכה בדרכים בלתי שגרתיות ובכל זמן. נשיב את ההרתעה בכוח ואם צריך בעוד יותר כוח. אני משוכנע שגבי אשכנזי, המיועד להיות שר הביטחון הבא יוביל את המערכת ויפעיל נכון את הכוח".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברים של גנץ: "בושה שבזמן שחיילי צה"ל נלחמים בטרור, גנץ וחבריו עושים פוליטיקה כדי להסתיר מהציבור שהממשלה שלהם תהיה תלויה ברשימה הערבית המשותפת ולא תוכל לפעול נגד הטרור בשום מקום".

בכחול לבן הגיבו לדברים של הליכוד: "הבושה היחידה היא התנהלות נתניהו שהפקיר את תושבי הדרום במשך עשור וממשיך להזרים מיליוני דולרים למחבלים שיורים על ילדי ישראל. ביבי, נכשלת, לך הביתה".