אחרי ערב עם עשרות רקטות לעבר ישראל, שקט מתוח נשמר מאז שעות הלילה (שני) ביישובי העוטף. באופן חריג, הלילה אישר דובר צה"ל שישראל תקפה בסוריה, במקביל לתקיפות ברצועה. למרות הירי, כל המעברים בגבול הרצועה יישארו פתוחים ויפעלו כרגיל, כולל כניסה אלפי סוחרים. עם זאת, בעזה דווח שהתקבלה הודעה מהמנהל על סגירתו הזמנית של מעבר ארז. במקביל, הלימודים באזור העוטף בוטלו וצה"ל חסם כבישים סמוך לגדר מחשש לירי נ"ט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כאמור, מעברי הגבול בעזה פתוחים ומרחב הדיג לא צומצם. ישראל החליטה לתקוף את הג'יהאד האיסלאמי בלבד ולבדל אותו מחמאס למרות ההצהרות שלפיהן הוא הריבון ברצועה. בישראל מעוניינים להשאיר את ערוץ ההידברות עם חמאס פתוח וגורמי ביטחון מעריכים הבוקר שאם השקט יישמר אז הסבב יישאר מאחורינו.

משאיות במעבר כרם שלום
מעבר כרם שלום, הבוקר

בתום הערכת מצב, צה"ל הנחה הבוקר על חסימות אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה. האזורים והצירים שייחסמו הינם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232. גם כביש 4 מצומת זיקים ועד צומת הכניסה לקיבוץ ניר עם, כביש 34 מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז וכביש 232 מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה ייסגרו לשני הכיוונים. כמו כן, תיאסר גם הכניסה לגבעת קובי בשדרות, לאנדרטת החץ השחור, לגבעת הפעמונים, לגבעת נזמית ולגבעת הפרש הבודד. גם חוף זיקים נסגר למבקרים.

מרכבת ישראל נמסר כי בהנחיית גורמי הביטחון, הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים נסגרו לשירות. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע) יתחילו ויסיימו את נסיעתן מכיוון צפון בתחנת אשקלון. עוד נמסר כי על הנוסעים מבאר שבע או אל באר שבע - לעשות שימוש בקו המזרחי שעובר דרך תחנות לוד, להבים, רהט וקריית גת. בשל המצב הביטחוני, הלימודים בשדרות, נתיבות, אשקלון ושאר יישובי העוטף בדרום - בוטלו. 

צה"ל תקף לפני חצות שורת יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בסוריה וברחבי רצועת עזה. בין היתר הותקפו בסוריה אתרים לפיתוח אמצעי לחימה ולייצור דלק רקטות. הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי שניים מפעיליו, זיאד אחמד מנצור בן ה-24 וסלים אחמד סלים בן ה-23, נהרגו בתקיפה. לפי המרכז הסורי לזכויות אדם, ישראל תקפה באזור דמשק מקום שבו התקיימה פגישה בין קצינים של הג'יהאד האיסלאמי לאנשי משמרות המהפכה של אירן.

מחסום צה
בתום הערכת מצב ביטחונית: כבישים בעוטף נחסמו | צילום: חדשות

על פי הודעת דובר צה"ל התקיפות התמקדו באזור עאדליה בפאתי דמשק. האתר שהותקף, כך על פי ההודעה, מהווה עוגן משמעותי של הג'יהאד האיסלאמי בסוריה. באתר מבצע הארגון מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה תוך התאמתם לייצור ברצועת עזה ולייצור מקומי בשטח סוריה. באתר שהותקף, כך על פי צה"ל, מיוצרים מידי חודש עשרות קילוגרמים של חומר המשמש כדלק לרקטות ומתקיימות בו הכשרות טכניות לפעילי ארגון הטרור, הן מהרצועה והן מהזירה הצפונית.

התקפות צה
תקיפות צה"ל ברצועה | צילום: Christine and Steve Tan, ללא

במקביל לתקיפה בסוריה, הותקפו כאמור עשרות יעדי טרור של הג'יהאד ברחבי רצועת עזה. במהלך התקיפה זוהו חוליות שניסו להמשיך לשגר רקטות לעבר ישראל. שתיים מאותן חוליות נפגעו, אחת בצפון הרצועה והשנייה באזור רפיח. לפי דיווחים, משגרי הרקטות ברצועת עזה התבקשו לא לשאת מכשירים ניידים ולא לנסוע באופנועים, כדי להקשות על ניסיונות הפגיעה של צה"ל.

בכיר בג'יהאד האסלאמי אמר אמש כי הירי בוצע על ידי כל הפלגים הפלסטיניים באופן מתואם. לצד הירי פורסמו קריאות לנקמה מצד הג'יהאד. בחמאס מנגד, שמרו על שקט והמעיטו בראיונות, ככל הנראה בשל הרצון במחוות מצד ישראל.