ההסלמה בדרום: גורם מדיני אמר הערב (שני) כי ישראל ממשיכה לפי שעה בתקיפות ברצועת עזה - זאת למרות ההודעה של הג'יהאד האיסלאמי בה נאמר שבארגון סיימו את תגובתם על ה"תוקפנות" של ישראל. גורם ביטחוני התייחס גם כן להסלמה והוסיף: "התקבלו מסרים מהארגון בדבר רצון להפסקת אש מיידית - אנחנו סקפטיים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הערב יקיימו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון בנט התייעצות בקריה בתל אביב. על פי דיווחים ברצועה - הפלגים הפלסטיניים הסכימו להפסקת אש החל מהשעה 22:00 בערב, אלא שדובר הג'יהאד האיסלאמי הבהיר שהידיעות על הפסקת האש החל מ-22:00 אינן נכונות - וכי הדבר תלוי בהפסקת התקיפות הישראליות. במצרים, שמתווכת בין ישראל לרצועה, טוענים כי הפרסום הוא נכון. 

בשעה 21:20, 40 דקות לפני שהפסקת האש אמורה להיכנס לתוקפה, הופעלה התרעת צבע אדום בעין השלושה. ככל הנראה שמדובר ברקטה שהתפוצצה בשטח פתוח. ההחלטה על הלימודים טרם התקבלה סופית, אך בשלב זה ככל הנראה לא יתקיימו לימודים בדרום מחר. 

הגורם הביטחוני הוסיף שצה"ל ימשיך לפעול עד להשבת השקט בדרום וכי ישנו תכנון למדרגה נוספת וחזקה הרבה יותר. "רק המעשים בשטח הם שיקבעו", סיכם אותו גורם. ביממה האחרונה גם נשלחו מסרים מישראל לחמאס לפיהם ישראל לא תסכים עם המצב - המסרים כללו גם איומים בחיסולים ממוקדים.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, אמר הערב: "אני לא בטוח שאני איש בשורות אם האירוע בסיומו או בעיצומו, האם הוא הולך להסלמה או האם הוא הולך לדעיכה וסיום". 

"נדמה לי שיותר מהעובדה שברור לגמרי שצה"ל הוא זה שעומד ומגן על עם ישראל, האירוע התחיל מחיילי היבשה שמנעו פיגוע ושומרים על עם ישראל, המשיך בחיילי המודיעין, התקשוב האוויר, הים וכמובן חיילי כיפת ברזל שעד השעה האחרונה נמצאים על המשמרת, ופשוטו כמשמעו, פשוט בולמים, מונעים פגיעה בנפש, פגיעה בריבונות". 

"חלק לא קטן מהמבצעים ב-20 שנה האחרונות התחילו באופן הזה", הוסיף כוכבי, "הם התחילו דרך הסלמה שהתפתחה לכדי משהו הרבה יותר גדול. החיוניות הזאת של צבא הגנה לישראל והכשירות שלו, ובכלל זה מערך המילואים, רק מודגמת פעם אחר פעם בתדירות גבוהה מדי. אנחנו נעשה הכל כדי לעמוד במשימתנו, כדי להגן על אזרחי עוטף עזה במקרה הזה, נעשה הכל כדי למנוע מהם את תחושת חוסר הביטחון ולהגן עליהם בכל צורה ודרך שרק אפשר". 

מחלוקת ברצועה: לסיים את סבב ההסלמה? 

מדיווחים מתוך הרצועה עולה שישנם פערים בתוך הג'יהאד האיסלאמי - בעיקר בין ההנהגה לבין דרגי השטח. ההנהגה ככל הנראה רוצה לסיים את סבבה ההסלמה, והעבירה מסרים בהתאם, אבל יש סוררים שלא נשמעים. הערכה היא שחמאס לא יכנסו לסבב הנוכחי. דובר הג'יהאד האיסלאמי פרסם הערב הודעה: "אנחנו מודיעים כי הגבנו בהתאם למשוואה, 'הפצצה תיענה בהפצצה'. אנחנו אומרים לאויב: אל תנסה אותנו. אנחנו נקבע את המשוואה 'תגובה תיענה בתגובה'. האיומים שלכם לא יפחידו אותנו".

בשעה האחרונה דובר צה"ל פרסם הודעה בה הודיע כי התקיפות של חיל האוויר נמשכות לאורך כל הערב. כמו כן, עדכן הדובר שעד לשעה 18:00 בערב זוהו כ-50 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. עוד נמסר כי כיפת ברזל הצליחה ליירט כ-90% מהרקטות.

בשעות הערב התרבו גם הדיווחים הפלסטיניים על תקיפות נרחבות של חיל האוויר, בעיקר במרכז ובדרום הרצועה. על פי חלק מהדיווחים, חיל האוויר פגע ברוכב אופנוע ופצע אותו באורח אנוש. 

"אנחנו תקפנו אמש גם בעזה וגם בסוריה. אני לא מתכוון להרפות מזה", הבהיר מוקדם יותר היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במהלך סיור באריאל. "מעבר למכות הקשות שאנחנו מנחיתים על אויבינו, החמאס וגם הג'יהאד האיסלאמי צריכים להבין - זה לא יימשך כך. אם הם לא יפסיקו את האש לחלוטין, ואני לא מתכוון ליום, יומיים, אלא בכלל, אם לא תהיה הפסקה מוחלטת - נאלץ להפעיל את תוכנית המערכה הרחבה שהכנו".

דברים דומים השמיע גם שר הביטחון נפתלי בנט, שביקר אחר הצהריים בעוטף עזה. "ביממה האחרונה הנחתנו מכות על בסיסי ג'יהאד אסלאמי וחיסלנו מחבלי ג'יהאד אסלאמי גם בעזה, וגם באזור דמשק. אנחנו פוגעים בהם איפה שהם ולא רק במי שיורה עלינו". 

גנץ: "אמנה את גבי אשכנזי לשר הביטחון בממשלתי"

על רקע ההסלמה בדרום, נשא הערב דברים יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שהצהיר שימנה את ח"כ גבי אשכנזי לשר הביטחון: "גבי אשכנזי ימונה לשר הביטחון בממשלתי ויתקן את מחדלי נתניהו שהקים קבינט בובות ומינה שרים משיקולים פוליטיים".

"נתניהו, נכשלת. מינית שרי ביטחון כחלק מסיבוב פוליטי, מינית קבינט בובות, ובמקום להחזיר את ההרתעה שהשגנו בצוק איתן -  מחקת אותה. הכל בגלל שאתה מרוכז במשפט שלך ובשאלה איך תצליח להביא לכנסת את חוק ההימלטות. המצב שבו הנייה מאיים ואתה משלם חייב להסתיים ב-2 במרץ".

"מערכת הביטחון הישראלית חייבת לתת תשובה מסודרת לכל האתגרים שמולנו- בדרום, בצפון, במזרח קרוב ורחוק ובכללם אירן", הוסיף גנץ. "כדי להתמודד עם האתגרים האלו ולשים סוף לכישלון של נתניהו מול הנייה והאתגרים האחרים- נמצא כאן מי שיהיה שר הביטחון של מדינת ישראל -  גבי אשכנזי".

בני גנץ גבי אשכנזי
בני גנץ וגבי אשכנזי | צילום: קובי ריכטר, TPS

"אני משוכנע שגבי, ביחד איתי כראש ממשלה, עם בוגי כחבר בכיר בקבינט המדיני-ביטחוני, יוביל את המערכת ויעשה סדר בכל המערכות הנדרשות ויפעיל נכון את הכוח בכל הזירות בכלל ובדרום בפרט. ב-2.3 ישראל תצטרך לבחור בין שר ביטחון וקבינט מקצועני, או שר ביטחון שהוא מינוי פוליטי וקבינט בובות חובבני".

בליכוד מסרו בתגובה לדבריו של גנץ: "בושה שבזמן שחיילי צה״ל נלחמים בטרור, גנץ וחבריו עושים פוליטיקה כדי להסתיר מהציבור שהממשלה שלהם תהיה תלויה ברשימה הערבית המשותפת ולא תוכל לפעול נגד הטרור בשום מקום".