שוטרות מג"ב נטרלו את המחבל, חשש מהסלמה בשטחים ובבירה: שלושה אזרחים נדקרו היום (שני) סמוך לתחנה המרכזית בירושלים, שעות אחרי שבצומת הגוש סוכל ניסיון פיגוע דקירה ושלושה ימים אחרי ניסיון פיגוע הדקירה בעיר העתיקה. ההיערכות והכוננות בכל גופי הביטחון הועלתה, ומפקד מחוז ירושלים במשטרה הזהיר: "אין ספק שאנחנו בהסלמה". סיירות מג"ב שנטרלו את המחבל סמוך לתחנה המרכזית בבירה שחזרו: "ראינו את ההמון יוצא, צורח ודרכנו נשקים. נכנסתי וזיהיתי את המחבל".

מתחקיר ראשוני של המשטרה עולה כי בסביבות השעה 15:15 הגיע מחבל פלסטיני בן 17 לעסק ברחוב יפו, סמוך לתחנה המרכזית בירושלים, והחל לדקור שני אזרחים ששהו בתוך בית עסק ברחוב. שוטרות מג"ב שהיו במקום בפעילות ביטחון שוטף הבחינו באירוע, חתרו למגע וירו לעברו. בכך הן הביאו לנטרול המחבל ולמניעת פגיעה באזרחים נוספים. כתוצאה מפיגוע הדקירה, נזקקו שני אזרחים לטיפול רפואי ופונו במצב בינוני להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים. אזרח פונה במצב קל.

המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בירושלים מפונה לבית הח
המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בירושלים מפונה לבית החולים

כוחות משטרה רבים הגיעו לזירה, והחלו בחקירה ובסריקות לאיתור חשודים נוספים במרחב. במסגרת הפעילות אותרו שני חשודים נוספים והם נלקחו לחקירה. ברשתות הפלסטיניות דיווחו כי המחבל הוא באסל שואמרה, בן 17 מהכפר דיר אלעסל שליד חברון. מקורות פלסטיניים פרסמו תמונה של המחבל כשהוא מחייך בעת פינויו.

אלון נבון, אביו של ישראל, אחד הפצועים, סיפר: "האירוע היה בתוך החנות. מחבל עם סכין מטבח גדולה קפץ עליהם ודקר אותם. ברוך השם שהם הצליחו להשתלט עליו ושזה נעצר ברמה נמוכה יחסית. הבן נכנס לחנות יחד עם החבר שלו, מאחוריהם קפץ ערבי צעיר, מחבל עם סכין מטבח גדולה. הוא תפס את החבר הראשון, ודקר אותו בגבו ובידיו. כנראה הוא הצליח להשתחרר ולהימלט, ואז קפץ על הבן שלי ודקר אותו דקירה אחת בגב. בינתיים ישראל הצליח להשתלט עליו, תפס לו ביד והוא תפס לו בחליפה. ככה הם נאבקו ליד הקופה בחנות. הבן שלי תפס לו את היד והצליח להשכיב אותו. המחבל צעק והשתולל, ואז כוחות הביטחון הגיעו ונטרלו אותו".

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, קיים הערכת מצב שבמהלכה הטיל את ביצוע החקירה על היחידה המרכזית של מחוז ירושלים. "סמוך לשעה 15:30 התקבל דיווח על פיגוע דקירה ברחוב יפו, סמוך לתחנה המרכזית", תיאר ניצב תורג'מן. "כוחות הוזעקו למקום ובמקביל כוח סיירות מג"ב שמוצב בגזרה יחד עם לוחמי יס"ם נטרל את המפגע. הדוקר תקף בסכין שני קונים בחנות. סיירות מג"ב שהבחינו במאבק של אחד הנדקרים עם המחבל נטרלו אותו. הפריסה והתגובה המהירה, יחד עם נחישות הכוחות והתרגולות היום-יומיות, הובילו לנטרול מהיר של המפגע ומניעת סיכון חיי אדם. תגובה מצוינת של הכוחות".

ניצב תורג'מן ציין ששרשרת הפיגועים בימים האחרונים מעידה על הסלמה: "זה מלמד אותנו להמשיך בדריכות הגבוהה ובפריסה הרחבה לכל תרחיש, כך שאנחנו ערוכים גם לאירוע של מפגע בודד כמו במקרה הזה וגם לפיגוע מורכב יותר. חווינו פיגועים ולכן אנחנו נערכים בהתאמה. אין ספק שיש הסלמה שאנחנו עומדים מולה, פרוסים בשטח, חזקים מול כל תרחיש. התגובה המבצעית הייתה נחושה ומהירה".

מפקד המחוז ציין כי המשטרה בודקת אם שני בני אדם ששהו בסמוך לזירת הפיגוע סייעו למחבל: "אני יכול לומר שבכל זירה אנחנו מחפשים את המסייע, את הרכב שהביא, מחפשים אנשים נוספים. בשלב זה איתרנו שניים נוספים שהועברו לבדיקה. אחד אותר ליד התחנה המרכזית והשני אותר באזור (רחוב) שרי ישראל. הם ייבדקו ואם יש להם קשר לפיגוע הם יטופלו בהתאם".

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, אמר לסיירות: "זה בדיוק מה שאנחנו מצפים מהסיירות שלנו, כמו שאנחנו מצפים מהלוחמים שלנו. תפקדיתן כמו יחידה מיוחדת אתן צריכות להיות גאות בעצמכן - הצחתם פה חיי אדם ופיגוע הרבה יותר רחב שיכל לסכן הרבה מאוד אנשים".

הפיגוע בירושלים מצטרף לניסיון הפיגוע הבוקר בגוש עציון ולניסיון הפיגוע בבירה ביום שישי, אז ניסה רופא פלסטיני בן 50 לדקור שוטר בעיר העתיקה, נורה ונהרג. במערכת הביטחון קוראים היטב את המפה, נערכים לתחילתה של הסלמה בשטחים ובבירה, ומגיבים בהתאם. ההיערכות והכוננות בכל גופי הביטחון הועלתה וכך תישאר ככל הנראה גם בימים הקרובים, עד לאחר סוכות.

ניסיון פיגוע דקירה בירושלים
זירת הפיגוע בירושלים
פיגוע דקירה בירושלים (צילום: אביב הרץ/TPS)
זירת הפיגוע בירושלים | צילום: אביב הרץ/TPS
הסכין בה בוצע פיגוע הדקירה בתחנה מרכזית ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
הסכין ששימשה את המחבל | צילום: דוברות המשטרה

רותי מזרחי, ששהתה בחנות שאליה נכנס המחבל, סיפרה: "אני עובדת במחלקת הקוסמטיקה ומולי נמצאת היציאה. לפתע ראיתי בן אדם נכנס ושולף סכין. הוא עוד לא הספיק להיכנס שני מטרים לתוך החנות וניסה לדקור. ברגע שניסה לדקור שמעתי יריות של שוטרות שהיו במקום. הפילו אותו לרצפה אבל הוא לא מת".

"כולי רועדת", שיתפה רותי. "לא ידעתי מה לעשות. עליתי למשרדים למעלה. ראיתי את הסכין עם דם מטר ממנו, היא התעקמה קצת. צעקתי לכולם 'מחבל, מחבל, מחבל'. ראיתי שהוא ממש על הגב של מישהו, יותר מזה לא ראיתי. כולם ברחו".

חובש מד"א שלומי פנחס סיפר: "הגענו למקום והייתה המולה גדולה. שני הפצועים שכבו כשהם בהכרה וסובלים מפצעי דקירה. הענקנו להם טיפול רפואי מתקדם בשטח שכלל חבישות, עצירת דימומים ומתן תרופות ופינינו אותם במהירות לבית החולים כשמצבם בינוני".