פיגוע שני בתוך יממה: מחבל בן 17 תושב אזור חברון דקר בשעות הצוהריים (שני) שלושה בני אדם בעסק ברחוב יפו שבתחנה המרכזית בירושלים. מצבם של שניים מהפצועים מוגדר בינוני והשלישי במצב קל. שוטרות סיור של מג"ב שהיו במקום והבחינו באירוע ירו ונטרלו את המחבל. הוא פונה במצב אנוש לבית החולים לאחר שנבדק על ידי חבלן המשטרה. ברשתות הפלסטיניות דיווחו כי המחבל הוא באסל שואמרה, בן 17 מהכפר דיר אלעסל שליד חברון. המשטרה בודקת אם שני חשודים ששהו סמוך לזירה סייעו למחבל.

הפצועים הם צעירים בשנות ה-20 לחייהם ואחד מהם בחור ישיבה. חמישה בני אדם נוספים לקו בחרדה. צוותים ופרמדיקים של מד"א העניקו לפצועים טיפול רפואי מיידי ופינו אותם לבית החולים שערי צדק כשמצבם מוגדר בינוני. מצבו של פצוע נוסף מוגדר קל. בבית החולים שערי צדק עדכנו כי מצבם של הפצועים יציב, הם בהכרה מלאה, סובלים מפציעות בפלג גופם העליון ומטופלים ביחידת הטראומה.

"לפני כחצי שעה הגיעו ליחידות הטראומה שני פצועים בשנות ה-20 לחייהם", מסר ד"ר אלון שורץ, מנהל יחידת הטראומה במרכז הרפואי שערי צדק. "שניהם הגיעו בהכרה מלאה ובמצב יציב, והועברו להמשך הערכה ובדיקות מתקדמות. כרבע שעה לאחר מכן הגיע המחבל כשהוא ירוי בחלקי גופו העליונים והתחתונים. הוא הגיע במצב לא יציב, עבר החייאה בחדר הטראומה ועבר לחדר הניתוח להמשך טיפול רפואי".

פיגוע דקירה בתחנה המרכזית, ירושלים  (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
תיעוד מזירת הפיגוע בירושלים | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90
פיגוע דקירה בירושלים (צילום: אביב הרץ/TPS)
פיגוע הדקירה בירושלים | צילום: אביב הרץ/TPS

רותי מזרחי, ששהתה בחנות שאליה נכנס המחבל, סיפרה: "אני עובדת במחלקת הקוסמטיקה ומולי נמצאת היציאה. לפתע ראיתי בן אדם נכנס ושולף סכין. הוא עוד לא הספיק להיכנס שני מטרים לתוך החנות וניסה לדקור. ברגע שניסה לדקור שמעתי יריות של שוטרות שהיו במקום. הפילו אותו לרצפה אבל הוא לא מת".

"כולי רועדת", שיתפה רותי. "לא ידעתי מה לעשות. עליתי למשרדים למעלה. ראיתי את הסכין עם דם מטר ממנו, היא התעקמה קצת.  צעקתי לכולם 'מחבל, מחבל, מחבל'. ראיתי שהוא ממש על הגב של מישהו, יותר מזה לא ראיתי. כולם ברחו".

חובש מד"א שלומי פנחס סיפר: "הגענו למקום והייתה המולה גדולה. שני הפצועים שכבו כשהם בהכרה וסובלים מפצעי דקירה. הענקנו להם טיפול רפואי מתקדם בשטח שכלל חבישות, עצירת דימומים ומתן תרופות ופינינו במהירות אותם לבית החולים כשמצבם בינוני".

הסכין בה בוצע פיגוע הדקירה בתחנה מרכזית ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
הסכין שבאמצעותה בוצע פיגוע הדקירה | צילום: דוברות המשטרה

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, סקר את השתלשלות האירועים: "סמוך לשעה 15:30 התקבל דיווח על פיגוע דקירה ברחוב יפו, סמוך לתחנה המרכזית. כוחות הוזעקו למקום ובמקביל כוח סיירות מג"ב שמוצב בגזרה יחד עם לוחמי יס"ם נטרל את המפגע. הדוקר תקף בסכין שני קונים בחנות. סיירות מג"ב שהבחינו במאבק של אחד הנדקרים עם המחבל נטרלו אותו. הפריסה והתגובה המהירה, יחד עם נחישות הכוחות והתרגולות היום-יומיות, הובילו לנטרול מהיר של המפגע ומניעת סיכון חיי אדם. תגובה מצוינת של הכוחות".

ניצב תורג'מן ציין ששרשרת הפיגועים בימים האחרונים מצביעים על הסלמה: "זה מלמד אותנו להמשיך בדריכות הגבוהה ובפריסה הרחבה לכל תרחיש, כך שאנחנו ערוכים גם לאירוע של מפגע בודד כמו במקרה הזה וגם לפיגוע מורכב יותר. חווינו פיגועים ולכן אנחנו נערכים בהתאמה. אין ספק שיש הסלמה שאנחנו עומדים מולה, פרוסים בשטח, חזקים אל מול כל תרחיש. התגובה המבצעית הייתה נחושה ומהירה".

פיגוע דקירה בתחנה המרכזית, ירושלים  (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
פיגוע דקירה בתחנה המרכזית, ירושלים | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90
ניסיון פיגוע דקירה בצומת גוש עציון
ניסיון פיגוע דקירה בצומת גוש עציון

עוד ציין מפקד המחוז כי המשטרה בודקת אם שני בני אדם ששהו בסמוך לזירת הפיגוע סייעו למחבל: "אני יכול לומר שבכל זירה אנחנו מחפשים את המסייע, את הרכב שהביא, מחפשים אנשים נוספים. בשלב זה איתרנו שניים נוספים שהועברו לבדיקה. אחד אותר ליד התחנה המרכזית והשני אותר באזור שרי ישראל. הם ייבדקו ואם יש להם קשר לפיגוע הם יטופלו בהתאם".

הבוקר אירע ניסיון פיגוע דקירה בטרמפיאדה בצומת גוש עציון. המחבל שניסה לדקור אנשים בצומת נורה ונוטרל על ידי לוחמים ששהו במקום. בתיעוד מהזירה נראה המחבל שכוב על הקרקע כשמסביבו כוחות הביטחון.